Subiect: Ajutor Labeo bicolor

Salut. Am si eu o intrebare.
Am un labeo bicolor (cu atat am mai ramas) la un loc cu cativa xipho, gupy, neoni.
Din cate mam interesat eu sunt destul de teritoriali dar relativ inofensivi mai ales daca ai ai de mici si sau obisnuit cu ceilalti pestidin acvariu si doar in anumite cazuri devin agresivi.
Pana acuma nu am avut probleme cu el adica a fost destul de linistit.
Insa de ceva vreme a cam inceput sa aibe probleme de atitudine si sa alerge ceilalti pesti prin acvariu. Daca continua sa se comporte in acelasi mod mam gandit sa il mut impreuna cu 3 ciclide nigro pe care le am in alt acvariu fiind asemanatori in ce priveste temperamentul.
Intrebarea mea este sa ma risc sa il  mut cu ciclidele la un loc?
Pateste ceva daca il pun cu ciclidele?

2

Re: Ajutor Labeo bicolor

robertcristi A scris:

Salut. Am si eu o intrebare.
Am un labeo bicolor (cu atat am mai ramas) la un loc cu cativa xipho, gupy, neoni.
Din cate mam interesat eu sunt destul de teritoriali dar relativ inofensivi mai ales daca ai ai de mici si sau obisnuit cu ceilalti pestidin acvariu si doar in anumite cazuri devin agresivi.
Pana acuma nu am avut probleme cu el adica a fost destul de linistit.
Insa de ceva vreme a cam inceput sa aibe probleme de atitudine si sa alerge ceilalti pesti prin acvariu. Daca continua sa se comporte in acelasi mod mam gandit sa il mut impreuna cu 3 ciclide nigro pe care le am in alt acvariu fiind asemanatori in ce priveste temperamentul.
Intrebarea mea este sa ma risc sa il  mut cu ciclidele la un loc?
Pateste ceva daca il pun cu ciclidele?

   Incearca sa mai adaugi citeva exemplare din aceeasi specie (daca ai loc), eu zic ca-si va concentra atentia pe semenii lui, care ii vor face fata mult mai bine. In foarte putine cazuri se recomanda tinerea unui singur exemplar al unei specii, in acvariu.
Varianta cu mutatul impreuna cu ciclidele este exclusa, pestii nu se asociaza numai pe criteriul "comportament" ci si pe cerintele vis a vis de parametri apei. Se pare ca asta este o noutate pentru tine? Citeste, citeste, citeste, exista "tone" de informatii!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3 Editat de robertcristi (2011-07-12 14:48)

Re: Ajutor Labeo bicolor

Din cate stiu eu ciclidele mai ales cele nigro sunt rezistente si in ape mai dure si se adapteaza usor . Eu oricum le ofer aceleasi conditi la toti pesti pe car ai am iar in ce priveste ciclidele. sunt vioi  si nu am avut probleme cu ei.
din ce am citit pe net( ca altfel nu ma apucam sa postez aici fara sa fi cautat macar pe un google) nu se pot tine mai multi labeo in acelasi acvariu deoarece sunt la fel de teritoriali ca si ciclidele si se omoara intre ei. ca spatiu cel mai mare acvariu este de 80 de litri si sincer ar mai incapea inca vreo doi labeo dar daca devin agresivi si teritoriali cu ceilalti pesti nu o sa am unde sai mut.
PS:in ce priveste labeo bicolor, peste despre care uni spun ca de fapt nu sar numii asa, dami voie sa te contrazic si sati spun ca nu exista chiar asa multe informati, tone cum ai spus tu. eu am cautat pe google o zi intreaga si in afara de cateva generalitati si alea postate de alti detinatori , alceva nu am gasit.

4 Editat de Ancistrus (2011-07-12 14:48)

Re: Ajutor Labeo bicolor

robertcristi A scris:

Din cate stiu eu ciclidele mai ales cele nigro sunt rezistente si i ape mai dure si se adapteaza usor . Eu oricum le ofer aceleasi conditi la toti pesti pe car ai am iar in ce priveste ciclidele sunt vioi  si nu am avut probleme cu ei.

   Archocentrus nigrofasciatus (nigro) sunt ciclide americane, deci sunt pesti de apa normala (pH 6-7.5, dGH 4-12), nu vor duritate mare.

robertcristi A scris:

in ce priveste labeo bicolor, peste despre care uni spun ca de fapt nu sar nui asa, dami voie sa te contrazic si sati spun ca nu exista chiar asa multe informati, tone cum ai spus tu. eu am cautat pe google o zi intreaga si in afara de cateva generalitati si alea postate de alti detinatori , alceva nu am gasit.

   Cauta cu actuala lor denumire: Epalzeorhynchos bicolor

Re: Ajutor Labeo bicolor

OK recunosc cand gresesc.
Mam inselat in ce priveste documentatia despre acest peste.
Se pare ca exista destul de multe informati despre labeo bicolor doar ca eu nu am dat cautare cu actuala lor denumire deoarece nu stiam ca se mai numesc si
Epalzeorhynchos bicolor.
Sorry

6

Re: Ajutor Labeo bicolor

robertcristi A scris:

Din cate stiu eu ciclidele mai ales cele nigro sunt rezistente si in ape mai dure si se adapteaza usor . Eu oricum le ofer aceleasi conditi la toti pesti pe car ai am iar in ce priveste ciclidele. sunt vioi  si nu am avut probleme cu ei.
din ce am citit pe net( ca altfel nu ma apucam sa postez aici fara sa fi cautat macar pe un google) nu se pot tine mai multi labeo in acelasi acvariu deoarece sunt la fel de teritoriali ca si ciclidele si se omoara intre ei. ca spatiu cel mai mare acvariu este de 80 de litri si sincer ar mai incapea inca vreo doi labeo dar daca devin agresivi si teritoriali cu ceilalti pesti nu o sa am unde sai mut.
PS:in ce priveste labeo bicolor, peste despre care uni spun ca de fapt nu sar numii asa, dami voie sa te contrazic si sati spun ca nu exista chiar asa multe informati, tone cum ai spus tu. eu am cautat pe google o zi intreaga si in afara de cateva generalitati si alea postate de alti detinatori , alceva nu am gasit.

   Credeam ca pe forumul acvaristilor nu discutam si mai ales nu punem in practica metode prin care verificam rezistenta pestilor la alte conditii, decit cele in care este normal sa traiasca.
   Despre "tonele" de informatii, vad ca mi-ai dat dreptate pina la urma, uitasem sa-ti spun ca trebuie sa si sti ce cauti, foarte multi pesti (majoritatea) sunt cunoscuti sub mai multe denumiri.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7 Editat de robertcristi (2011-07-24 01:26)

Re: Ajutor Labeo bicolor

Ai perfecta dreptate cand spui ca pesti (majoritatea) sunt cunoscuti sub mai multe denumiri. Problema este ca sunt persoane  ca si mine dealtfel care stiu  pesti dupa o anumita denumire iar pe net detaliile despre pestele respectiv sa fie gasite sub o alta denumire (cum este si cazul meu de exemplu). In era informatici unde google a ajuns un urias in ale cautari si unde orice pusti de clasa 3-a poate face o pagina de net cu trei prostii pe ea inclusiv un rand despre labeo bicolor de exemplu, gasirea de informati relevante nu mai este chiar asa de usoara. In cazul meu ca sa gasesc informatii relevante trebuia sa cunosc denumirea latineasca a pestelui si nu cea uzuala pe care o folosesc toate petshop-urile (poate nu toate dar majoritatea)pentru ca e mai usor de pronunntat si tinut minte. Ce sai faci unele persoane  se ocupa de ani de zile de acvaristica alte persoane au studiat intens tot ce se putea despre acvaristica iar alte persoane deabia sau apucat sau ma rog reapucat, cum e cazul meu, dupa un numar de ani.
Pentru toate aceste persoane si in special pentru cei care deabia sau apucat de acvaristica sa creat acest forum care este un loc unde  se poate intreba si afla raspunsuri de la cei mai experimentati  in ale acvaristici.

8 Editat de robertcristi (2011-07-24 01:37)

Re: Ajutor Labeo bicolor

Eu nu am pus in practica  metode de a testa rezistenta pestilor. Eu personal am intrebat despre compatibilitatea celor doua specii de pesti.
De discutat eu cred ca e mai bine sa se discute decat sa se afle  prin practica  compatibilitatea pestilor. Cum am mai spus  forumul  sa creat pentru toata lumea, fie ca sunt experti in acvaristica fie ca sunt incepatori, pentru a imparti informati si experiente propii cu ceilalti. Fiecare om in parte invata din greselile lui  iar daca acel om impartaseste experienta lui si cu alti cu toti avem ocazia sa invatam din greseala acelei persoane.
Pana la urma nu asta este scopul oricarui forum de genul asta si a forumurilor in general?
Ce rost ar mai avea forumurile si discutiile de pe ele daca nu  avem nimic de invatat si nimic nou de aflat? Doar sa asistam la topicuri inutile in care se discuta nimicuri si toata lumea jigneste ameninta si injura pe toata lumea?( VORBESC IN GENERAL AICI)

9

Re: Ajutor Labeo bicolor

Prietene , cauta mai intai un forum "de gramatica"...

Pe aceasta (gramatica) o omori rau de tot.  :sbr

Re: Ajutor Labeo bicolor

Imi cer scuze pentru offtopic dar nu mam putut abtine.
Prietene aurelian fara suparare te intreb ....
de cand ai devenit tu profu de limba romana al acestui forum?
asta lasand la o parte faptul ca ceea ce ai scris  tu nu avea nici o legatura cu ceea ce se discuta.
faptul ca eu omor sau nu gramatica limbi romane (mai mult sau mai putin voit sau poate doar atata stiu si eu despre gramatica ) , este intrutotul problema mea si nu esti tu in masura sa ma  atentionezi tu pe mine asupra felului in care scriu (fie ca e corect sau nu) pe acest forum.
Exact ce spuneam si in posturile de mai sus persoanele de genul tau care posteaza  din plictiseala sau eu mai stiu din ce motiv fara nici o legatura cu ce se discuta fac  sa devina forumurile inutile si de prost gust.
Inca o data imi cer scuze de offtopic  si am rugamintea sa se inchida acest topic daca nu mai exista nimeni care sa posteze  informatii relevante despre labeo bicolor sau Epalzeorhynchos bicolor cu se mai numesc ei.

11

Re: Ajutor Labeo bicolor

Atmosfera se incinge, asa ca voi inchide acest topic, nu inainte de a face citeva remarci:
   Rolul acestui forum (in acceptiunea administratiei), este mai degraba de perfectionare in tainele acvaristicii, decit de invatare a notiunilor de baza, care, asa cum a remarcat cineva, se gasesc cu duiumul pe inepuizabilul Google. A intra pe acest forum in speranta ca pui intrebari cu nemiluita si-ti completezi lacunele create de comoditatea de a te informa pe cont propriu, mi se pare o atitudine fortata dar din pacate, din ce in ce mai specifica locuitorilor mioritici.
   Zeci de ani am fost invatati sa ne initiem intr-un domeniu, cit mai superficial cu putinta, lucru care a dus la o enorma lipsa de responsabilitate si cultura vis a vis de meseria sau preocuparile pe care le-am imbratisat. Din pacate asta se intimpla si acum, ne hotarim sa alegem un hobby, iar disponibilitatea de a invata, se manifesta numai atunci cind avem probleme si oricum este limitata la a pune intrebari. Despre denumirea plantelor si pestilor, pe care ii gazduim in acvariile noastre, nici nu se pune problema sa le invatam, eventul le descoperim atunci cind se nasc situatii critice.
   Poate gresesc, eu personal am intentia sa ridic prin atitudinea tuturor userilor, nivelul acestui forum, pina la situatia de a concura cu alte forumuri de renume, al caror prestigiu le face de neevitat, atunci cind cauti o informatie sigura. De ce, macar 2-3 din aceste forumuri consacrate, nu sunt cunoscute de incepatorii care sunt in cautarea exectitatii informatiilor, este o alta intrebare.
   Niciodata si nicaieri in lume, un om nu poate invata in exclusivitate din experienta si cultura altora, un elev/student nu poate invata in exclusivitate de la profesori, toti avem datoria sa recurgem la informarea pe cont propriu, mai ales acum, cind sursele care ne stau la dispozitie, sunt practic inepuizabile.
   Referitor la temerea ca nu am mai avea ce discuta, in cazul in care incepatorii nu ar mai pune siruri interminabile si obsesiv repetabile de intrebari, il asigur pe colegul pesimist, ca forumul va functiona cel putin la fel de bine, daca nu chiar mai bine!
   Vorbirea si scrierea corecta in limba materna, este in primul rind dovada respectului de sine si in al doilea rind a respectului fata de semenii carora li te adresezi. A nu da importanta acestui adevar, in orice situatie, inseamna cel putin superficialitate.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Ajutor Labeo bicolor

Intai  vreau sami cer mii de scuze daca am jignit pe cineva cu posturile mele si pentru faptul ca am  postat atatea offtopicuri.

Din cate stiam eu Forumurile in general sunt create pentru a impartasi  informatii si experiente personale cu restul lumii in ideea ca cei care citesc sa invete ceva.
Daca rolul  acestui forum (in acceptiunea administratiei), este mai degraba de perfectionare in tainele acvaristicii, decit de invatare a notiunilor de baza, nu poate  fi decat un lucru bun chiar foarte bun.
Este adevarat ca internetul este plin de informatii mai mult sau mai putin indoielnice insa nu trebuie sa uitam de persoanele care sunt incepatoare in ale acvaristicii si care prefera sa afle raspuns la intrebarile lor de la cei mai avizati si de la veteranii in ale acvaristicii si nu de pe site-uri mai mult sau mai putin cunoscute.

In alta ordine de idei ....

In posturile trecute eu mam referit la persoanele care posteaza pe un topic fara nici o legatura cu subiectul sau incep sa ameninte si sa injure facand topicul respectiv inutil si de prost gust deoarece se deviaza de la subiect fapt  care nu ajuta persoana care acreat topicul in speranta de a afla o informatie relevanta.

Am si eu o intrebare sau mai degraba o nelamurire tinand cont ca ne aflam in romania...

Colegul aureliat a tinut sa sublinieze greselile mele gramaticale.
Ok foarte bine a aratat ca habar nu am de gramatica limbi romane.
De ce trebuie sa reflecte asta lipsa mea de respect fata de mine si fata  de persoanele carora ma adresez?
Cu ce anume ma face asta mai superficial?
Poate ca atata cunostinta de limba romana  am si eu dar asta nu inseamna ca am mai putin respect fata de mine sau fata de cel caruia ma adresez si nici nu inseamna ca sunt superficial.
Daca asta este gradul meu de cunoastere  al limbi romane sau de cultura generala asta inseamna ca nu am dreptul sa postez pe acest forum cu scopul de a inbunatati cunostintele mele in materie de acvaristica si cunostintele mele de cultura generala ?

Inca o data imi cer scuze daca am jignit pe cineva si pentru toate offtopicurile mele.
Nu asta a fost intentia mea doar ca ma enerveaza toate jignirile in general si toata aceasta discriminare uneori subtila care   de cele mai multe ori este bazata pe niste posturi scrise la repezeala si nu numai.....

13

Re: Ajutor Labeo bicolor

Probabil ca am fost "prea subtil", asa ca mai incerc o data:
   Niciun site din lume nu va fi stresat in cazul milioanelor de accesari din partea curiosilor, pe cind oamenii care se afla in spatele site-urilor se satura sa raspunda in mod direct la intrebari care se repeta aproape obsesiv.
   In ce masura o persoana de pe un forum este demna de mai mare increde, decit un site de specialitate, de notorietate?
   Nu este un secret pentru nimeni, tendinta actuala este catre comoditate (lene), atit din partea celor care vor sa afle ceva dar si din partea celor care raspund la intrebari. Fenomenul fiind reciproc, nu inteleg de ce "mentorii" sunt pusi la zid, pentru ca se satura sa reia sute de raspunsuri identice, la intrebari identice, puse de sute de ori. "Lenea" si lehamitea acestora ar trebui respectata in egala masura!
   Ce ar fi daca?:
   - am discuta de sute de ori despre ciclarea acvariului
   - am discuta de sute de ori despre compatibilitatea speciilor
   - am discuta de sute de ori despre plantele artificiale si alte asemenea, introduse in acvariu
   - am discuta de sute de ori despre substratul colorat in culorile curcubeului
   - denumirile pestilor si plantelor (greu de digerat de catre multi acvaristi)
   - am discuta de sute de ori despre necesarul de apa, pentru fiecare specie de peste
   - am discuta de sute de ori despre tipurile de neoane folosite in acvaristica
   - am discuta de sute de ori despre aparatura recomandata a fi folosita, etc, etc, etc, in loc sa discutam despre idei personale, realizari personale, solutii si noutati, menite sa ridice nivelul acestui site.
   Respectul de sine si cel manifestat fata de semeni imbraca extrem de multe aspecte, nu numai corectitudinea vorbirii si scrierii limbii materne. Eu consider ca o persoana care este ajutata sa se corecteze intr-un domeniu, ar trebui sa fie recunoscatoare si nu invers.
   Orice comunitate, mai ales virtuala, nu isi poate selecta membrii, decit dupa o perioada "de proba", in  consecinta si acest forum pastreaza sau indeparteaza useri, dupa cum este necesar, e drept, uneori nu in timp util...
   Am rugamintea sa continuam acest topic in subiectul lui, s-au spus destule "pe linga", in caz contrar il voi inchide.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Ajutor Labeo bicolor

robertcristi A scris:

Problema este ca sunt persoane  ca si mine dealtfel care stiu  pesti dupa o anumita denumire iar pe net detaliile despre pestele respectiv sa fie gasite sub o alta denumire (cum este si cazul meu de exemplu)

Eu am tinut pana luna trecuta labeo bicolor si frenatus! Pe acel google gasesti si pareri cum ca ar trebui tinut un exemplar in 200 de litri singur  lol , precum si parerei ale unora care chiar au avut acesti pesti in acvariu, si printre care ma numar, si care am tinut in 360 de litri 8 si inca 8 labeo frenatus! Daca sunt in grup mai mare li se mai sterge din acea atitudine agresiva teritoriala si, cum zicea si dl bradraqua, ai lui il suporta mai usor, chiar daca e rau de gura  lol . Daca il tii singur . . . ai observat tu consecintele.

PS: Dl Radu, nu ai ce face, am mai discutat pe tema analfabetismului acut al noii generatii sad care nu mai ia bataie de la "profu" de matematica sau de romana. Acum au aifoun si filmeaza tot wink.