1

Subiect: Corydorasii mei

Nu stiu daca corydorasii pot fi numiti "super pesti", dar mie imi plac mult (chiar daca seamana cu niste porci lol  lol  lol ). Am 8 corydoras albino in acvariu. Si ce face unu fac toti (nu prea sunt creativi  :fmad ). Sunt foarte rezistenti (pana acum n-am ajut probleme cu ei big_smile ). Cam atat pot spune despre ei.

2

Re: Corydorasii mei

Acesta este bossu :fcool  (a ramas fara inotatoare in lupta cu un scalar).

Re: Corydorasii mei

laur98 A scris:

Acesta este bossu :fcool  (a ramas fara inotatoare in lupta cu un scalar).

   :omfg, bossu sigur nu arata asa de cand era mic? De la icrele neingrijite apar malformatii d-astea la pesti, sau poate ai dat tu peste scalarul ucigas :- ...
   Simpatici cory, sa-ti traiasca! Ce specie sunt? (nu varietate wink)

4

Re: Corydorasii mei

Multumesc!
Bossu a fost muscat de cel mai acresiv peste din acvariu, un scalar care acum doua zile l-am dat ca i-a atacat pe ceilalti semeni ai lui. Cateva ore de la muscatura cory nu s-a mai miscat. Dar cand le-am dat mancare si-a revenit. Sunt sigur ca nu a ajut malformatii ca il am de vreo 10 luni si era imposibil sa nu observ lipsa inotatoarei in atata timp.
Nu stiu exact ce specie e, cred ca e Corydoras aeneus (nu sunt sigur). Dintr-un search pe Google am aflat ca cory albinos e o varietate de cory aeneus complet lipsit de pigment, cu ochii rosii. Si cred ca vor trai vreo 3-4-5 ani. Poate ii si voi inmultii.

5 Editat de Ancistrus (2011-07-16 01:18)

Re: Corydorasii mei

laur98 A scris:

Si cred ca vor trai vreo 3-4-5 ani.

   Daca ai grija de cory cum trebuie, ajung si la 10-12 ani.

laur98 A scris:

Bossu a fost muscat de cel mai acresiv peste din acvariu, un scalar care acum doua zile l-am dat ca i-a atacat pe ceilalti semeni ai lui.

   Scalarii se mai ciupesc intre ei, agresivitatea este semn de sanatate :fok

6

Re: Corydorasii mei

Mi-aduc aminte ca la prima depunere femela a batut masculul de era sa ii scoata ochiul (pe bune). Asta insemna ca sunt sanatosi? Sau ca femela e obsedata de icre si nu il lasa pe nimeni sa ajunga la ele? Ca tot atunci am mai dat 2 scalari ,aprope morti de la ciupituri. Dar acum totul este OK.
Este vreo problema daca apa are vreo 29 grade C? Temperatura nu scade, din potriva creste. Perdeaua este trasa, nu ajunge nici o raza de soare in acvariu, incalzitorul scos din priza, neonele aprinse 2 ore pe la 10 cand se intuneca.

Re: Corydorasii mei

Pune un ventilator sa sufle razant la suprafata apei, o sa se evapore multa apa dar vei avea cu 2-3°C mai putin.

8

Re: Corydorasii mei

Multumesc! Voi incerca maine sa fac asta.
Multumesc pentru sfaturi.
Si sa facem liniste, cory s-au culcat (:|

Re: Corydorasii mei

ssst (:|

10 Editat de laur98 (2011-07-19 14:59)

Re: Corydorasii mei

:crap