1

Subiect: Acvariu Juwel Lido 120L

Salut,

As avea nevoie de cateva sfaturi pentru noul acvariu.. Cateva date despre acvariu:
Volum: aprox. 120 l
Dimensiuni (L x l x h): 61 x 31 x 58 cm
1 x Sistem de iluminare Juwel High-Lite Light Unit 60 cm, 2 x 24 W T5 438 mm
1 x Pompa de apa Juwel Pump Set 600 l/h
1 x Incalzitor Juwel 100 W 230 V

Nu prea stiu in ce ordine sa adaug buretii in filtru (dak ma ajuta cineva).... k substrat am luat JBL Manado 10l... sigur n o sa mi ajunga... o sa iau niste nisip de rau pentru completare...

flora:

Cryptocorine Wend
Hidrocotyle leucocephala
Echinodorus tenellus
Valisneria nana
Valisneria
Myriophyllum
Anubias nana
Higrophilla corimbosa

fauna m am gandit la scalari fiind un acvariu inalt...

la decor ink nu m'am gandit..

fertilizare? ce mi recomandati?

cam atat... pentru moment.. astept sugestii...

mersi!

Re: Acvariu Juwel Lido 120L

1. substratul JBL Manado la 10L sigur o sa-ti ajunga...si eu am pus intr-un acvariu de 60X30 si a fost suficient...am pus un strat de 1-2 cm aqua basis si peste Manado si in spate aveam 7-8 cm inaltimea substratului iar in fata 4-5 cm,  ceea ce cred ca este suficient wink

2. ca fertlizare micro eu iti recomand gama de la Jbl sau cea de la Easy life, sunt bune si au preturi acceptabile, dar sa nu le amesteci....si fertilizare macro PPS Pro

3

Re: Acvariu Juwel Lido 120L

bogdivaio A scris:

1. substratul JBL Manado la 10L sigur o sa-ti ajunga...si eu am pus intr-un acvariu de 60X30 si a fost suficient...am pus un strat de 1-2 cm aqua basis si peste Manado si in spate aveam 7-8 cm inaltimea substratului iar in fata 4-5 cm,  ceea ce cred ca este suficient wink

2. ca fertlizare micro eu iti recomand gama de la Jbl sau cea de la Easy life, sunt bune si au preturi acceptabile, dar sa nu le amesteci....si fertilizare macro PPS Pro

daca pun primul strat tetra complete substrate (doar atat gasesk la mn n oras.. pana comand iar d p net.... dureaza.... am comandat d p nevertebrate.ro si nici pana akm nu mi a venit comanda de 3 sapt  :smoke  mad ) si peste el manado.. se poate? adik exista vreo problema?

Re: Acvariu Juwel Lido 120L

Nu o sa fie nici o problema...desi poti sa ai un acvariu bine plantat si fara substrat fertilizant  daca fertilizezi bine in masa apei, ai o lumina buna si aditie de CO2.
Bafta!

5

Re: Acvariu Juwel Lido 120L

bogdivaio A scris:

Nu o sa fie nici o problema...desi poti sa ai un acvariu bine plantat si fara substrat fertilizant  daca fertilizezi bine in masa apei, ai o lumina buna si aditie de CO2.
Bafta!

Mersi!

2 x 24 W T5 438 mm sunt de ajuns? sau ce mi ati recomanda...

Re: Acvariu Juwel Lido 120L

eu cred ca 2X24 este suficient daca mai pui si doua refectoare la ele...  :smoke

7

Re: Acvariu Juwel Lido 120L

wth A scris:
bogdivaio A scris:

1. substratul JBL Manado la 10L sigur o sa-ti ajunga...si eu am pus intr-un acvariu de 60X30 si a fost suficient...am pus un strat de 1-2 cm aqua basis si peste Manado si in spate aveam 7-8 cm inaltimea substratului iar in fata 4-5 cm,  ceea ce cred ca este suficient wink

2. ca fertlizare micro eu iti recomand gama de la Jbl sau cea de la Easy life, sunt bune si au preturi acceptabile, dar sa nu le amesteci....si fertilizare macro PPS Pro

daca pun primul strat tetra complete substrate (doar atat gasesk la mn n oras.. pana comand iar d p net.... dureaza.... am comandat d p nevertebrate.ro si nici pana akm nu mi a venit comanda de 3 sapt  :smoke  mad ) si peste el manado.. se poate? adik exista vreo problema?

   Stimabile, am rugamintea sa renunti la limbajul tip "chat"! Daca-ti place atit de mult, banuiesc ca sunt alte multe situatii, in care il poti folosi fara probleme.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: Acvariu Juwel Lido 120L

Eu iti recomand sa renunti la substratul de la tetra (este cel mai slab substrat posibil)mai bine fara...

9

Re: Acvariu Juwel Lido 120L

bogdivaio A scris:

1. substratul JBL Manado la 10L sigur o sa-ti ajunga...si eu am pus intr-un acvariu de 60X30 si a fost suficient...am pus un strat de 1-2 cm aqua basis si peste Manado si in spate aveam 7-8 cm inaltimea substratului iar in fata 4-5 cm,  ceea ce cred ca este suficient wink

2. ca fertlizare micro eu iti recomand gama de la Jbl sau cea de la Easy life, sunt bune si au preturi acceptabile, dar sa nu le amesteci....si fertilizare macro PPS Pro

OK, am luat produsele d la Easy life:
EASYCARBO
PROFITO
FERROPOL 24

si 2 reflectoare. O sa revin cu noutati. Mersi de indicatii!

10 Editat de bogdivaio (2011-07-23 17:24)

Re: Acvariu Juwel Lido 120L

Nu mai trebuie sa foloseti Ferropo 24 pentru ca este suficient cat micro iti baga Profito, deci cum am zis si mai sus nu amesteca marcile intre ele, incerca sa mergi pe o singura gama!...daca tot crezi ca ai nevoie de aditie in plus de fier poti sa-ti achizitionezi Easy Life Ferro wink

Ti-ar mai trebui fertilizare macro,o gasesti pe forum la persoane care fac asa ceva si iti poti comnda de la ei si sa-ti ajunga acasa prin posta.

Mare grija la dozare!!!

Bafta!  :sok

11

Re: Acvariu Juwel Lido 120L

wth A scris:

Nu prea stiu in ce ordine sa adaug buretii in filtru (dak ma ajuta cineva)

   Salut, daca te referi la filtrul original vezi daca te ajuta explicatiile lor de aici: http://www.juwel-aquarium.de/data/Pdf/G … do_120.pdf.

12

Re: Acvariu Juwel Lido 120L

Ancistrus A scris:
wth A scris:

Nu prea stiu in ce ordine sa adaug buretii in filtru (dak ma ajuta cineva)

   Salut, daca te referi la filtrul original vezi daca te ajuta explicatiile lor de aici: http://www.juwel-aquarium.de/data/Pdf/G … do_120.pdf.

@ bogdivaio OK se pare ca am gresit-o pe asta cu ferropolu 24
@ Ancistrus da e original. Mersi pentru ajutor!

13

Re: Acvariu Juwel Lido 120L

Salutare...

De cateva zile am umplut acvariul cu apa si astept sa-mi ajunga plantele... bine c-a venit iarna ca altfel nu cred ca startam noul setup..... deocamdata nici spatiul necesar nu-l am dar... o sa-ncerc si asa.. am sa atasez cateva poze cu acvariul cel vechi si cu cel nou.... a si daca e cineva de prin zona mea.. valcea-slatina si se pricepe la bricolat?! as vrea sa modific cumva capacul pentru 2 tuburi sau macar 1 calumea..
stiu.. acvariu e plin de plante... urmeaza restart..
Pe aceasta cale doresc sa le multumesc colegilor de pe forum pentru platele care urmeaza sa le primesc maine...

14

Re: Acvariu Juwel Lido 120L

Ai pus casca aia de motociclist fix in mijlocul acvariului lol

15

Re: Acvariu Juwel Lido 120L

Ancistrus A scris:

Ai pus casca aia de motociclist fix in mijlocul acvariului lol

am timp s-o mut ... cam vreo 3 saptamani  :pp smile

16

Re: Acvariu Juwel Lido 120L

wth A scris:
Ancistrus A scris:

Ai pus casca aia de motociclist fix in mijlocul acvariului lol

am timp s-o mut ... cam vreo 3 saptamani  :pp smile

Salutare,

Am si eu o problema.. Pe unu din tuburi scrie Juwel High lite Day 438 mm/24W (lumina are o tenta albastruie si presupun k din cauza ei au aparut algele..) si pe 1 Juwel High lite Nature 438mm/24W (tubul astra are o tenta galbuie) imi poate spune si mie cineva.. cu ce tub as putea sa l inlocuiesc pe cel cu "lumina rece"..