1

Subiect: Revin cu acelasi Acvariu

Buna seara tuturor .
Numele meu este Radu si locuiesc in Craiova .M-am apucat de acvaristica acum 2 sau 3 ani,cand am primit de la varul meu un acvariu de 20 L .
Am tinut in el,la inceput numai scoici si pesti incompatibili .Cu timpul,am invatat ce este ala pietris,ce e aceea filtrare ,ciclare ,scopul plantelor naturale etc
Acum aproape 2 ani am achizitionat un acvariu AquaEL 60x30x30 (54L) ,Un acvariu pe care multi il cunoastem . La inceput nu a fost mare lucru...cateva plante aruncate la intamplare prin pietris si niste pietre...cu timpul am invatat sa fac aranjari.Sa plantez plantele mai inguste in fata ,si cele inalte in spate.Am facut o jungla totala atunci (Acum o iarna) .Cum timpul am mai aruncat din plantele enervante ,care cresteau exagerat de mult .Va voi scuti de povestea asta care este destul de lunga si plictisitoare...Aceasta prezentare a fost pentru userii mai noi ai forumului...Cei care ma stiu demult,si si-au batut capul cu mine cunosc povestea.        In Fine ..


Acesta este acvariul meu la ora actuala ! Fata de ultima prezentare,nu e cu nimic mai deosebit....
Sper ca videoclip-ul sa fie destul de sugestiv,avand in vedere ca,calitatea camerei la filmari lasa de dorit
In acvariu convietuiesc fara probleme(momentan) urmatorii pesti : 11 neoni,5 tetra negrii ,3 rasbora , 1 Hoplosternum Thoracatum si un ancistrus .
Fertilizare este constituita din JBL aquabasis si ferropol 24(curand o sa imi iau si ferropol normal) + Aditie de CO2
Iluminare ..slaba...un neon aqua-EL T8 de 15 W cu reflector
Problemele pe care le am in acvariu= alge (sper sa scap de ele cu niste schimburi de apa ) si temperatura putin ridicata 28 C cateodata si 29C (mai sting neonul ca sa se mai raceasca apa)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=97_KleTSZeA[/youtube]

Va multumesc pentru Atentie . O seara buna

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Revin cu acelasi Acvariu

Foarte frumos Radu, buna treaba si ... keep on!  :sok

http://www.youtube.com/watch?v=0W_XQHlYts8

3 Editat de bogdivaio (2011-07-28 11:33)

Re: Revin cu acelasi Acvariu

Arata foarte bine Raducule, se vede ca ai invatat cate ceva pe parcursul sederii pe acest forum.  :sok

Eu o singura obiectie as avea sa zic asa big_smile legata de  thoracatum si acel ancistrus, care zic eu ca nu prea au ce cauta in acvariul tau   big_smile 
"datorita faptului ca spatiul este limitat in limita capacitatii pentru care este destinat, datorita fiind faptul ca nu exista spatii mai cu aer care sa de-a un spatiu mai elocvent pentru ca sa fie,un spatiu adecvat" pentru acest tip de pesti....sper ca ai reusit sa prinzi esenta  lol

Bafta!  :noroc

4

Re: Revin cu acelasi Acvariu

Tizule, mai bine "mai bine mai tirziu, decit niciodata"! Ma bucura revenirea ta din toate punctele de vedere, personal imi lipseau culoarea si amprenta ta originala. Daca ai de gind sa ramii, sint cu ochii pe tine... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: Revin cu acelasi Acvariu

Bravo tinere, esti pe drumul cel bun! :apl  :apl  :apl  :apl

6

Re: Revin cu acelasi Acvariu

:fp Va multumesc foarte mult pentru aprecieri !  :hug   :fok 
Bogdan asa este ! Thoracatumii nici nu se tin in acvarii plantate.
Dar acel peste,nu a mai crescut deloc timp de 1 an.Eu ziceam cam asa, "cand mai creste il dau" insa a ramas la aceeasi dimensiune de 8 cm .Imi este foarte drag acel pestisor,il am de 2 ani .Imi este tare greu sa il dau..iar anicstrus ? eu stiu ca ancistrusii nu se fac foarte mari,decat de 12 cm ..nu sunt ca pleco.Eu tocmai de asta am evitat sa iau pleco .
Va multumesc inca o data LA TOTI pentru aprecieri  :noroc

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise