Subiect: Plec in vacanta?! Ce fac?

Salut, luni plec in concediu  cool  :smoke  si ma intorc sambata.
Am un acvariu 63l, plantat(plante cu necesitati mici, echinodorusi...), 4 guppy, 2 xipho
Cu mancarea am inteles ca rezista si nu e problema.(?) Sau sa ma straduiesc sa cumpar rapid un 'automatic feeder' sau ceva?

Apoi cu lumina chiar nu stiu ce sa ii fac, s-o las aprinsa, stinsa, ? Sau poate stiti voi vreun prelungitor mai special (sau altceva, dar nu le am cu cablajele si electronica) cu 'timer' astfel incat sa o pot seta sa se aprinda stinga automat?

Mersi de sfaturi.

2

Re: Plec in vacanta?! Ce fac?

cu mancarea nu e mare problema ,iar pt lumina cumpara o priza programabila.costa aprox 15 lei si se programeaza usor

Re: Plec in vacanta?! Ce fac?

nicu_fcs A scris:

cu mancarea nu e mare problema ,iar pt lumina cumpara o priza programabila.costa aprox 15 lei si se programeaza usor

aaa deci asa ii zice, mersi!

Re: Plec in vacanta?! Ce fac?

Sa nu uiti sa faci o revizie la aparatura; filtru sa te asiguri ca este totul ok si curat ca sa nu ai surprize sa se opreasca ceva. Eventual si un schimb de apa. Iti recomand sa lasi si usa deschisa la camera ca sa nu creasca umezeala si temperatura. Asta daca ai o camera mica si sti ca ar fi posibil sa sa fie o problema precum cea mentionata de mine. Daca faci aerarea in acvariu cu ajutorul filtrului, poate nu ar fi o idee rea sa cuplezi si o pompa de aer ca rezerva. 

Toate cele bune si concediu placut.

Re: Plec in vacanta?! Ce fac?

doomslayer A scris:
nicu_fcs A scris:

cu mancarea nu e mare problema ,iar pt lumina cumpara o priza programabila.costa aprox 15 lei si se programeaza usor

aaa deci asa ii zice, mersi!

mai bine cumpara o priza programabila electronica. E mult mai sigura decat cea mecanica. Plus ca poti sa iti setezi programe diferite pentru fiecare zi a saptamanii daca vrei. E in jur de 30 de lei.

Re: Plec in vacanta?! Ce fac?

multumesc pentru sfaturi  :noroc