Subiect: sfatuiti-ma!!!

Nu de mult m-am gandit sa imi achizitionez un acvariu nou sau eventual sa fac unul...dar..nu prea stiu ce sa cumpar ?de unde sa cumpar?cu ce pestisori sa incep?....daca puteti sa imi dati cateva sfaturi...m-iar putea fi de folos...


Va  Multumesc!

Lume multa, oameni putini....

Re: sfatuiti-ma!!!

Foarte important este sa te decizi ce iti doresti de la un acvariu si cel mai important cat esti dispus sa investesti in acesta. Daca ne spui aceste detalii cu siguranta vei primi un raspuns asa cum iti doresti. Dupa cum bine stii si Dacia si Mercedes sunt masini, acum este important ce iti doresti tu.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: sfatuiti-ma!!!

pai nu prea stiu asa de bn...as avea nevoie de niste plante un substart...ca pompa de aer,incalzitor,burete bolborositor am de la vechiul acvariu...altceva nu prea mai stiu....ceva de decor...poate imi puteti da cateva sfaturi cateva recomandari....

Lume multa, oameni putini....

4

Re: sfatuiti-ma!!!

valentinonik A scris:

pai nu prea stiu asa de bn...as avea nevoie de niste plante un substart...ca pompa de aer,incalzitor,burete bolborositor am de la vechiul acvariu...altceva nu prea mai stiu....ceva de decor...poate imi puteti da cateva sfaturi cateva recomandari....

   Incearca domnule si spune-ne cit vrei sa investesti pentru inceput, altfel cum sa-ti recomandam macar un acvariu?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: sfatuiti-ma!!!

in cazul in care exista un "burete bolborositor", eu cred ca e vorba de un reef... :bf

Pescar hoinar

Re: sfatuiti-ma!!!

LupuMoralist A scris:

in cazul in care exista un "burete bolborositor", eu cred ca e vorba de un reef... :bf

   Cum ai ajuns la concluzia asta? lol

7

Re: sfatuiti-ma!!!

Daca este vorba de pompa de aer si incalzitor, va fi un acvariu marin? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: sfatuiti-ma!!!

@ancistrus: simpla deductie logica ---> complexitatea informatiilor oferite + "buretele bolborositor" care pare a fi o vietate marina. nu mai pot sa scriu ca rad de unul singur  lol

Pescar hoinar

Re: sfatuiti-ma!!!

nu inteleg de ce radeti...sunt incepator nu prea le am cu acvarisitca...voi nu ati fost asa??

Lume multa, oameni putini....

10

Re: sfatuiti-ma!!!

valentinonik A scris:

nu inteleg de ce radeti...sunt incepator nu prea le am cu acvarisitca...voi nu ati fost asa??

  Poate ca am fost, poate ca nu, nu asta este important pentru tine. Nu discutam aici despre nivelul nostru, in momentul in care am iesit "in public" cu acvaristica. In loc sa te simti lezat de niste glume nevinovate (nu suntem un forum de pompe funebre!), mai bine ai raspunde la intrebarile care iti sunt adresate, de exemplu: cit esti dispus sa investesti in acest hobby? Asta daca vrei sa mergi mai departe, sa aflii raspunsurile la intrebarile tale, nu sa ne atragi atentia ca esti din cale afara de sensibil. Informatiile sunt gratuite dar da-ne voie sa taxam situatiile speciale, macar prin... umor!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: sfatuiti-ma!!!

nu prea stiu ca deocamdata am doar 17 ani si bugetul e cam limitat...restul la parinti :fcry ..dar sa spunem asa un 600 ron...astept propuneri....

Lume multa, oameni putini....

12

Re: sfatuiti-ma!!!

valentinonik A scris:

nu prea stiu ca deocamdata am doar 17 ani si bugetul e cam limitat...restul la parinti :fcry ..dar sa spunem asa un 600 ron...astept propuneri....

http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris … negru.html
   Poti intra si cauta pe google, la mai multe firme din Romania, care vind acvarii complete. Pentru inceput, cred ca ar trebui sa cumperi un acvariu de firma, echipat complet.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: sfatuiti-ma!!!

arata foarte bine...dar sa vedem ce spun "finatatorii" big_smile

Lume multa, oameni putini....

14

Re: sfatuiti-ma!!!

valentinonik A scris:

arata foarte bine...dar sa vedem ce spun "finatatorii" big_smile

   Sa nu faca atac de cord finantatorii lol : masa nu este inclusa in pret...
   P.S. Eu credeam ca linia de credit este deschisa, acum inteleg ca sunt doar... tratative cu finantatorii?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: sfatuiti-ma!!!

cam asa ceva...sti ca masa nu este inclusa..

Lume multa, oameni putini....

Re: sfatuiti-ma!!!

care sunt cele mai indicate plante pe care ar trebui sa le am in acvariu??

Lume multa, oameni putini....

17

Re: sfatuiti-ma!!!

valentinonik A scris:

care sunt cele mai indicate plante pe care ar trebui sa le am in acvariu??

   Pentru inceput: Bacopa caroliniana, Bacopa monnieri, Cabomba aquatica, Cabomba caroliniana, Ceratophyllum demersum , Ceratopteris cornuta, Ceratopteris thalictroides, Egeria densa, Elodea canadensis, Hydrocotyle leucocephala, Hygrophila corymbosa, Hygrophila difformis, Hygrophila polysperma, Lemna minor, Limnobium laevigatum, Limnophila aquatica, Limnophila sessiliflora, Ludwigia repens, Microsorum pteropus, Najas guadalupensis, Potamogeton gayii, Riccia fluitans, Sagittaria platyphylla, Sagittaria subulata, Salvinia natans, Vallisneria.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: sfatuiti-ma!!!

Uite, din punctul de vedere al unui incepator: studiaza cat mai multe pet-shop-uri cu acvarii, vezi ce pesti iti plac, noteaza-ti numele speciei si vezi care cu care se potrivesc. Vino aici pe forum si cauta informatii, si cand e destul de clar, da-i bice.  :melc

19 Editat de mirceajifcu (2011-08-26 01:27)

Re: sfatuiti-ma!!!

Plantele nu le cumpara din shop, vezi ca sunt destui colegi de forum care vand pachete la preturi foarte rezonabile! Nu cred ca interesul tau si al "finantatorilor" tai e sa platesti chiria, salariile si toate cele necesare unui shop. Si pesti gasesti de asemenea si aici pe forum de vanzare si la alti colegi. Si sa nu exagerezi cu cumparaturile de pesti din exces de zel, cum fac 99% din cei aflati in stadiul tau si sa nu cumperi pe culori "doi din aia, doi din aia etc".
   Eu ziceam sa iesim in strada, cu bannere pe care sa scrie: Moarte pet shop-urilor!!! Noi acvaristii refuzam sa va mai tinem in spinare!!! Existenta voastra ne condamna la foamete!!! Huoooooo!!!
lol ?

20

Re: sfatuiti-ma!!!

Eu zic sa iesim in strada cu bannere, pe care sa scrie:
   Moarte pet-shop-urilor!!!
   Existenta voastra, ne condamna la foamete!!!
   Refuzam sa va mai tinem in spinare!!!
   Ne furati cu zimbetul pe buze!!!
   Ticalosilor!!!
   Huooooooooooooo!!!

   Dupa ce le venim de hac, procedam la fel cu toate formele de comert public, nu avem nevoie de nimic, din ce inseamna magazin, ne intoarcem la troc si la tirgurile Evului Mediu.
    lol  lol  lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!