1 Editat de Chupacabra_ (2011-08-01 23:41)

Subiect: asociere ramirezi

Va salut ,
Vreau sa imi iau o familie de ramirazi si nu stiu daca ii pot asocia cu alti pesti
Mai exact am 4 ancistrusi si ar urma sa achizitionez o familie de ramirezi adica 4 (3femele+1mascul) daca am inteles bine la care as mai adauga niste pesti de card 8-10 rasbora , neoni , sau altceva doar sa fie peste de card
toti acesti pesti vor fi tinuti intr-un acvariu de 115 litrii bine plantat
credeti ca voi avea ceva probleme ?
este prea mic acvariul ?
Va multumesc

"Money bring bitches, bitches bring lies"

2

Re: asociere ramirezi

Chupacabra_ A scris:

Va salut ,
Vreau sa imi iau o familie de ramirazi si nu stiu daca ii pot asocia cu alti pesti
Mai exact am 4 ancistrusi si ar urma sa achizitionez o familie de ramirezi adica 4 (3femele+1mascul) daca am inteles bine la care as mai adauga niste pesti de card 8-10 rasbora , neoni , sau altceva doar sa fie peste de card
toti acesti pesti vor fi tinuti intr-un acvariu de 115 litrii bine plantat
credeti ca voi avea ceva probleme ?
este prea mic acvariul ?
Va multumesc

Cu exceptia momentului in care vor depune icre Ramirezii, in rest nu vad probleme.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3 Editat de bondo (2011-08-03 14:25)

Re: asociere ramirezi

O familie de ramirezi inseamna un mascul si o femela, nu un mascul si 3 femele.
Nu cred ca vor fi probleme, mai ales daca zici ca acvariul va fi bine plantat. Ca si volum nu ai de ce sa iti faci griji, e suficient.

4

Re: asociere ramirezi

poti sai pui linistit numai daca vor depune ramirezi poti lua piatra,frunza,etc. pe care au depusu si baga intro maternitate din comert sa daca depun pe geamul acvariului lasai sa depuna si cu un burete fin incearca sa iei icrele de pe geamul acvariului si punele intro maternitate dar in rest ca pesti poti sa ii pui cu cei pe care ii ai tu.

5

Re: asociere ramirezi

Pop Remus A scris:

poti sai pui linistit numai daca vor depune ramirezi poti lua piatra,frunza,etc. pe care au depusu si baga intro maternitate din comert sa daca depun pe geamul acvariului lasai sa depuna si cu un burete fin incearca sa iei icrele de pe geamul acvariului si punele intro maternitate dar in rest ca pesti poti sa ii pui cu cei pe care ii ai tu.

   Sfaturile tale sint cumva in legatura cu ce am spus eu, referitor la perioada de reproducere a Ramirezilor?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: asociere ramirezi

Va multumesc ,  :apl  :noroc

"Money bring bitches, bitches bring lies"

7

Re: asociere ramirezi

Masculul devine agresiv in momentul in care pazeste icrele wink

Re: asociere ramirezi

O familie de rami nu inseamna doar 1 mascul si 1 femela. Un mascul depune cu mai multe femele, pe rand. Perechile de rami nu sunt stabile si nici pana ce moarte ii va desparti!
Strict in functie de necesitati...!

9

Re: asociere ramirezi

Cred ca mai bine pune o pereche... femelele se mai dau la "barfa" smile

10

Re: asociere ramirezi

ciprian01 A scris:

O familie de rami nu inseamna doar 1 mascul si 1 femela. Un mascul depune cu mai multe femele, pe rand. Perechile de rami nu sunt stabile si nici pana ce moarte ii va desparti!
Strict in functie de necesitati...!

N-am inteles ce vrei sa zici in a doua parte, insa este prima data cand aud ca un mascul depune cu mai multe femele, pe rand. Nu te contrazic, chiar as fi curios sa detaliezi, daca ai reusit acest lucru.

11

Re: asociere ramirezi

Am reprodus cativa rami...
1 mascul de rami poate fi tinut in acelasi bazin cu mai multe femele. Fiecare femela isi alege un teritoriu. Si-l apara! Nu foare violent (poate mai mult inaintea depunerii). Masculul depune cu fiecare femela care este pregatita.
Nu face diferente, nu o iubeste pe vreuna mai mult, nu se ataseaza, nimic din canoanele lumesti! smile

Daca vrei sa reproduci rami, acesta este cel mai eficient mod. Nu ai timpi morti si ai si un numar mare de pui simultan. Rami depun si saptamanal daca sunt bine hraniti!