1

Subiect: construirea acvariului

sfaturi pentru construirea unui acvariu pentru incepatori

2

Re: construirea acvariului

Si apoi trebui sa spui ce fel de acvariu ti-ai dori... chiar si incepator, macar o idee ar trebui sa ai de cum ai vrea sa arate. smile

Re: construirea acvariului

Colegul @dancc a postat in alt topic ceea ce anume doreste, iar eu ii voi cita aici ce a spus, pentru ca se pare ca nu prea foloseste bine forumul:

dancc A scris:

salut.sunt nou pe aici si nou in ale acvaristici.vreau sa fac un acvariu de L=90cm l=40cm h=60-70cm.intrebarea este :ce grosime sa aiba geamul?
multumesc pentru sfaturi.

   Deci acvariul care ti-l doresti se poate realiza din geam de 8mm grosime, cu ramforsari longitudinale. Succes! Si daca mai ai nelamuriri incearca sa le postezi aici.

4

Re: construirea acvariului

merci de informatii.la intrebarile puse:vreau un acvariu de  L90cm l40cm h60-70cm.cu plante(nu vreau plante de plastic) si pesti de mai multe feluri care se inteleg intre ei.nu ceva pretentios deocamdata.este pt.nepotel.

5

Re: construirea acvariului

pot sa fac cate-o mica rama de metal la baza si in partea de sus

6 Editat de Ancistrus (2011-08-03 23:51)

Re: construirea acvariului

Se pot face si rame de metal dar nu-si au rostul. Siliconul cu care se lipesc geamurile nu are nevoie de intarituri metalice.
   Pentru siguranta se folosesc intarituri tot din sticla: fasii de geam ingust (4-5cm latime) lipite perpendicular, si de-a lungul, geamurilor mari (fata si spate), la 2-3 cm de marginea de sus:
http://img20.imageshack.us/img20/4031/intariturah2.jpg

7

Re: construirea acvariului

dancc A scris:

merci de informatii.la intrebarile puse:vreau un acvariu de  L90cm l40cm h60-70cm.cu plante(nu vreau plante de plastic) si pesti de mai multe feluri care se inteleg intre ei.nu ceva pretentios deocamdata.este pt.nepotel.


Inaltimea pe care o vrei tu este prea mult... daca te-ai gandit la un anume volum, incearca sa castigi prin lungime sau latime, nu prin inaltime. Inaltimea va trebui sa fie de maxim 50, pentru a avea o buna eficienta a neoanelor si pe fundul bazinului (se recomanda neoane T5 la inaltimea de 50). In locul tau as incerca ceva de genul 120x40x50 (Lxlxh) sau 120x45x45.

Re: construirea acvariului

visiniu A scris:

Inaltimea va trebui sa fie de maxim 50, pentru a avea o buna eficienta a neoanelor si pe fundul bazinului (se recomanda neoane T5 la inaltimea de 50)

Ai zis-o ca pe un postulat. neutral Deci sa ma pun pe taiat geamul daca am acvariul de 60 cm inaltime? Ia dai un gugle sa vezi cam ce oribile acvarii gasesti si la 60 cm inaltime.

9

Re: construirea acvariului

visiniu A scris:
dancc A scris:

merci de informatii.la intrebarile puse:vreau un acvariu de  L90cm l40cm h60-70cm.cu plante(nu vreau plante de plastic) si pesti de mai multe feluri care se inteleg intre ei.nu ceva pretentios deocamdata.este pt.nepotel.


Inaltimea pe care o vrei tu este prea mult... daca te-ai gandit la un anume volum, incearca sa castigi prin lungime sau latime, nu prin inaltime. Inaltimea va trebui sa fie de maxim 50, pentru a avea o buna eficienta a neoanelor si pe fundul bazinului (se recomanda neoane T5 la inaltimea de 50). In locul tau as incerca ceva de genul 120x40x50 (Lxlxh) sau 120x45x45.

Cred ca te grabesti un pic cu aceasta afirmatie, asta ar insemna ca: ori pina la inventarea T5-urilor, nu existau acvarii plantate, cu inaltimea mai mare de 50 cm, ori de la inventarea acestora, inaltimea respectiva nu poate fi depasita. Alatur o poza cu acvariu de 70 cm inaltime, unde lumina este asigurata de tuburi... T8!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: construirea acvariului

La lungimea specificata, de 90 cm, nu poate pune decat maxim T5 de 39 de W... ma gandeam daca la acea inaltime de 70 de cm, cu aceste neoane, poate creste la un moment dat un gazon de hc, daca isi va dori.

P.S.: Dl Radu, nu am putut sa nu admir inca o data acel acvariu. Toata stima !

11

Re: construirea acvariului

visiniu A scris:

La lungimea specificata, de 90 cm, nu poate pune decat maxim T5 de 39 de W... ma gandeam daca la acea inaltime de 70 de cm, cu aceste neoane, poate creste la un moment dat un gazon de hc, daca isi va dori.

P.S.: Dl Radu, nu am putut sa nu admir inca o data acel acvariu. Toata stima !

   George, poate creste orice planta daca alege bine spectrele, puterea totala si perioada de iluminat. In bazinul acela al meu, in stinga sunt citeva Tonina Fluviatilis, daca astea nu au nevoie de lumina, nu stiu ce sa mai spun.
   Bazinul oricum este de domeniul trecutului, am facut un alt set-up, pe la sf. lui septembrie pun poze, pina atunci se... dospeste! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12 Editat de mirceajifcu (2011-08-21 15:07)

Re: construirea acvariului

bradraqua A scris:

  ... am facut un alt set-up, pe la sf. lui septembrie pun poze, pina atunci se... dospeste! lol

Inca un punct la care sa aspire pustii ca mine in domeniu tongue. De abia astept sa vad minunatia care iasa din mainile unui om cu  cateva zeci de ani de experienta big_smile. Desi erau interesante de vazut si etapele prin care a trecut acvariul, poate la rubrica "acvarii in lucru".