1

Subiect: Acvariu Plantat 125 l

acvariul meu este in functiune din 27.12.2010 este un juwl 125 l complet echipat + Co2
vietuitoare:
-7 rasbora arlechin
-10 neoni
-3 cory
-3 ancistrusi
-5 creveti red chery
plante:
-echinodorus
-elodea
-althernatera
-micrantherum umbrosum
- jawa moss
-anubias nana

2 Editat de Ancistrus (2011-08-01 03:09)

Re: Acvariu Plantat 125 l

Salut, frumos acvariu, ai insa o specie de planta care nu este de acvariu (cea din stanga cu frunzele alb-verzi, si dreapta intre difuzorul de CO2 si piatra) iar la Corydoras trebuie sa tii cont ca sunt pesti de grup, un minim de 6-7 indivizi este indicat la ei.
    Cu floricica de Anubias m-ai cucerit :fok

3

Re: Acvariu Plantat 125 l

Acvariu cu potential, poate fi dus mult mai sus..., bravo! Pe viitor, incearca si nu mai multiplica pozele, multe din ele sunt identice si lungesc inutil vizualizarea. Floarea de Anubias care l-a impresionat pe Ancistrus, a aparut la tine in acvariu sau asa ai cumparat planta?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4 Editat de adilupu (2011-05-03 18:36)

Re: Acvariu Plantat 125 l

multumesc pentru aprecieri si sfaturi.este interesanta planta aceea cu pete albe am cumparat o de la sarbu din Timisoara si el zicea ca e de acvariu,nu i am retinut numele,o sa trec pe la el sa l mai intreb odata,sa caut pe net despre ea.planta se dezvolta chiar bine e adevarat ca foarte lent.
Cat despre floarea de anubias am cumparat planta fara floare,a inceput sa creasca dupa 5 6 saptamani. acum e a 2 a oara cand infloreste.si eu m am bucurat enorm cand am vazut o ca se deschide.
am facut cateva modificari minore in acvariu
o sa revin deseara cu ceva poze
ape limpezi  big_smile

5

Re: Acvariu Plantat 125 l

bradraqua A scris:
adilupu A scris:

multumesc pentru aprecieri si sfaturi.este interesanta planta aceea cu pete albe am cumparat o de la sarbu din Timisoara si el zicea ca e de acvariu,nu i am retinut numele,o sa trec pe la el sa l mai intreb odata,sa caut pe net despre ea.planta se dezvolta chiar bine e adevarat ca foarte lent.
Cat despre floarea de anubias am cumparat planta fara floare,a inceput sa creasca dupa 5 6 saptamani. acum e a 2 a oara cand infloreste.si eu m am bucurat enorm cand am vazut o ca se deschide.
am facut cateva modificari minore in acvariu
o sa revin deseara cu ceva poze
ape limpezi  big_smile

Nu stiu cine sau ce este "sarbu" dar ii poti da doua sfaturi, din care sa aleaga, pe care il va urma:
   - sa puna mina sa se mai documenteze despre plantele de acvariu
   - sa se intereseze despre deontologia profesionala
   Alegerea o va face, luind in calcul cele doua motive posibile, pentru care te-a dezinformat:
   - este nepriceput
   - este lipsit de scrupule

   Dupa parerea mea planta este Pilea cadierei (Aluminum Plant).

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: Acvariu Plantat 125 l

ultimele modificari:
am un pom in acvariu,cativa pui de gupy si cativa pui de melci asasini

7

Re: Acvariu Plantat 125 l

Mi-e teama ca Echinodorusii din spate, iti vor face probleme prin gabaritul pe care il vor avea curind... Poate gasesti un aranjament, in asa fel incit, Anubias-ul sa fie umbrit de Echinodorusi, altfel se va umple de alge. In rest, frumos acvariu! :apl

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: Acvariu Plantat 125 l

bradraqua A scris:

Mi-e teama ca Echinodorusii din spate, iti vor face probleme prin gabaritul pe care il vor avea curind... Poate gasesti un aranjament, in asa fel incit, Anubias-ul sa fie umbrit de Echinodorusi, altfel se va umple de alge. In rest, frumos acvariu! :apl


din fericire am echinodorusii de vreo 5-6 luni de zile si mai mari decat ii vezi acum nu au crescut,cei drept ca s au inmultit si a trebuit sa le mai raresc dar de crescut in inaltime sa umbreasca nici vorba  iar despre anubias nicio alga pana acum
multumesc pentru sfaturi o sa tin cont de ele atunci cand va fi nevoie deocamdata e bine.
ape limpezi numai bine

Re: Acvariu Plantat 125 l

adilupu A scris:

multumesc pentru aprecieri si sfaturi.este interesanta planta aceea cu pete albe am cumparat o de la sarbu din Timisoara si el zicea ca e de acvariu,nu i am retinut numele,o sa trec pe la el sa l mai intreb odata,sa caut pe net despre ea.planta se dezvolta chiar bine e adevarat ca foarte lent.
Cat despre floarea de anubias am cumparat planta fara floare,a inceput sa creasca dupa 5 6 saptamani. acum e a 2 a oara cand infloreste.si eu m am bucurat enorm cand am vazut o ca se deschide.
am facut cateva modificari minore in acvariu
o sa revin deseara cu ceva poze
ape limpezi  big_smile

Sarbul din Timisoara are "experienta" de 20 de ani de acvarist, dupa parerea lui, si mi-a bagat 6 piranha pe gat in acvariu de 30 de litri, deci ... eu zic sa asculti oamenii care vor sa te ajuta, nu pe cel care vrea sa vanda.

10

Re: Acvariu Plantat 125 l

o noua floare la anubias si cateva modificari in acvariu

Re: Acvariu Plantat 125 l

Frumos, bravo, arata din ce in ce mai bine!