1

Subiect: Fantoma neagra sau Cutit Apteronotus albifrons

care mai aveti astfel de pesti???????si ce parere aveti despre ei????????
caci am fost prin obor iam vazut si miau placut si iam luatin scimp ala de acolo ma zis ca suntfoarte activi cand  nu prea sunt si pasnici inca nu am avut probleme dar am citit ca sunt agresivi cu ceilanti pesti mai  mici .cat despre hrana le dau purici uscati si vad ca nau treaba

2

Re: Fantoma neagra sau Cutit Apteronotus albifrons

asta e

Re: Fantoma neagra sau Cutit Apteronotus albifrons

nu prea cred ca ti-au spus in schimb ca vor creste foarte mari,peste 20 cm din cate stiu,si vor avea nevoie de mult spatiu,sant pesti nocturni,atunci sant foarte activi si te poti trezi fara pestii mai mici,cam atata stiu

4

Re: Fantoma neagra sau Cutit Apteronotus albifrons

ei eu am citit ca pot creste pana la 40 cm

5 Editat de Laurentiu A (2009-09-29 18:23)

Re: Fantoma neagra sau Cutit Apteronotus albifrons

dumi, eu am doua fantome de mai bine de 7 luni. Ii tin impreuna cu vre-o 50 de neoni si nu am vazut pana acum sa manance din ei. Sunt foarte frumosi dar din pacate nu sunt foarte activi. dupa ce stingi lumina incep sa umble de nebuni prin acvariu. La mine unul sta tot timpul ascuns sub buturuga ziua si celalalt pedaleaza si ziua prin acvariu. La Rudy, un prieten, fantoma lui e foarte activa si ziua. Deci cred ca e dupa noroc.

Ceea ce am observat este ca sunt mult mai activi daca iluminatul din acvariu este de intensitate medie sau medie spre slaba. Un alt lucru: o perioada i-am hranit doar cu hrana uscata si de foame au iesit fara probleme la lumina ca sa manance si ei. Nu am treaba cu ei cand vine vorba de mancare. Mananca orice. Eu ii hranesc dimineata cu hrana uscata si seara cu hrana congelata. E spectacol sa vezi cum sar la cubul de hrana congelata. poti sa-i hranesti de cateava ori pe saptamana si dupe ce se stinge lumina. Ca sa manance doar ei hrana congelata. Nu sunt deloc agresivi cu alti pesti.

Este adevarat ca pot ajunge pana la 40 cm dar asta in vre-o doi ani cred daca ii hranesti bine. Eu am un prieten care are o fantoma de 2 ani, 30 cm, intr-un acvariu cu discusi. E super calm. sta langa buretele de la filtru si vegeteaza toata ziua.

6 Editat de Florin.Mazilu (2009-09-29 20:03)

Re: Fantoma neagra sau Cutit Apteronotus albifrons

ma si la mine e la fel unul e ascuns si celalalt mai umbla, cat despre hrana momntan ii dau numai uscata urmeaza sa ii dau si congelata

Re: Fantoma neagra sau Cutit Apteronotus albifrons

A inmultit cineva pestii astia?
Eu tare as vrea sa le vad puii.
Am citit pe un forum ca s-au inmultit fara ajutor.

8 Editat de Avatar (2010-04-09 15:15)

Re: Fantoma neagra sau Cutit Apteronotus albifrons

Doar crescatorii din Singapore reusesc sa ii inmulteasca, din cate stiu aia e singura sursa pentru toate petshopurile de la noi sau am fost informat gresit.
In acvarii nu cred ca vor creste mai mari de 25cm, poate daca ii ti in bazine foarte mari de 500litri si ii hranesti cu galeata wink

Oricum puii lor cred ca sunt tare simpatici, si eu as vrea sa-i vad...