1 Editat de mirceajifcu (2011-08-11 00:40)

Subiect: Furtun CO2

Am si eu o intrebare pentru cei care poate au trecut prin asta: am instalatie co2 Dennerle Quantum cu butelie reincarcabila. Inainte, cand acvariul era situat pe ... jos, ma jucam la presiunea scoasa intre 10-12 bule pe minut(pe ceas) si baga deja mult, iar acum, la 20 inca baga putin, iar 30 ar fi maxim. Am verificat de eventuale scurgeri si nu iasa pe niciunde.
Sa fie din cauza faptului ca butelia e in sertar sub acvariu? Sau poate sa fie faptul ca, vopsind fundalul acvariului cu spray negru, cam 20-30 de cm din furtun a fost si el vopsit?

PS: Butelia e la fel de plina, ca am folosit-o foarte putin, iar la capatul furtunului se afla un fliper pe care tocmai l-am curatat...

2

Re: Furtun CO2

Ca ai reusit sa numeri bulele (parca imi aduc aminte ca a mai fost vorba despre o numaratoare asemanatoare), fie ca tine dar ca iti trebuie atitea bule/secunda, asta spune multe despre randamentul instalatiei, masurarea corecta a pH-ului si cantitatea de CO2 care ajunge in acvariu. Eu cred totusi ca ai confundat secundele cu minutele. Acolo sint ceva probleme al caror cumul, are ca rezultat irosirea CO2.
   Furtunul de CO2 trebuie sa fie unul dedicat (material special), altfel exista pierderi (prin porii unui furtun obisnuit pentru aer).
   Oricum, chiar furtunul special, trebuie schimbat periodic, in momentul in care se rigidizeaza, inseamna ca a imbatrinit si trebuie schimbat.
   Pentru acvaristica exista trei tipuri de furtune (transport gaze): pt. aer; pt. CO2 si pt. ozon.
   Este posibil ca vopseaua, daca contine diluanti, sa fi afectat furtunul.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3 Editat de mirceajifcu (2011-08-11 00:46)

Re: Furtun CO2

Scuze, am corectat aceeasi greseala pe care am facut-o data trecuta. E vorba de acest reductor
http://www.aquaristic.net/Dennerle-CO2-pressure-reducer-Evolution-Quantum.html
si la un moment dat, inainte de toate schimbarile era setat la prima linie (10) si scotea 14-15 bule pe minut, iar acum la a doua linie de abia imi partzaie cateva bule inauntru. Si frica mea, stiind ca furtunul e special de co2 de la aceeasi firma, sa nu fie afectat de vopsea. Ca ma gandesc ca au gandit sistemul pentru acvarii care stau pe mobilier, nu pe jos  lol ...
Am sa incerc sa il bag in apa, desi cred ca eventualele scapari nu sunt vizibile cu ochiul liber...