1

Subiect: Botia

Sal
astazi mi-am achizitionat un botia foarte frumos fara sa stiu cum se ingrijeste si ce prefera smile
imi poate spune si mie cnv in detaliu ?:)
ms anticipat

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

2

Re: Botia

nimeni ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Botia

ce tip de botia este? poate ne arati si o poza.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

4

Re: Botia

exact ca acesta

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

5

Re: Botia

seamana la colorit exact cu tetrazona

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Botia

aqua, am sa incerc sa iti dau cateva indicatii. Ai facut o alegere buna, sunt niste pesti extraordinari si ai sa te convingi si tu de asta daca respecti cateva reguli simple.

In primul rand trebuie sa cumperi minim cinci bucati dintr-un motiv simplu. Vor forma o familie de tip matriarhal. Cu alte cuvinte liderul grupului va fi una dintre femele, de obicei femelele sunt mai mari decat masculii. Dupa ce aceasta familie este formata ai sa observi comportamente foarte interesante la ei. Se vor deplasa in grup, se vor juca unul cu celalalt mai toata ziua, se vor juca si cu alti pesti (la mine cu sanitarii, in special cu sanitarii panda se inteleg foarte bine), vor face in asa fel incat sa "impinga" pe ceilalti pesti din calea mancarii, numai ca sa ajunga ceilalti botia la mancare.
Sunt pesti foarte pasnici si nu au treaba cu ceilalti pesti.

Cat tine de acvariu:

Sunt pesti care cresc destul de mult, pana la 40 de cm.  Deci trebuie sa te gandesti si la dimensiunea acvariului. Minim recomandat, 300 litri. Eu am 150 litri net de apa, daca nu vor avea loc am sa fac alt acvariu. Nu renunt la ei smile
Se recomanda sa ai un curent de apa mai puternic in acvariu. Filtrare buna, calitatea buna a apei este apreciata de acesti pesti. Schimburi regulate de apa. Lumina trebuie sa fie de intensitate medie, sunt mai activi seara.

Mananca si hrana uscata dar trebuie combinata cu cea congelata sau vie. bloodworms, artemia, larve. Uscata dimineata si vie sau congelata seara. Eu le mai dau si comprimare cu spirulina.

Ai un link mai jos cu acvariul meu, mai pe la inceputuri. Imediat ce am adus familia de botia. Erau cam slabi dar i-am trecut pe mancare congelata si intr-o luna si-au revenit fantastic.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VlmbSPvzuNs[/youtube]

7

Re: Botia

multumesc mult
voi lua un acvariu spatios si nu va fi problema cu botia
este micut
problema este cu familia de botia ..
deoarece sunt rari la vanzarile din pet shop
o sa gasesc foarte greu botia sad

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

8

Re: Botia

maine imi iau acvariu nou big_smile
60 de l
dotari
1 neon ..deocamdata nu stiu ce lumina are
1 filtru intern
1 incalzitor big_smile si background
firma am uitat cum se numea

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

9

Re: Botia

mi-a murit botia sad(((((((:(((:(((:(((
cred ca nu i-a convenit spatiul
inainte de a muri se zvarcolea ca un nebun si facea lupinguri prin acvariu sad(((((
dupa care s-a pus sub o piatra si nu s-a mai miscat sad(

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

10

Re: Botia

Asta se intampla cand nu respecti niste reguli simple. Mai intai de a lua un peste informeaza-te asupra conditiilor de viata. Daca acvariul tau se potriveste(spatiu, parametrii apei, colocatari) il cumperi, daca nu, patesti ce ai patit.

11

Re: Botia

mai am si eu o intrebare..
plecostomusii cum se ingrijesc ?(ph,temperatura etc)
si merge sa ii hranesc cu tetramin ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Botia

se hranesc ei cu ce ramane pe fundul acvariului si cu alge, mai bine le dai novo pleco daca vrei sa le dai aditional, sunt foarte rezistenti si usor de tinot.

13

Re: Botia

ms smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

14

Re: Botia

mmda..
nu vreau sa risc sa imi moara si asta asa ca renunt si la el
daca zici ca mananca o mancare anume..
la cat de tampiti sunt pestii mei mananca tot ce cade in acvariu(chiar si pietris daca torn...)fara ca pleco sa mai apuce
imi iau 2 cory albinosi .. macar stiu ca astia o sa imi traiasca..

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise