Subiect: o mica problema pe care nu ii dau de cap

am cumparat de la un crescator de pesti o pereche de guppy deoarece mia placut enorm aceia .Masculul nu prezinta nici o problema ,dar femela a fatat la 3 zile de cand am cumparat-o si de 3-4 luni incoace nu mai fata deloc imi puteti explica ACEST FENOMEN :pls

2 Editat de mirceajifcu (2011-08-13 23:21)

Re: o mica problema pe care nu ii dau de cap

Deoarece tia placut enorm aceia guppy, incearca sa aduci alt mascul, poate asta e incompetent sau s-a defectat femela la fatare  :omfg.

Re: o mica problema pe care nu ii dau de cap

Pai problema este ca am vreo 3 masculi in acvariu plus vreo 5 pui de vreo 2,5 luni care se cam da la ele deci care ar fi problema???ar putea da fostul propietar ceva anume pt a fata si eo nu am ??

Re: o mica problema pe care nu ii dau de cap

Tu ce proportie masculi femele ai? Bine ar fi un mascul sa aiba 2, chiar 3 femele si daca nici una din ele nu fata, inseamna ca ai o problema cu parametrii apei, daca doar aia nu mai vrea sa fete ... ghinion. La mine se inmulteau intr-un acvariu cu un burete pe post de aer si fara lumina, decat cea de la soare, cu plante din Timis culese...

Re: o mica problema pe care nu ii dau de cap

doar aceea femela de guppy nu imi fata restul toate fata ca iepurii :apl

Re: o mica problema pe care nu ii dau de cap

ar mai fii o mica problema daca nu va suparati
am o femela de xifo care decate ori o pun sa fete in fatatoare ea fata si nu gasesc nici un pui este posibil sa ii manance asa de repede??
fatatoarea mea arata cam asa....

7

Re: o mica problema pe care nu ii dau de cap

incearca sa o pui singura in fatatoare

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

Re: o mica problema pe care nu ii dau de cap

pai fatatorile sunt separate ,nu se pot atinge una cu alta au sticla intre ele

Re: o mica problema pe care nu ii dau de cap

are trei conpartimente si cate o pestoaica in fiecare conpartiment

10

Re: o mica problema pe care nu ii dau de cap

Si puii vor trebui sa creasca in acel acvariu maternitate improvizat... fara filtrare, oxigen... vai de capul lor neutral

11

Re: o mica problema pe care nu ii dau de cap

inseamna ca fiecare femela sta in echivalentul unei cani de apa
mai bine o lasi sa fete in acvariul comun daca e plantat bine

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!