1

Subiect: Carasius Auratus aka Pestisorul de Aur

Salutare la toata lumea,
As vrea sa va intreb, pe cei experimentati cate ceva legat de nastrusnicii carasei.

- sunt toata ziua la arat ??? daca nu scurma, musca de plante, daca nu musca de plante rod niste riccia... ceva prostii trebuie sa faca, cand o sa fie mai mari o sa fie si mai rai ?

- Am vazut cativa carasi aurii care aveau o burta foarte mare, asta este din cauza ca au primit prea multa mancare sau asa este normal.

-Intrebarea asta nu are strict legatura cu carasii dar as vrea sa stiu daca le poate dauna pestilor o lumina prea puternica(lumina ce este necesara plantelor)

-Ce altceva ar fi bine sa le dau de mancare la carasi.

-Cam cat de repede cresc(in conditii bune de viata)

Toate cele bune si succes la cresterea purcelusilor acvatici !!!

2 Editat de aqua (2009-10-01 18:51)

Re: Carasius Auratus aka Pestisorul de Aur

da, musca de plante,de riccia nu sunt sigur ..

fac foarte multa mizerie ai nevoie de aerare buna

cand isi dau drumul la excremente arata ca niste trenulete lol

e normal la carasi sa aiba burta mare ..

depinde de specia de peste

eu zic sa le dai tetra ani min

asta nu o prea stiu

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Carasius Auratus aka Pestisorul de Aur

Adrian, ei de fel scormonesc substratul. De aceia este destul de dificil sa ai plante in acvariul cu carasi. Pe de alta parte mananca aproape toata mancare care cade pe substrat.

Este recomandat in acvariul cu carasi sa pui plante care au frunza mai tare, exemplu anubias.

La anubias marele avantaj este faptul ca poti sa o legi cu elastic sau nailon de pescuit de o buturuga sau piatra si ea va creste fara probleme. Nu este o planta pretentioasa. Nu are nevoie de lumina puternica.

De altfel este recunoscut faptul ca fac multa mizerie, deci trebuie sa fi atent la filtrul pe care-l folosesti. Sa-l verifici periodic sa vezi cat de murdar este. La mine dupa o saptamana trebuie curatat. Am opt carasi mai micuti si unul mai mare intr-un acvariu de 100 de litri.

Cat despre iluminat nu cred ca ai de ce sa-ti faci probleme. Nu ii deranjeaza lumina puternica. Dar inainte sa modifici sistemul de iluminat iti recomand sa studiezi cerintele plantelor din acvariul tau.

Cauta pe google "carasi de acvariu" si ai sa gasesti o gramada de informatii despre ei.