1

Subiect: Cu ce pesti sunt compatibili red chery

Buna as vrea sami achizitionez si eu vreo 10 buc de creveti red chery dar problema este ca nu stiu daca sunt compatibili cu pesti mei:xifo,guppy,neoni,sae,leabeo bicolor,tetra negru,ancistrus,sanitari,si 2 scalari 6-8 cm.La ce pesti ar trebui sa renunt pt ami putea pune in acvariu creveti red chery.Astept sfaturi si raspunsuri :smoke

2

Re: Cu ce pesti sunt compatibili red chery

Pai eu zic asa:
- tetra negru
- 2 scalari 6-8 cm  =  astia o sa adore crevetii, delicatesa big_smile

Labeo Bicolor nu bag mana in foc, restul am si eu in acvariu si nu s-au atins de creveti

3

Re: Cu ce pesti sunt compatibili red chery

ok oricum de tetra negri vreau sa scap ca nu preami plac ca zici ca is niste pirania in miniatura big_smile  dar mai am 1 ancistrus de vreo 9 cm este matur il de 5 ani ala nu o sai manance? acvariul este plantat si sncistrusul oricum sta aproape tot timpul ascuns dupa o piatra deci ce zici?

Re: Cu ce pesti sunt compatibili red chery

Ancistrusii nu mananca creveti.

5

Re: Cu ce pesti sunt compatibili red chery

aha ok ms nu stiam  :noroc  :apl

6

Re: Cu ce pesti sunt compatibili red chery

Salut Remus, iti recomand acest site pentru a vedea compatibilitatea dintre creveti si speciile de pesti, cat si diferite informatii despre creveti:
http://www.planetinverts.com/safe_tankm … hrimp.html

Multi vad, putini cunosc !

7

Re: Cu ce pesti sunt compatibili red chery

ok ms de site! smile

8

Re: Cu ce pesti sunt compatibili red chery

Pai pe acel site spune ca nu sunt compatibili cu Gourami

Eu am 2 Gurami mari si culmea ca nu mi-au disparut crevetii . Asa ca tot din "pataniile" altora inveti

9

Re: Cu ce pesti sunt compatibili red chery

plush A scris:

Pai pe acel site spune ca nu sunt compatibili cu Gourami

Eu am 2 Gurami mari si culmea ca nu mi-au disparut crevetii . Asa ca tot din "pataniile" altora inveti

Acela este un site cu informatii generale, faptele si particularitatile ce apar in bazinele noastre sa fi sigur ca vei mai intalni, insa gurami este un peste omnivor si cu siguranta va savura crevetii, insa si eu am tinut 1 betta cu red cherry si crede-ma ca nu prea se atingea de ei wink

Multi vad, putini cunosc !

10

Re: Cu ce pesti sunt compatibili red chery

plush A scris:

Pai pe acel site spune ca nu sunt compatibili cu Gourami

Eu am 2 Gurami mari si culmea ca nu mi-au disparut crevetii . Asa ca tot din "pataniile" altora inveti

   Guramii mananca creveti dar la inceput doar pe cei mai mici... dupa ce dau de gustul lor ii vor ataca si pe cei mari big_smile. La mine Colisa (guramii pitici) faceau adevarate expeditii, de vanatoare de creveti. De fapt nici scalarii pana nu dau de gustul lor nu prea au treaba cu ei... dar chestia asta nu dureaza mult.

11

Re: Cu ce pesti sunt compatibili red chery

dar acum nu mai am gurami,scalari mi sau inbolnavit si au murit 1 si unul este ff bonav este pe moarte si asa ca mai am inca 2 scalari medii deci in acvariu as putea pune creveti cu scalari astia 2 si cu:xifo,guppy,neoni,sae,ancistrus,labeo bicolor (1),sanitari ca de tetra negru vreau sa scap ca numi plac

12

Re: Cu ce pesti sunt compatibili red chery

:smoke

13

Re: Cu ce pesti sunt compatibili red chery

smile nimeni? :ang

14 Editat de mirceajifcu (2011-08-25 00:28)

Re: Cu ce pesti sunt compatibili red chery

Scapa-te de labeo, am avut, servesc si creveti mari daca le dai (au murit la inceput cativa si i-am aruncat ca un bun acvarist econom in acvariul mare. A fost batalie pe ei). Crevetii sunt compatibili cu putine specii de pesti, in special cele mici (rasbora galaxy, mosquito, cory pygmeus, cory habrosus, otto, neoni?), cu restul NU SUNT, pentru ca ei se bazeaza pe principiul ce le incape in gura, e hrana, si puii de creveti incap cam la toata lumea in gura. Poate cu cei mari nu vor avea probleme, dar pui nu prea ai sa vezi.

Pop Remus A scris:

dar acum nu mai am gurami,scalari mi sau inbolnavit si au murit 1 si unul este ff bonav este pe moarte si asa ca mai am inca 2 scalari medii deci in acvariu as putea pune creveti cu scalari astia 2 si cu:xifo,guppy,neoni,sae,ancistrus,labeo bicolor (1),sanitari ca de tetra negru vreau sa scap ca numi plac

Nu vreau sa par rautacios, dar prima intrebare care ar trebui sa ti-o pui este "de ce imi mor pestii sau sunt ff bolnavi!??!" nu daca poti sa mai bagi si creveti peste ei. Eu am cumparat 7 RCS si dupa o zi au fost toti morti, datorita faptului ca no2 era 0.3 si am scos o planta din radacini si a "poluat" apa. Fa niste teste in acvariu, rezolva problema cu pestii, nu te pune pe investit in altceva, doar pentru ca cu pestii nu prea a mers.
Succes!

15

Re: Cu ce pesti sunt compatibili red chery

aveam un scalar bolnav la care ii erau roase cozile din cauza amoniacului si pana la urma a murit.dar restul pestilor nu sunt bonavi cool

16

Re: Cu ce pesti sunt compatibili red chery

:of

17

Re: Cu ce pesti sunt compatibili red chery

Daca ai amoniac in acvariu .... mai bine iei pestii si ii pui intr-o galeata si schimbi toata apa din acvariu. Astepti perioada de ciclare ( 2 , 4 sau 6 saptamani - depinde de parerea fiecaruia ) si apoi bagi pestii inapoi

Sau poti schimba 50% din apa o data, sau schimburi zilnice de 30% . Poate scapi de amoniac

Plante ai ? ca mai 'consuma" si alea din amoniac

18

Re: Cu ce pesti sunt compatibili red chery

da am facut schimburi de apa si da am plante acvariul este plantat si ca sa se cicleze mai repede am adaucat culturi de bacteri dera bio nitrivec sa ajute la ciclare

19 Editat de Ancistrus (2011-08-25 17:19)

Re: Cu ce pesti sunt compatibili red chery

plush A scris:

Daca ai amoniac in acvariu .... mai bine iei pestii si ii pui intr-o galeata si schimbi toata apa din acvariu. Astepti perioada de ciclare ( 2 , 4 sau 6 saptamani - depinde de parerea fiecaruia ) si apoi bagi pestii inapoi

   @plush deci tu ii recomanzi lui @Pop Remus sa scoata toti pestii din acvariu (60 litri) si sa-i bage intr-o galeata (10 litri)... galeata in care, fiind mai mica decat acvariul ca volum (de 6 ori smile), se acumuleaza amoniac mai repede? Si sa-i mai si tina in galeata 6 saptamani? lol Si dupa ce se acumuleaza amoniac in galeata (maxim 1 ora) ce sa faca... sa bage pestii intr-un pet de 2.5 litri? lol  lol

20 Editat de Pop Remus (2011-08-25 17:38)

Re: Cu ce pesti sunt compatibili red chery

in acvariu nu mai este amoniac putin 0,1-,2 si este in scadere pt ca fac schimburi de apa si adaug in acvariu sera bio nitrivec care are coloni de bacteri si ajuta la ciclarea acvariului mai repede