1 Editat de visiniu (2011-07-07 05:06)

Subiect: Microrasbora galaxy

De curand am achizitionat cateva exemplare, 14 la numar, pui si juvenili (comandasem 15 dar, din pacate, unul a ajuns decedat). I-am cazat impreuna cu crevetii mei RCS intr-un acvariu de 60 l... datorita faptului binecunoscut ca sunt speriosi, rareori ii vad in spatiul liber din fata acvariului.
Din ceea ce am observat de cand ii am, nu sunt pretentiosi la mancare... au mancat cu placere atat fulgi Tetra, cat si tetradiscus, granule, hikari microwafers, tetrawafers mix, JBL NovoPrawn (mancare pe care obisnuiam sa o dau crevetilor). Nu am incercat sa le dau microviermi sau alt tip de hrana vie sau congelata...
Am observat ca le face o deosebita placere sa manance puii de creveti (am 3 tufe destul de mari de monosolenium tenerum... stau la panda si cum indrazneste un crevetel sa scoata nasul, e deja istorie smile  )
Am deschis acest topic sperand ca toti cei care iubesc acesti minunati pesti sa impartaseasca experientele si observatiile lor vis a vis de compprtamentul, hranirea, inmultirea acestor minunati pesti si pentru a le asigura cele mai bune conditii...

Re: Microrasbora galaxy

salut. si eu imi pusesem pe lista achizitionarea acestor pesti. de unde i-ai luat?

Pescar hoinar

3

Re: Microrasbora galaxy

Cu mare greutate, am reusit sa le fac cateva poze nazdravanilor... sunt ca argintul viu prin acvariu. Ieri i-am vazut in cadrul dansului nuptial... se roteau deasupra tufelor de monosolenium tenerum, apoi se lipeau unul de celalalt si intrau in tufe, tremurand. Mai multe perechi, pe rand, au avut chef de dans smile
Acum sper ca icrele sa nu fie mancate de ei sau de RCS... ar fi fantastic daca as vedea cativa micuti prin acvariu.

Scuzati calitatea pozelor. smile

4

Re: Microrasbora galaxy

Azi a venit in vizita un prieten, la randul lui posesor de acvarii... La un moment dat a spus: "Ce creveti frumosi ai... dar pesti nu pui in acvariu?"   big_smile   :apl

5

Re: Microrasbora galaxy

frumosi pestisori,
am inteles ca au la Coralis.Trebuie sa-mi fac timp sa ajung si eu in Bucuresti pentru cativa.
Din ce vad la tine inteleg ca totusi au nevoie de ceva plantute pentru a se ascunde.

Nimic nu e intamplator pe lumea asta!

6

Re: Microrasbora galaxy

Asa este, au nevoie de un acvariu bine plantat, cu locuri unde sa se poata ascunde la nevoie, mult moss... Un grup mai numeros le poate da totusi putin curaj.

7 Editat de puick (2011-07-16 12:28)

Re: Microrasbora galaxy

o intrebare:
intr-un acvariu de 20L in care momentan am 30 creveti cam cati galaxy ar fi recomandati?
sau e prea mic acvariul pentru ei?

Nimic nu e intamplator pe lumea asta!

8

Re: Microrasbora galaxy

Eu as lua un minim de 10 pt a se simti ei mai in siguranta... intr-un acvariu ceva mai mare decat cel de 20 de litri.

9

Re: Microrasbora galaxy

salut,

sunt si eu nou posesor de acesti micuti jucausi:) precum si de acvariu smile
sunt foarte speciali.

Eu am un acvariu de 127 de litri si am 9-10 pesti (sunt greu de numarat) intentionez sa maresc populatia cu aproximativ 10-20 de specimene.
Am vazut ca au la coralis, pretul fiind de 8.5lei.


Eu am facut sa zicem 'prostia' sa pun Rasbora hetoromorfa in acvariu si ii cam fugaresc pe micuti, plus ca acum sunt mult mai timizi.

e un peste deosebit care merita a fi pus intr-un acvariu plantat smile

Referitor la reproducere, am inteles ca trebuie sa fii foarte atent cu puiutii pentru ca parintii ii mananca.
Am vazut pe net ca multi folosesc colectoare pentru puiuti, ceva de genu o plasa pusa pe o caserola de plastic pe care se pune un moss.

e un forum foarte interesant despre aceasta specie : http://celestialpearldanio.com/forum/

Btw Visiniu, ai reusit sa-i inmultesti ?