1

Subiect: Asociere Betta cu alti pesti

Buna ziua!
  Am un Betta intr-un acvariu de 10 litri si as dori sa il mut intr-un mai mare de 30 litri (un cub pe care l-am cumparat). Intentionez sa il plantez cu plante care sa fie mai usor de intretinut gen hygrophila difformis, cryptocoryne wendti, bacopa caroliniana, anunbias, moss - presupunand ca le gasesc. Ceva crengute si pietricele. Subtratul acvariului este nisip negru de la Dennerle + deponit mix.

  Intrebarea mea este daca as putea adauga si 2-3 endleri, sau 2-3 dwarf oto, sau 2-3 microrasbora. Sau sa adaug 2-3 creveti gen Amano - prefer sa nu fie din aceeia foarte iubareti sa nu am probleme viitoare cu suprapopularea acvariului ..
  Betta-ul meu nu pare agresiv ... am 2 melci care ii ignora cu desavarsire...

Multumesc pentru un eventual sfat.

2

Re: Asociere Betta cu alti pesti

E un Nerite melcul ...teoretic e foarte pasnic...
Iar al 2lea e un vagabond capatat cu o planta...are cam 3-4mm momentan - sper sa nu creasca prea mare...

3

Re: Asociere Betta cu alti pesti

Deci ar merge creveti ..sau 2-3 pestisori ?

4

Re: Asociere Betta cu alti pesti

Deci... Sa incerc? ...Pestisori? Creveti? ...Sau nu ma sfatuiti sa fac asa ceva...

5

Re: Asociere Betta cu alti pesti

betta splendens compatibility - Google
betta splendens comunity tank - Google

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: Asociere Betta cu alti pesti

Eu zic ca poti incerca,in primul rand pestii pe care ii iei sa nu fie foarte colorati ca sa nu te risti la betta.Mie mi-a alunecat o ventuza de la nascatoarea in care il tin peste noapte si au intrat 2 endleri la el pe care mi-a omorat,deci depinde,dar am si avut betta pe care l-am tinut bine mersi in acvariu.Oricum daca pui pesti mai mari ca el nu cred ca o sa ai probleme,insa cel mai bine,cum a zis si domnul bradraqua,cauta pe google

0732628893

7

Re: Asociere Betta cu alti pesti

Am cautat pe google... Doar ca rezumand ... trebuie incercat la noroc..
Si chiar daca e vorba doar de un pestisor sau 2 ...nu imi surade sa ii fac mic dejun sau cina... asa cruzi ....
Nu de alta dar nu imi place sushi