1 Editat de renegade1dani (2011-08-25 17:30)

Subiect: Filtru extern Homemade- sfaturi medii de filtrare

Salut, mi-am cumparat de curand un acvariu 180l de la un forumist si acu am facut si un filtru extern pentru el. Filtrul este tip canistra cu patru sertare si cu un prefiltru cu burete grosier montat pe tur, pompa Sicce Multi 1300 debit de 1300l/h . Dupa mai multe cercetari, ca medii de filtrare am ales Sera Super Peat, Sera Siporax si burete fin. Singura mea problema este ordinea in care sa le asez in sertare si cantitatea...
cum o imagine face mai mult decat orice descriere am atasat o poza cu filtrul dupa care m-am orientat.
Orice sfat, sugestie sau critica este binevenita

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

2

Re: Filtru extern Homemade- sfaturi medii de filtrare

renegade1dani A scris:

Salut, mi-am cumparat de curand un acvariu 180l de la un forumist si acu am facut si un filtru extern pentru el. Filtrul este tip canistra cu patru sertare si cu un prefiltru cu burete grosier montat pe tur, pompa Sicce Multi 1300 debit de 1300l/h . Dupa mai multe cercetari, ca medii de filtrare am ales Sera Super Peat, Sera Siporax si burete fin. Singura mea problema este ordinea in care sa le asez in sertare si cantitatea...
cum o imagine face mai mult decat orice descriere am atasat o poza cu filtrul dupa care m-am orientat.
Orice sfat, sugestie sau critica este binevenita

   De ce ai nevoie de turba in filtru?
   Eu as pune in filtrul propriu-zis numai Siporax, eventual precedat in partea de jos, de un burete cu porozitate mai mica decit cea din prefiltru, buretele grosier aflindu-se deja in prefiltru.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Filtru extern Homemade- sfaturi medii de filtrare

bradraqua A scris:

Eu as pune in filtrul propriu-zis numai Siporax, eventual precedat in partea de jos, de un burete cu porozitate mai mica decit cea din prefiltru, buretele grosier aflindu-se deja in prefiltru.

Multumesc pentru sfat.

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

4 Editat de gogosanuc (2011-08-27 21:02)

Re: Filtru extern Homemade- sfaturi medii de filtrare

Dupa cum a spus si colegul Bradraqua buret grosier in prefiltru ,canistra plina cu sera siporax  si ca filtrare fina  un buret fin in partea de jos sau pasla in partea de sus!Ai de ales !

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!