1 Editat de bogdivaio (2011-08-30 15:07)

Subiect: Osram sau Sylvania ?!

Ma gandeam sa renunt la Osram si sa merg pe Sylvania deoarece din cate am inteles eu (din auzite) sunt mai bune, in consecinta am si eu o curiozitate si anume, care din cele doua marci de neon are spectrul mai bun ?!

Osram Lumilux 865 T8 (Lumilux)
sau  ?!?!
Sylvania Aquastar T8 (Aquastar)

Osram Floura T8 (Floura)
sau  ?!?!
Sylvania Grolux T8 (Grolux)
In cadrul link-urilor ce le-am postat pentru fiecare neon in parte, deschizand link-ul respectiv se afla tab-ul "Imagini" cu imaginea spectrului fiecarui neon.

Astept cu nerabdare sa ma lamureasca si pe mine cineva. big_smile

P.S. ma intereseaza strict din puct de vedere al dezvoltarii plantelor si mai putin a aspectlui vizual ca sa zic asa.

2

Re: Osram sau Sylvania ?!

Dintre primele doua eu as alege Osram .

Dintre cele pentru plante eu as lua altceva si anume Aquamedic plant grow.

Re: Osram sau Sylvania ?!

Si eu as alege multe altele  lol ...sa ne rezumam strict la ce am intrebat! wink

4

Re: Osram sau Sylvania ?!

Dupa unele pareri Sylvania Grolux este unul dintre cele mai bune tuburi pentru plante, "gurile rele" spun ca rivalizeaza chiar cu Dennerle. Spectrul de culoare este 8500K. Stiu ca nu prea se gasesc la noi in Romania, eu imi doresc niste T5.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5 Editat de bogdivaio (2011-08-30 19:09)

Re: Osram sau Sylvania ?!

Ms Radu de raspuns.  wink

P.S.Au adus cei de la http://www.nevertebrate.ro/product_info … ts_id=2317    :noroc

6

Re: Osram sau Sylvania ?!

bogdivaio A scris:

Ms Radu de raspuns.  wink

P.S.Au adus cei de la http://www.nevertebrate.ro/product_info … ts_id=2317    :noroc

Ramine sa vad daca au si de 80w, oricum multumesc si eu pentru pont!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Osram sau Sylvania ?!

Poi poti suna la ei si sa vezi in ce masura pot aduce wink

8

Re: Osram sau Sylvania ?!

sal Bogdan,
pe ce ai mers pana la urma ?

cred ca mai bun e Daylightstar de la sylvania, desi nu stiu daca il gasesti in RO...

http://www.leuchtmittelmarkt.com/themes/kategorie/detail.php?artikelid=181820&source=2

Re: Osram sau Sylvania ?!

Poi pana la urma din cauza ca tot s-au amanat neoanele, ca nu mai avea furnizorul si asa mai departe...am mers pe:

2x18W - Sylvania Grolux
2X24W - Osram 880

desi ma gandesc ca voi trece doar pe T5, deci o sa inlocuies instalatia de T8 pentru a mai pune un balast 2X24W, astefl sa am 4X24W iar combinatia tuburilor vreau sa fie:
3X24W - Sylvania Grolux
1x24W - Sylvania Aquastari

In ceea ce priveste Daylightstar o sa ma interesez la furnizor sa vad cam ce se poate face. big_smile

10

Re: Osram sau Sylvania ?!

My 2c,
in aceasta combinatie ai cam putina spectru rosu, ambele atat grolux cat si aquastar au foarte mult albastru.

lumina va fi dementa, ca ai mult albastru si este foarte placuta ochiului.
poate sa pui un daylightstar in aceasta combinatie sau un plantgrow de la AquaMedic smile

11 Editat de bogdivaio (2011-10-18 19:00)

Re: Osram sau Sylvania ?!

m-am gandit si la varianta 3 plantgrow si 1 reef white desi e o varianta mai costisitoare nu neaparat cu mult mai buna  :smoke

12

Re: Osram sau Sylvania ?!

nu o sa fie o lumina foarte placuta. Eu am platgrow si are o lumia foarte rosie.
cred ca raportul mai bun e de 2-2 smile
dar cum ai zis, nu cred ca merita investia.
Imi place ce spectru are sylvania tbh

13 Editat de bogdivaio (2011-10-18 19:37)

Re: Osram sau Sylvania ?!

Nu stiu ce spectru are, pune te rog o poza  :omfgam

P.S.treci pe la introducere si zi ceva despre tine si o poza sau doua cu ce detii, sa ne bucuram si noi ochii, ca dupa cunostiintele pe care le ai am impresia ca avem ce vedea wink

Re: Osram sau Sylvania ?!

Eu am avut un acvariu de 160 de litri , de cativa ani ma multumesc cu unul de 53 litri . Cu OSRAM 865 mergi oarecum pe "safe" , te tine mai mult si face mai putine alge in regim de functionare normal ( 6-8 ore pe zi ) .
In functie de marimea acvariului si daca ai oglinzi , dar si in functie de pretentia plantelor , te poti hotara la un tip de neon .
Desi sunt multi care recomanda marci cunoscute si calitate la pret pe masura , eu prefer ieftin si safe , deci as recomanda Osram-ul.

15

Re: Osram sau Sylvania ?!

Nu era vorba de "safe" in acest topic, ci de spectrul tuburilor.
Un tub T8 nu conteaza firma, tine undeva la 6 luni in regim normal si unul T5 un an..apoi incet,incet le scade randamentul, dar asta nu inseamna ca faci alge.
Trebuie sa ai un echilibru intre lumina si plantele pe care doresti sa le cresti, pentru ca fiecare are necesitatile ei de lumina si se comporta diferit pronind de la culoare, dimensiune, etc...Cei drept cu o mai putina lumina ai mai putine batati de cap, asta e sigur dar si rezultatele pot fi pe masura.

Osram in general sunt tuburi bune din punct de vedere raport calitate/pret ,nu contesta nimeni asta.

Eu am folosit si folosesc in continuare combinatie Osram cu Sylvania si sunt destul de multumit.
Urmatoare varianta pe care o sa-o incerc o sa fie combinatia 2X24 T5 aquamedic plantgrow cu 2X18W osram 865. big_smile