1 Editat de FrankTheFish (2011-09-04 14:03)

Subiect: Intrebare intrebatoare!

EDIT:

1.Scalarii sunt pui.
2.Vom cumpara un acvariu mai mare.
3.Clown Loach  au 3-4 cm si nu vor mai creste...Ii am de 3 ani si asa au ramas. Cory la fel (ei au vreo 2 cm)
4.As vrea sa dau pestii Molly si cred ca asa voi face.

---

Tocmai am luat 2 Scalari si momentan ii tin cu 2 pui de Molly Dalmatieni, 3 Clown Loach, 2 Corydoras si sanitari...Intrebarea mea este: "Ce pesti mai pot pune in acvariu?"  (capacitate 100L)

Vreau sa mai iau cel putin 5 Corry (pui) si ma gandeam la 10-15 Rasbora Heteromorpha...E ok?

Multumesc! smile

2

Re: Intrebare intrebatoare!

sar putea sa ramai numa cu scalari si cu sanitari dar asta numa cand vor fi mari din cauza ca o sai termine pe restu am patito pe propria piele

si incepatorul in acvaristica poate fi profesionist in ceva cine stie !!!

3

Re: Intrebare intrebatoare!

cred ca ar fi bine sa ramai la ce ai pentru 100l e suficient

ignoranta doare cel mai tare:)

4

Re: Intrebare intrebatoare!

Mi se pare ca vrei cam multi pesti in 100 litri.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

5 Editat de Ancistrus (2011-09-03 14:24)

Re: Intrebare intrebatoare!

Corydoras chiar iti recomand sa mai iei macar 5-6 exemplare din aceeasi specie, sunt pesti carora le place sa traiasca in grupuri. Daca nu aveai scalarii puteai sa-ti iei si Rasbora.

6 Editat de FrankTheFish (2011-09-04 13:22)

Re: Intrebare intrebatoare!

Ancistrus A scris:

Corydoras chiar iti recomand sa mai iei macar 5-6 exemplare din aceeasi specie, sunt pesti carora le place sa traiasca in grupuri. Daca nu aveai scalarii puteai sa-ti iei si Rasbora.

Aha...atunci ce pesti pot sa imi iau in loc de rasbora?

Re: Intrebare intrebatoare!

clown loach sunt pesti care ajung la dimesiuni mari (15-30 cm). se recomanda un acvariu de minim 280l pt ei. sfatul meu este sa renunti la clown loach

http://www.acvariidevis.ro/apa-dulce/pesti/chromobotia-macracanthus/

Pescar hoinar

Re: Intrebare intrebatoare!

2M A scris:

Mi se pare ca vrei cam multi pesti in 100 litri.

Scalarii sunt pui si oricum vom lua un acvariu mai mare...Clown Loach au vreo 3-4 cm si cory au ramas pe la 2 cm...mie nu mi se par deloc multi pesti...iar Molly cred ca ii voi si da smile

9 Editat de FrankTheFish (2011-09-04 13:31)

Re: Intrebare intrebatoare!

LupuMoralist A scris:

clown loach sunt pesti care ajung la dimesiuni mari (15-30 cm). se recomanda un acvariu de minim 280l pt ei. sfatul meu este sa renunti la clown loach

http://www.acvariidevis.ro/apa-dulce/pesti/chromobotia-macracanthus/

Ii am de 3 ani si nu au crescut deloc. Stiu ca se fac mari dar astia ai mei au ramas mici.   smile

Re: Intrebare intrebatoare!

Ok sa pun intrebarea altfel...Cu ce pesti de card se pot tine Scalarii?

11

Re: Intrebare intrebatoare!

FrankTheFish A scris:

Ok sa pun intrebarea altfel...Cu ce pesti de card se pot tine Scalarii?

   "In ce acvarii pot tine scalari cu pesti de card, si care ar fi acestia" - nu asta ai vrut sa intrebi?
   Botia (Chromobotia macracanthus) sunt pesti de grup, care pot ajunge la 30-35 cm (in acvarii spatioase), iar faptul ca la tine nu au crescut ar trebui sa-ti dea de gandit... nu cumva o fi acvariul prea mic pentru ei?