1

Subiect: Guppy- hrana pt pesti mai mari

Am un prieten care are un acvariu foarte foarte foarte bine plantat (este jungla). In el are niste guppy (foarte foarte multi) care tot se inmultesc. N-are ce face cu puii si ii da ca hrana pt pestii mai mari (niste carasei si in alt acvariu 2 pesti mai mari, plati, gri, nu stiu cum se numesc). Ar fi o idee buna sa hranesc si eu scalarii cu pui de guppy ca acel prieten vrea sa imi aduca si mie vreo 20? Scalareii au cam inceput sa se plictiseasca de fulgi, si guppy au multe proteine. Sau poate guppy ar putea sa stea cu sclarii :D

Re: Guppy- hrana pt pesti mai mari

Am un prieten care foloseste puii de guppy ca hrana vie pt sacalari si pentru discusi .Deci ai putea si tu sa faci la fel.Si crede-ma ca are niste scalari si niste discusi de invidiat.Bine ca le mai combina cu mixtura de inima de vita , tetra discus.Dar cand fata  doamna guppy , puii direct la baieti felul principal.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

3

Re: Guppy- hrana pt pesti mai mari

Scalarii mei nu mananca nici inima de vita. Singura mancare care le mai place sunt fulgii. Mai de mult mancau si hrana gongelata (aratau si mai bine pe atunci)
Sper sa le placa guppy :sevil  :sevil  :sevil

4

Re: Guppy- hrana pt pesti mai mari

scalari ar manca sigur pui de guppy dar mie mie mil sai dau sai manance eu iam crescut si iam inmultit si tot asa mai bine iai creste ca 20 de pui sunt destul de multi la scalari le poti da granule daca ai zis ca se plictisesc de fulgi sau schimba marca de mancare si cu siguranta vor avea pofta sa mananca

5

Re: Guppy- hrana pt pesti mai mari

Le-am luat si granule si doar femela mananca putine, restu se duceau la sanitari. Granulele sunt de la Sera luate de la Maxy Pet.
Oricum, vroiam sa la dau niste pui de guppy doar de proba, dar oare cu adultii s-ar intelege? O pereche de guppy cred ca ar ajuta. Daca vreo data voi uita sa dau de mancare la scalari, si guppy ar avea puiutii in burta, ar avea si scalarii o masa :fok

6 Editat de Ancistrus (2011-08-22 14:40)

Re: Guppy- hrana pt pesti mai mari

Am 2 scalari mari care au mancat toata viata numai fulgi, le-am dat Tetra Discus timp de 1 saptamana... nici nu se uitau la granule, dar... dupa o saptamana si celui mai mofturos peste i se face foame. Acum cand ma vad numai ca ma misc prin camera vin disperati la geam, si parca ii aud cum striga "vrem granule, vrem granule" lol
   Fulgii cam tulbura apa, deci la mine in acvarii se mananca doar granule, si de la Tetra si de la Sera, JBL, Hikari... granule sa fie, dar cand vine vorba de Tetra Discus, scalarii mananca cum rar am vazut asa ceva big_smile

PS: Daca as recomanda o hrana uscata, as recomanda firma Tetra - TetraMin Granules (destul de bine echilibrate si calculate granulele astea) pentru acvariu comun, Tetra Phyll Granules pentru toti viviparii si ancistrusi/pleco, si Tetra Discus special pentru scalari, sau pestii mofturosi... cu alte cuvinte: Un Trio de exceptie :noroc

LE: Am si femele de endler care tot fata in acvariul cu scalari... deja au umplut acvariu de pui, dar scalarii au alte treburi, adica se mai uita dupa puii de endler, dar nu se agita... ceea ce ma duce cu gandul ca scalarii mei sunt cu mintea dupa Tetra Discus lol

7

Re: Guppy- hrana pt pesti mai mari

Eu le dadeam fulgi TetraMin cu Clen&Clear Water Formula si cu Bio Active Formula. Si cred ca scalarii mei sunt cu gandul la icrele lor care le halesc dupa 2 zile, bine fac se cam albesc, deci se cam strica.
Oricum, lunea viitoare imi va aduce niste puisori de guppy, care traiesc bine, care sunt mancati tot bine. Si merci pt sfaturi!

8 Editat de flavius01 (2011-09-05 17:53)

Re: Guppy- hrana pt pesti mai mari

Da este umpic ciudat sa dai pui de guppi si eu am si mam umplut de iei dar cel mai bn ar fi sa ii dai la pet biata femela de guppi ii creste in burtica o luna degeaba :scry si asta e faza tare ca guppi sunt foarte cautati. ^:)^

Fi bun cu cei din jur si viata iti va fi ca o floare mereu deschisa

Re: Guppy- hrana pt pesti mai mari

flavius01 A scris:

sa dai alveni de guppi asta e faza tare ca guppi sunt foarte cautati. ^:)^

Alve ce? Cautati gen cerere foarte mare sau cautati, insemnand ca nu se gasesc  lol !?

10

Re: Guppy- hrana pt pesti mai mari

E criza de guppy  lol ! Azi imi voi baga 2 guppy daca-i mananca ii mananca, daca nu voi mai avea niste noi locatori wink si mie imi plac guppy, sper sa nu-i manane ca poate devini conibali si imi ataca cory deja femela ii cam fugareste de frunza lor (ciudat ca masculul a mancat icrele). Sper sa nu fie mancati guppy macar sa fie mai maricei ca sa nu-i soarba.

flavius01 A scris:
sa dai alveni de guppi asta e faza tare ca guppi sunt foarte cautati.
Alve ce? Cautati gen cerere foarte mare sau cautati, insemnand ca nu se gasesc   !?

cred ca-i o cerere foarte mare pt ca sunt usor de ingrijit, cred sau poate unora le trebuie ca mancare lol  lol  lol

Re: Guppy- hrana pt pesti mai mari

Si eu as vrea sa am guppy sa ii pot da de papa la piranha  lol

12

Re: Guppy- hrana pt pesti mai mari

Am o noutate: am bagat 4 guppy, femela scalar ii ataca si masculul apara guppy, defapt masculul se dadea asa la ea dadea din coada si inotatore si femela statea in fata lui! smile

13

Re: Guppy- hrana pt pesti mai mari

Stai, chiar acum scalarii se imperecheu! Acum sunt bot in bot!

14

Re: Guppy- hrana pt pesti mai mari

Noutati: un guppy a fost inghitit de scalarul femela, faorte ciudat, si-a marit gura, a intrat acolo guppy-ul l-a scuipat, si tot asa pana cand i-a rupt coloana (saracul  :fcry  :fcry  :fcry ) el a incercat sa mai inoate pana sus si pana la urma l-am aruncat in WC. Un alt guppy pare pe moarte, dar il mai las, sta asa mai retras si nu prea se mai misca, dar cine stie, isi mai revine. Mai am o pereche de guppy, fericiti, scalarii nu-i mai ataca, cred ca le era foame tongue

Re: Guppy- hrana pt pesti mai mari

lol  lol  lol La tine in acvariu se petrec numai lucruri ciudate! Prima oara melcul incearca sa iti violeze sanitarul, acum scalarul deschide gura si parcheaza in ea un guppy intreg (adult?). Tine-ne la curent cu minunatiile ca am ras de ma doare burta  lol  lol !

16

Re: Guppy- hrana pt pesti mai mari

Acum, serios chiar asa s-a intamplat. M-am uitat mai atent la guppy si perechea se pare ca este intacta, scalarita a avut probleme doar cu cei mai mici. Cel inghitit era adolescent, cam 1.25-1.5 cm. Mai este inca unu mic batut mar (fara coada si cateva inotatoare lipsa), cred ca va muri, dar cum am mai zis il las.
PS: acum femela bate masculu de nu se vede, i-aras are riduri  lol  lol  lol

17

Re: Guppy- hrana pt pesti mai mari

laur98 A scris:

acum femela bate masculu de nu se vede, i-aras are riduri  lol  lol  lol

   Eu zic sa-i spui Nikita la scalaroaica aia tembela lol

18

Re: Guppy- hrana pt pesti mai mari

Hitory of Nikita: a mutilat un scalar, a ucis un guppy, a ciumagit melcii, a rupt plantele, a avut mare grija de icre, motivul pt care a fugarit si niste cory smile

19

Re: Guppy- hrana pt pesti mai mari

Noutati: am gasit un guppy fara cap :fcry cred ca scalaroaia la inghitit.
Vesti bune: perechea de guppy inca traieste si nu por sa fie prea raniti big_smile

Re: Guppy- hrana pt pesti mai mari

laur98 A scris:

Hitory of Nikita: a mutilat un scalar, a ucis un guppy, a ciumagit melcii, a rupt plantele, a avut mare grija de icre, motivul pt care a fugarit si niste cory smile

Eu zic sa ii faci cuiva un bine si sa i-o dai lui  lol  lol ! O persoana cu un suflet mare ca mine care sa o bage cu ceilalti pestisori ai lui: piranha  lol .