1

Subiect: need help

am un carasel telescopic l`am primit cadou de 3 saptamani iar de 2 zile se poarta foarte ciudat... in primul rand parca " s`a decolorat" din negru o da in gri zici ca i`au cazut solzii iar azi l`am gasit ascuns in spatele filtrului  sad   dar spre seara a iesit de acolo si sta pe fundul acvariului nu se plimba deloc:( si nici nu prea mananca...ce as putea sa fac????

2

Re: need help

E ciclat acvariul? Ce macare ii dai? Cati litri are acvariul?

Re: need help

In primul rand bine ai venit smile
   Mai multe detalii: capacitate acvariu, numarul pestilor, hranire, filtrare, schimburi de apa, si ce crezi ca mai poti spune despre acvariul tau, si nu in ultimul rand poze :sok

4

Re: need help

Cred ca a uitat sa raspunda :melc

5

Re: need help

acvariul are 62 L are vreo 20 de pestisor mici de maxim 4 cm (el e cel mai maricel are vreo 6 cm) ii hranescu cu fulgi si mancare granulata , filtrul este o chestie mare (nu cunosc termenii sunt incepatoare big_smile) iar schimbul de apa la o saptamana jumate...am si niste plante naturale si un castel de plastic sau nush sigur ce material e care scoate bulbuci

6 Editat de laur98 (2011-09-12 00:23)

Re: need help

Poate are vre-o infectie, poate are vreo infectie citeste aici http://www.acvaristica.info/boli-provoc … ate-1.html incearca sa ii dai niste albastru de metil sau medicamente pt pesti de la sera (iti voi spune cum se numesc dupa ce le gasesc pe net.)

7

Re: need help

am pus chiar acum albastru de metil multumesc din suflet si astept sa imi zici de medicamente
chiar vreau sa se faca bine pestisorul meu :pls

8 Editat de kamy1923 (2011-09-12 00:51)

Re: need help

laur98 A scris:

Cred ca a uitat sa raspunda :melc


sincer nu ma asteptam la un raspuns asa rapid si chiar vroiam sa il sun pe florin sa il intreb de problema asta a mea cu pestisoru` sad

9 Editat de laur98 (2011-09-12 00:58)

Re: need help

http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris … 8-tb..html aici citeste si cumpara daca gasesti pe la tine (in Bucuresti gasesti prin Hornbach), poate nu isi va face efectul dar mai are niste sanse de supravietuit, sa astepatam expertii in acvaristica sa iti recomande ceva mai bun wink

10

Re: need help

Uite aici niste linkuri poate te ajuta:
http://www.121.ro/content/casa_si_gradi … cat46.html
PS: sa nu razi, "face" transparent? S-ar putea sa fie o boala intestinala.

11

Re: need help

laur98 A scris:

Uite aici niste linkuri poate te ajuta:
http://www.121.ro/content/casa_si_gradi … cat46.html
PS: sa nu razi, "face" transparent? S-ar putea sa fie o boala intestinala.


pai nu prea "face" ca nu mananca sad

12

Re: need help

kamy1923 A scris:
laur98 A scris:

Uite aici niste linkuri poate te ajuta:
http://www.121.ro/content/casa_si_gradi … cat46.html
PS: sa nu razi, "face" transparent? S-ar putea sa fie o boala intestinala.


pai nu prea "face" ca nu mananca sad


chiar acum i`am dat ceva de papa si vad ca incearca sa manance dar parca nu are vlaga in el totusi e mai activ ca ieri cand statea ascuns dupa filtru acum inoata asa mai agale prin tot acvariul

13

Re: need help

Nu stiu ce sa zic, poate nu ia convenit o schimbare, la mine un scalar n-a mancat vreo 3 zile si si-a revenit.

14

Re: need help

:fcry  :fcry  :fcry  :fcry  :fcry  :fcry  :fcry 

a murit sad(

15

Re: need help

Pacat, dar trebuie sa-ti spun ceva: caraseii cresc mari si mananca pestii mai mici. Dar totusi, pacat ca a murit la tine, stiu cum e cand scalarii mi-au sfasiat guppy  :fcry  :fcry  :fcry  neutral  neutral  neutral

16

Re: need help

:fcry  :fcry  :fcry  :fcry  :fcry 
crezi ca ar fi o idee buna sa imi iau altul?

17

Re: need help

Nu stiu, mi-e frica sa nu iti manance restul pestilor, intr-un acvariu de-al unui prieten de-al meu a crecut un carasel mai mare si ii mananca guppy, mi-e frica sa nu iti manance si el tie pestisorii mai mici. Sti cumva ce specii sunt pesti tai mai mici?

18

Re: need help

puii de molly care i`am cresut eu de cand i`a procreat masa big_smile am si 2 zebre am inteles ca le zice 2 sanitari portocalii micuti si unii colorati foarte misto si unu` micut zici ca`i rechinut big_smile moooor de ei :X:x:X

appo am primit azi ca sa nu mai fiu suparata 4 pesti dar sunt cam maricei  roll  2 scalari , 1 sanitar si inca unul care cred eu ca tot sanitar e

tre sa schimb acvariul nu? :froll

19

Re: need help

aa uite cum ai tu la poza am 2 big_smile

20

Re: need help

Aia din poza mea sunt corydoras, sau mai simplu cory, eu am 10 big_smile acvariul nu stiu exact daca trebuie schimbat, a stai, scalarii sunt mici? Am si eu 2 scalari de mici, au devenit pereche, depun icre odata la 14 zile, sunt agresivi, se inteleg cu cory de cand erau mici, si pe guppy mi -a sfasiat dar 2 guppy inca mai traiesc, se pare ca s-au obisnuit si cu ei  big_smile si ii tin intr-un acvariu de 126 litri, pt un scalar trebuie vreo 50l, si cel mai importatnt, sunt agresivi, teritoriali. Cred ca poti sa ti si scalarii pana mai cresc, dar le va trebui un acariu mai mare. Daca poti sa ne dai si o poza sa vedem ce ai acolo  big_smile  sunt curios sa-ti vad acvariul big_smile  big_smile  big_smile