1 Editat de Pop Remus (2011-09-11 23:11)

Subiect: Co2 JBL

salut am un sistem de co2 tetra si as vrea sal schimb cu unul mai bun si mam gandit la JBL proflora bio 80 are difuzor de sticla si in loc de butelie are o canistra in care pui niste ,,praf,, un fel de drojdie si produce co2 dar probleme este ca mai demult am avut o bomba co2 si mia venit spuma in acvariu :stupid  :stupid  :stupid  a fost foarte nasol, a trebuit sa o iau de la inceput si faza este ca mias lua sistemul asta de co2 care zic ca este destul la un acvariu de 60l dar mie frica sa nu vina si spuma din asta in acvariu HELP! yikes  sau aveti careva de pe aici spunetim pls cum fuctioneaza si daca este eficient pls :ang astept sfaturi :pls  smile

2

Re: Co2 JBL

:smoke  :smoke  :smoke  :smoke

3

Re: Co2 JBL

:smoke  cool  :smoke

4

Re: Co2 JBL

Nimeni??????????? :-

5 Editat de bondo (2011-09-12 01:28)

Re: Co2 JBL

De ce crezi ca jbl proflora este mai bun decat sistemul tetra?

6

Re: Co2 JBL

De ce cred pt ca sistemul tetra optimat nui bun de nimic :ang  este foarte prost facut si cel de la JBL este mai bun dar vam zis mie frica de spuma aia :stupid

7

Re: Co2 JBL

Da este drept Bitanu dar este cam piperat pretul si eu am numai 13 ani smile  deci nu pre imi pot permite sad  de aia zic asta de la JBL este undeva la 90 lei adica proflora bio 80

8

Re: Co2 JBL

Eventul mai peste cativa ani cel cu butelie si etc.

9

Re: Co2 JBL

Pop Remus A scris:

De ce cred pt ca sistemul tetra optimat nui bun de nimic :ang  este foarte prost facut si cel de la JBL este mai bun dar vam zis mie frica de spuma aia :stupid

Ok, pe ce te bazezi cand spui ca nu este bun de nimic? Ai facut teste si nu ai ajuns la pH-ul dorit?
Sistemul tetra are in componenta butelie sub presiune, deci este cel mai apropiat de cel pe care ti l-a recomandat @bitanu, pe cand cel de la jbl este o bomba de firma. Daca iti doresti bomba si tot spui ca nu ai bani, ai iesi mult mai ieftin cu una DIY.

10

Re: Co2 JBL

Da am facut mai demult teste si nu am avut ajuns la nivelul de co2 dorit deci sistemul asta tetra e o butelie de 11grame un furtun si difuzorul si hai sati explic cum fuctioneaza reactor este un cilindru din plastic si la un capat ala de sus are o sito fff fina prin care nu iese co2 si jos ii descoperit si tot sus are un orificiu unde se baga furtunul si apesti pe butelie ti apasat pana se umple cilindrul cu co2 si tot asa apoi noi apasa de nush cate ori pe zi plus ca co2 numai sta in cilindrul ala de plastic nu se dizolva deci mie numi plance cum fuctioneaza si pls nu mai tot zice de ce nu este bun ok smile  daca vrei raspundemi te rog frumos la intrebarea mea de mai sus  :sok  toate cele bune

11

Re: Co2 JBL

plus ca cel de la JBL are difuzor din sticla care dizolva mai bine co2 in apa sau in loc de difuzorul din sticla pot pune si taifun JBL cum are Bitanu dar acvariu meu nu este mare si in concluzie miar fi bun difuzorul din sticla

12

Re: Co2 JBL

:sok  :sok  :sok

13

Re: Co2 JBL

:-  :-

14 Editat de Pop Remus (2011-09-12 17:17)

Re: Co2 JBL

Chiar nu a avut nimeni sau are si in momentul de fata sami zica cum este Co2 JBL Proflora bio80 ca mie frica sa nu vina si asta in acvariu adica compozitia aia din csnistra(bomba)?????? :smoke  :smoke  :smoke  :smoke

15

Re: Co2 JBL

:sok

16

Re: Co2 JBL

nimeni????? :pp  :pp

Re: Co2 JBL

In mod normal daca respecti indicatiile nu se intampla asa ceva. Bine ar fi sa iti cumperi o valva antiretur sa o pui pe furtun si atunci previi ca apa din acvariu sa iti intre in canistra si apoi spuma facuta sa iti intre inapoi in acvariu.

Re: Co2 JBL

remus, ti-am trimis mesaj privat de ieri si ti-am explicat cum sta treaba cu sistemul asta. ti-am mai spus ca poti sa iti cumperi o VALVA ANTIRETUR. confirma, te rog, primirea si intelegerea mesajului. multumesc

Pescar hoinar

19 Editat de Pop Remus (2011-09-12 19:55)

Re: Co2 JBL

Ok, ai pm si tu. Citeste te rog ce tiam scris in pm si scrie raspunsul pe acest topic,multumesc

20

Re: Co2 JBL

:crap