Subiect: 360L plantat pt piranha

Primul pas: 13.04.2011  :smoke

2 Editat de mirceajifcu (2011-08-13 03:01)

Re: 360L plantat pt piranha

Evident proiectul a esuat lamentabil, cu decese, alge de tot soiul etc. Inceputul sezonului 2 al "telenovelei" arata cam asa: 07.07.11

Re: 360L plantat pt piranha

12.08.11 Cu 3 zile inaintea sosirii noilor locatari, 10 sau 12 red belly piranha (pygocentrus nattereri). Valorile apei: GH 5, KH 5, PH 7,5, NO2 0, NO3 10mg, inainte sa adaug easy life nitro.

4

Re: 360L plantat pt piranha

Daca set-up-ul asta o sa reziste si cind pestii vor avea de la 15 cm in sus, va fi o realizare notabila. Sincer, iti doresc succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: 360L plantat pt piranha

Multumesc, dar ele nu sunt menite pentru a rezista, ci pentru a cicla acvariul si a-l aduce in stadiul in care pot pune plantele enumerate de dvs. cu alta ocazie. Nu am vrut sa pun plante cu frunze late la ciclare sa le am pline de alge pana ajung pestii.
Si planul meu pentru acesti 10-12 piranha, este sa le ofer o casa mai mare, in jurul valorii de 1000 de litri, cand ajung la dimensiunile sa fie stresati in actualul acvariu.

Re: 360L plantat pt piranha

23.08.2011  :sevil

Re: 360L plantat pt piranha

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=T_et8G4keHk[/youtube]

Re: 360L plantat pt piranha

Frumos comportamentul lor, nu sunt fricosi, se tin pe la geamul din fata, daca cumparai doar 4-5 exemplare nu cred ca erau asa curajosi.
   Saracii sumatranii (tetrazona), incearca si ei sa se faca frati cu dracii pana trec puntea, si chiar se fac ca ciugulesc si din carne... cum ar zice tata piranha "mânca-i-ar tata dă băieţi dăştepţi" lol 
   Bravo :apl, pana aici e bine big_smile

Re: 360L plantat pt piranha

Pai am avut profesor bun wink! Si individa de la shop mi-a bagat 15 pe gat, nu 10 cum am comandat. Au intrecut orice asteptare, credeam ca ii voi vedea doar noaptea la moonlight, dar tin carnea in mana si ei fug dupa mana. Din pacate a disparut o tetrazoana si nu era foarte slabita sau ceva, doar ... a disparut peste noapte. Daca astea rezista, am sa iau pana la 10 ca sunt numai doua pentru teste acum.

Re: 360L plantat pt piranha

Sa vezi batalii intre femela de beta ramasa si pitici pentru carne. Nu cred ca va mai rezista mult, dar nici de donat / vandut nu pot pentru ca are ambii ochi cu un punct alb central (nu stiu daca la pesti exista opacifierea cristalinului). Astept sa isi urmeze natura cursul.
Ce ma deranjeaza e ca am iarasi aparitii sporadice de bba. AM impresia ca am mania suprafurajarii, tot timpul mi-e frica sa nu imi crape pestii (si cainele si crevetii) de foame.

11

Re: 360L plantat pt piranha

Parerea mea este sa nu mai iei tetrazona, cresc pana la 5-6 cm si cam rotunzi... numai buni de haituit si halit, vei ramane repede si fara cei 2 ramasi. Neonii in schimb raman mici si fusiformi, deci nearatand a buni de cina nu se vor lua de ei wink

Re: 360L plantat pt piranha

Dar de ruby nose ce zici? Legat de neoni, ai dreptate, nu au nicicare cozile ciupite, pe cand a doua tetra e deja ciupita. Dar nu vreau sa suprapopulez iarasi acvariul, ca deja sunt 15 piranha, 5 ancistrusi, 1 pleco, 2 hoplo, un beta, doi tetrazona si vine un rac albastru. Si inca nu sunt pregatit pentru investitia in 1000 +/- 100 de litri pe care o am in cap.

13 Editat de Ancistrus (2011-08-24 03:05)

Re: 360L plantat pt piranha

mirceajifcu A scris:

Dar de ruby nose ce zici?

   Ca pesti ce sa zic, extraordinari, dar ca si comportament al piraneilor fata de ei nu stiu ce sa zic... cred ca sunt sanse sa ii lase in pace, dar ti-am spus - pestii astia mici trebuiesc bagati in acvariu cand sunt piranha mai mari, ca sa nu li se para "o masa copioasa", nu alearga ei dupa scobitori... dar in schimb vad ca aduci papa bun:

mirceajifcu A scris:

deja sunt 15 piranha, 5 ancistrusi, 1 pleco, 2 hoplo, un beta, doi tetrazona si vine un rac albastru.

asta da festin lol. Cat despre betan... nici ala nu o duce prea mult, pare mare la ochi, si nici cu inotul nu prea le are wink
   Concluzie: daca tot ai facut acvariu cu piranha nu il fa kitsch, si baga macar pestii din zona amazonului... deci ai de la mine un vot pozitiv pentru ruby nose :fok, dar mai asteapta sa mai creasca velociraptorii tai big_smile

Re: 360L plantat pt piranha

De investit acum, voi investi doar intr-un filtru uv-c, gata cu pestii pana nu cresc piranha. Ti-am zis ca nu vreau sa fac iar o ciorba. Racul, in mintea mea arata misto pe fund, ca are armura si nu au ce sa ii faca, si am citit pareri ca daca are unde sa se ascunda in perioada cand schimba armura, are sanse de supravietuire  big_smile si face curatenie in urma piranha. Dar nici el nu e batut in cuie, mai ales ca ultimul rac si-a luat bocceluta si a plecat in lume.   lol  lol

Re: 360L plantat pt piranha

Doi tetra si un neon au disparut de pe radar, probabil au intrat in meniul velociraptorilor  lol  lol . Betta inca lupta pentru supravietuire, dar mi-e teama ca i-au prins gustul ca e cam ciopartit. Ancistrusii si hoplo nu au nici o problema.

Re: 360L plantat pt piranha

Iti place sa iti bati joc de ceilalti pesti?
Mie unul nu imi place ce faci tu.

17

Re: 360L plantat pt piranha

Sunt niste colegi aici pe forum :- care i-au recomandat lui Mircea sa puna neoni :bf in acvariul cu piranha :of :apl... dar i-au spus sa faca asta cand piranha sunt mari, ca sa nu ii intereseze carnea de neon (a nu se intelege tubul de neon :pp), doar ca colegul Mircea s-a gandit sa faca alta miscare :ang, respectiv sa-i creasca pe toti deodata, gen cateii si pisicile care cresc de mici impreuna... rezultatul se poate observa in comentariile lui lol

18 Editat de mirceajifcu (2011-08-30 21:47)

Re: 360L plantat pt piranha

Ancistrus A scris:

Sunt niste colegi aici pe forum :- care i-au recomandat lui Mircea sa puna neoni :bf in acvariul cu piranha :of :apl... dar i-au spus sa faca asta cand piranha sunt mari, ca sa nu ii intereseze carnea de neon (a nu se intelege tubul de neon :pp), doar ca colegul Mircea s-a gandit sa faca alta miscare :ang, respectiv sa-i creasca pe toti deodata, gen cateii si pisicile care cresc de mici impreuna... rezultatul se poate observa in comentariile lui lol

 
lol  lol Am incercat, nu poti condamna un om pentru asta nu? Neonii, sunt toti la locul lor dupa o numaratoare mai atenta, tetrazonele ... nu , desi au incercat sa se faca frate cu dracu' .  Ancistrusii, pana acum merg tot la fel de bine ca si pleco (pana acum), nu se observa pe ei nici o urma de agresiune. Cat despre acei colegi, parerilor lor au fost sustinute si de alte pareri pe alte forumuri, nu numai romanesti  lol , deci ei nu sunt deloc de comndamnat, chiar daca nu vad nici o fapta condamnabila aici.

Re: 360L plantat pt piranha

ady vladutz A scris:

Iti place sa iti bati joc de ceilalti pesti?
Mie unul nu imi place ce faci tu.

Prietene, crede-ma, le ofer toate conditiile, de la cantitate de apa/ peste pana la ascunzisuri si toate cele. Cel mai slab moare, e foarte simplu. Consider ca mult mai mult mi-am batut joc de pesti la inceputurile mele in acest hobby, cand tineam 45 de pesti, de toate felurile in 60 de litrii sau cand am bagat toti acesti pesti si apoi inca o serie in acvariu neciclat, cu filtrare deficitara etc. Si sunt multi ca mine, care au facut si fac in continuare la fel.
Bataia de joc consta in!? Probabil te refereai la finantele mele ca le dau la piranha sa manance tetrazona sau? Si nu din rea vointa sau sadism, ci pur si simplu speram sa mearga experimentul. Acum, de exemplu, ai invatat si tu si altii pe banii mei ca nu se pot tine piranha cu tetrazona ca si "cainile cu pisicile.

Re: 360L plantat pt piranha

sunt curios sa vad cateva imagini cu acvariul tau peste 4-5 luni, iar daca esti atat de amabil poate o sa ne arati neonii si tetrazonele, asta daca faci radiografie la pradatori  :apl  :apl  cat despre plante, amin. ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.