1 Editat de doomslayer (2011-08-15 21:16)

Subiect: probleme xipho?!

Deci am 60 l apa, 4 guppy, 2 xipho, filtru extern tetratec ex 400 + filtrul intern cu care a venit acvariul Jewel, apa 24 grade(sta pe la 25 26 ca e cald afara)

Si masculul xipho cred ca a patit ceva. Initial nu-l gaseam si era bine ascuns la suprafata dupa ... o teava de la filtru si statea nemiscat. L-am miscat putin ca ma gandeam ca s-o fi blocat. A coborat si dupa 2 secunde a luat-o razna. Se misca f rapid in toate directiile (zvacnire e cuvantul)si s-a si dat de peretele acvariului de vreo 2 ori. Apoi mi-a dat impresia ca avea probleme de echilibru, ameteala, avea o tendinta sa se invarta lateral si se stabiliza cu o inotatoare. In final s-a pus pe fundul acvariului intre frunzele unei plante unde acum sta nemiscat sau mai da fara vlaga din inotatoare. Totul a durat 20 secunde deci nu imi e foarte clar ce are, daca o avea ceva, dar nu pare sa se simta bine (era si mult mai vioi de obicei). Pe corp nu vad sa aiba nimic neobisnuit. Ceilalti pesti sunt ok.


Am facut curatenie generala in acvariu 1 data cam la 2 saptamani (data trecuta am clatit si filtrele nitel) si schimbat 30 % apa saptamanal. Dar poate o fi de la apa totusi, nitrati?
Poate de la mancare, recunosc ca poate i-am dat cam multa.
Le dau de 2 ori pe zi, o data fulgi tetra, o data larve rosii/ artemia.

In fine, acum I-am schimbat 30% apa. Ma gandeam sa ii mai schimb 30% in 2 zile si intre timp sa nu le dau de mancare... E bine?
Aveti careva vreo idee ce o fi cu el sau ce sa fac

Inca ceva, poate mi se pare, dar am senzatia ca jumatatea de sus a pestelui e mai negricioasa ca de obicei  sad