1 Editat de Adrian_ (2011-08-16 02:58)

Subiect: Siporax intr-un filtru intern Juwel - am nevoie de un sfat

E vorba de cutia mare, neagra si urata care vine cu acvariile Juwel. Modelul de filtru pe care-l am eu este "Type 400", l-am cumparat la mana a doua impreuna cu un Rekord 96. Mai bine zis am cumparat doar carcasa, ca numai aia mai ramasese din el (power headul, mediile de filtrare si plasticele alea albe care tin mediile de filtrare disparusera in beciul in care fostul proprietar depozitase acvariul.

Am gasit un power head ieftin la cineva, asa ca acum vreau sa folosesc filtrul pe post de filtru bio intern. Ca filtru mecanic mi se pare cu desavarsire inutil, avand in vedere ca admisia de apa in compartimentul mediilor de filtrare se face doar pe sus, dar ca filtru bio, fiind dotat cu un head de 400l/ora, mi se pare ca are potential.

Problema in care am nevoie de un sfat este urmatoarea: filtrul este practic format din trei compartimente, unul in care se afla mediile de filtrare, unul in care se afla termomentrul/termometrele (are loc pentru doua) si unul in care se afla pompa.

Cum se poate vedea in schema atasata (nu faceti misto de ea, e facuta cu mouse-ul) pompa trage apa din compartimentul mediilor de filtrare prin doua gauri, una mai mare situata aproape de jumatatea inaltimii compartimentului, si una mai mica situata pe fund. Circuitul din compartimentul termomentrului nu cred ca are importanta pentru functionarea filtrului.

Eu ma gandeam sa astup gaura de la mijloc, s-o largesc pe cea de jos cu o suprafata echivalenta, si sa umplu aproape tot compartimentul cu siporax. Deasupra sa pun doua straturi de burete de 2.5cm si un strat de vata de perlon, pentru a impiedica mizeria sa intre in stratul ceramic.

Gresesc cu ceva? Ar exista vreun motiv sa las cele doua gauri asa cum sunt? (ele mi se par un sistem de reducere a debitului in partea inferioara a compartimentului, dar nu vad de ce as vrea asta daca bag cam 1.5 l de Siporax in el).

Sper ca acvaristii mai experimentati in bricolarea/modificarea de filtre sa-mi dea un sfat. Multumesc in avans. smile

http://i51.tinypic.com/v58yz5.jpg

2

Re: Siporax intr-un filtru intern Juwel - am nevoie de un sfat

Aceste filtre calificate de unii "inestetice" sint deosebit de eficiente, daca sint complete si contin medii de filtrare adecvate. La capitolul "filtre interne", dupa parerea mea, nu exista altele mai eficiente si mai bine gindite. Ele se pot masca cu plante, in asa fel incit, sa nu mai fie vizibile.
   Unul din compartimente stiam ca este destinat incalzitorului, nu termometrului.
   In cazul in care vrei sa-l reorientezi pentru filtrare biologica, il poti umple cu Siporax, pina la nivelul la care vei scadea apa, in cazul schimburilor saptaminale, urmind ca deasupra sa pui burete, pentru filtrarea mecanica. De ce Siporaxul va avea nivelul mentionat, te las sa-ti imaginezi...
   Siporaxul va trebui pus in saculeti, in asa fel incit, sa fie usor de scos si introdus in carcasa filtrului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Siporax intr-un filtru intern Juwel - am nevoie de un sfat

Eram obosit aseara si am postat tarziu de tot, de-aia am scris "termometru" in loc de incalzitor" smile . Nici n-ar avea cum sa fie termometru acolo, carcasa filtrului este opaca.

Ca material filtrant bio, crezi ca ar trebui sa ma orientez spre ceva cu granulatie mai mica decat Siporaxul? Daca da, ce anume si de unde l-as putea procura? (Siporax mini este oribil de scump)

4

Re: Siporax intr-un filtru intern Juwel - am nevoie de un sfat

Adrian_ A scris:

Eram obosit aseara si am postat tarziu de tot, de-aia am scris "termometru" in loc de incalzitor" smile . Nici n-ar avea cum sa fie termometru acolo, carcasa filtrului este opaca.

Ca material filtrant bio, crezi ca ar trebui sa ma orientez spre ceva cu granulatie mai mica decat Siporaxul? Daca da, ce anume si de unde l-as putea procura? (Siporax mini este oribil de scump)

   Dupa stiinta mea, nu exista mediu filtrant biologic, cu granulatie mai mica decit Siporax mini, cel putin la fel de bun si mai ieftin. Dupa parerea mea, cele care pot rivaliza cu Siporax, sint Matrix (de la Seachem) si Eheim Substrat Pro Biomedium, cauta preturi si fa comparatie! Mare atentie la specificatiile tehnice ale mediilor, exista unele care nu pot fi folosite la debite mari ale pompelor din dotarea filtrelor, exemplu: Denitrate de la Seachem, un biomediu de foarte buna calitate dar care nu se foloseste la debite mai mari de 200 litri/ora.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: Siporax intr-un filtru intern Juwel - am nevoie de un sfat

Mersi de sfat. smile  Eheim biomedium ai idee unde as putea gasi la noi?

Debitul pompei mele este de 400l/ora, dar sistemul cu doua gauri pe care l-am descris in desen face ca in partea de jos debitul sa fie foarte mic, deci daca las filtrul in configuratia actuala acolo pot pune cam orice material ceramic (cred ca intra cam 500-700 ml in portiunea aia)

Pentru saculeti ce material ar merge folosit? Ma gandeam la o bucata de perdea, dar nu stiu daca nu se degradeaza.

Re: Siporax intr-un filtru intern Juwel - am nevoie de un sfat

incerca aici
http://www.pepika.ro/produse/21-acvaristica/385-echipamente-pentru-acvaristica/210--materiale-filtrante/pagina2/filtru-1%5E49%5E49

7

Re: Siporax intr-un filtru intern Juwel - am nevoie de un sfat

Adrian_ A scris:

Mersi de sfat. smile  Eheim biomedium ai idee unde as putea gasi la noi?

Debitul pompei mele este de 400l/ora, dar sistemul cu doua gauri pe care l-am descris in desen face ca in partea de jos debitul sa fie foarte mic, deci daca las filtrul in configuratia actuala acolo pot pune cam orice material ceramic (cred ca intra cam 500-700 ml in portiunea aia)

Pentru saculeti ce material ar merge folosit? Ma gandeam la o bucata de perdea, dar nu stiu daca nu se degradeaza.

Eheim este comercializat de mai multe firme de profil, Google te ajuta...
Saculetii ar trebui sa fie dedicati, exista mai multe modele in comert, la firmele specializate.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: Siporax intr-un filtru intern Juwel - am nevoie de un sfat

Cu saculetii am gasit o solutie zic eu ingenioasa, cu o plasa de plastic care se comercializeaza la magazinele de bricolaj. O sa postez aici o poza cu rezultatul finit, zic eu ca va fi foarte reusit (plasa taiata pe dimensiuni si cusuta cu guta de pescuit = casetuta exact pe dimensiunea compartimentului).

Intrebarea la gasit Eheim biomedium se referea la stocurile de prin magazine (poate stiai vreunul unde chiar au). Daca ar fi sa ne luam dupa google fiecare magazin online are orice, dar realitatea o stim cu totii wink .

9

Re: Siporax intr-un filtru intern Juwel - am nevoie de un sfat

Adrian_ A scris:

Cu saculetii am gasit o solutie zic eu ingenioasa, cu o plasa de plastic care se comercializeaza la magazinele de bricolaj. O sa postez aici o poza cu rezultatul finit, zic eu ca va fi foarte reusit (plasa taiata pe dimensiuni si cusuta cu guta de pescuit = casetuta exact pe dimensiunea compartimentului).

Intrebarea la gasit Eheim biomedium se referea la stocurile de prin magazine (poate stiai vreunul unde chiar au). Daca ar fi sa ne luam dupa google fiecare magazin online are orice, dar realitatea o stim cu totii wink .

Firmele serioase chiar daca nu au pe stoc, comanda la importatorul direct si cu putina rabdare (pescuitul si acvaristica implica multa...) faci rost. lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!