1

Subiect: Carasi bolnavi buze inflamate

As dorii ceva ajutor de la o persoana experimentata in speial in speciile de carasi.

Carasii mei au ceva probleme si azi mi-a murit unul mai mic...Presupun ca este o boala si as dorii sa o descriu: in acvariu am o corabie care este un pic colturoasa, intr-o dimineata mi-am vazut un caras cu voal lovit la buza superioara pe care o avea despicata, imediat pentru a nu se infecta cu anumite bacterii am bagat pestele  la carantina cu verde de malachit (bai de scurta durata), in putin timp rana s-a cicatrizat si si-a revenit complet numai ca ii ramasese buza albicioasa si inca era umflata, a stat cam 2 saptamani asa fiind foarte vioi dupa care in urma cu 2 zile a inceput sa se ascunda in spatele corabiei cu pricina, astazi a murit, si era o frumusete......am scos pestele imediat dupa moarte si l-am aruncat dar in 2 ore a aparut un alt caras cu voal mult mai mare ca primul cu aceeasi problema si a mai avut si acesta antecedente cu acea corabie...i s-a inrosit botul momentan si a inceput sa urce spre cerul gurii...nu stiu exact ce anume este...de la lovituri sau sunt contaminati cu vreo ciuperca sau bacterie...as dorii ajutor in problema mea. Va multumesc anticipat...daca este nevoie voi pune si o poza maine...

2

Re: Carasi bolnavi buze inflamate

din cate stiu este o boala.

Ciuperca bucala
sau boala Columnaris
Simptome:
Faza cronica: mici pete albe spre gri pe cap. Infestarea buzelor si a interiorului gurii. Zonele infestate dezvolta excrescente pufoase, asemanatoare firelor de bumbac. Ciuperca gurii (ciuperca falsa) are un aspect mai intunecat, mai gri decat ciuperca reala  si are un aspect mai granular.
Faza acuta: O infestare care are o incubatie de cateva zile se intampla de obicei la 25-32 grade C. De cele mai multe ori pestele nu afiseaza nici un simtom si moare destul de repede. Cele mai multe morti inexplicate de pesti sunt cauzate probabil de aceasta boala.
Cauza: infestarea cu bacteria Flexibacter Columnaris cauzata de deteriorarea starii apei din acvariu
Tratament: Pestii infectati vor fi tratati cu  permanganat de potasiu cu o concentratie de 2 ppm pentru  8–10 ore. Aceasta concentratie va da apei culoare vinului rosu. Trebuie sa observati pestii pe parcursul tratamentului si daca observati la ei simptome de stres sau discomfort sa intrerupeti acest tratament. O alata varianta de tratament este aceea de a folosi un medicament pe baza de Phenoxyethanol, intrucat acesta este un fungicid.

3

Re: Carasi bolnavi buze inflamate

Multumesc mult, am fost azi dimineata si am cumparat o solutie pentru ciuperci de la Sera...sper sa fie buna, le fac tratament 3 zile dupa care sa vad adca au schimbari spre bine. Multumesc inca odata pentru ajutor.