1 Editat de eliana (2011-08-18 11:32)

Subiect: Noul meu acvariu

Dupa cum scriam aici, nu am avut de lucru si am vrut acvariu mai mare. big_smile

Ei bine, dupa dezbateri in familie si cercetari de piata si nu numai, am ajuns la ideea unui acvariu de aproximativ 130L. Plus minus volumul ocupat de plante, echipamente si nisip. Si pesti.


Datele tehnice sunt dupa cum urmeaza:

Acvariu 130 l, 43x77x43cm. Sticla de 8 mm, fara intarituri.
Capac plastic, cu 3 parti detasabile,facut la comanda, 43x77x7,5cm, cu doua coolere: in si out.
3 neoane T5 de 24W: 2 x 865 + 1 x 830, se aprind 2 cu 1.
Filtru intern Aquael Turbo 650. Incalzitor deocamdata nu simtim nevoia, dimpotriva.

Ca plante...ei bine unele le cunosc dupa denumire, altele nu, majoritatea sunt relativ nepretentioase. O sa vedeti ce vreau sa spun, din poze.

Pesti avem asa: 6 callistus, 6 tetra rainbow, 10 neoni, si 7 cory panda.

In asteptare sa fie maritati avem 6 sau 7 pui de platty, care nu au putut fi donati la recoltele trecute. smile Probabil in maxim 2 saptamani vor pleca catre o noua casa. Si acum, pozele.


http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/299428_2127091051487_1072233702_2314473_2389651_n.jpg

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/299428_2127091091488_1072233702_2314474_3157673_n.jpg

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/299428_2127091131489_1072233702_2314475_4404218_n.jpg

http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/299428_2127091211491_1072233702_2314477_82463_n.jpg

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/300848_2127109611951_1072233702_2314490_8302141_n.jpg

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/300848_2127109651952_1072233702_2314491_891276_n.jpg

http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/300848_2127109691953_1072233702_2314492_3145417_n.jpg

Intre timp, evident (doar au trecut 3 zile...) acvariul nu mai arata chiar la fel, asa ca o sa revin cu poze cu cateva detalii, si poze de ansamblu, pentru ca am facut permutari si la plante si la decor.


PS1. Stiu ca unele poze au o expunere ciudata, imi asum asta.
PS2. Apa mea nu e "cristal", dar e foarte limpede, nu folosesc carbune...vreau plante ca lumea. "Punctele" din apa sunt datorate recentei reamenajari, a trebuit sa intorc acvariul cu fata in spate, la propriu.
PS3. Nu am adaos de CO2, folosesc EasyCarbo si fertilizanti lichizi.

Schimb apa saptamanal, aproximativ 30L (uneori mai mult).


Astept pareri, critici, sugestii. smile

2

Re: Noul meu acvariu

Foarte frumos, daca puteam mari prima poza, singura cu planul general, iti spuneam ce plante ai in acvariu. Deocamdata: Echinodorus, Cabomba, Anubias, Cryptocoryne, Nymphaea, Hygrophila.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3 Editat de eliana (2011-08-17 13:37)

Re: Noul meu acvariu

Am sa mai adaug poze cu planul general pe seara, direct pe forum. Acestea sunt gazduite "amiabil" de facebook, care comprima si chinuie nemeritat pozele, in general.

Pentru ca nu aveam poze cumsecade cu acvariul plin pana unde trebuie, si pentru ca am mai schimbat una-alta, am ales-o pe cea de sus ca sa fie si una cu tot acvariul.


Multumesc pentru informatiile de pana acum.:)


Echinodorusii si anubiasii ii stiu pe fiecare. Pe Cabomba o am de la inceput si nu stiam cum o cheama. La fel si Hyghophila.

Nymphaea e achizitie noua, oamenii de la petshop nu scrisesera nimic, si nici nu au stiut sa imi spuna denumirea.

4

Re: Noul meu acvariu

Cind cumperi plante sau pesti, este bine sa fii in cunostinta de cauza, nu sa te bazezi pe spusele vinzatorilor, de cele mai multe ori... nevinovati intr-ale acvaristicii.
   Eu sint curios, cind cineva cumpara un peste sau o planta care-i place si despre care nu stie nimic, este dispus sa refaca set-up-ul acvariului, daca acesta nu este potrivit ultimei achizitii? lol Daca nu, cum procedeaza?
   Retorica intrebarii mele s-ar traduce astfel: nu cumparati pesti si plante, inainte sa va informati ce necesitati au si in ce masura, aceste necesitati sint satisfacute de acvariul dvs!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: Noul meu acvariu

Ei bine...:)


Eu mi-am refacut setup-ul, pentru ca cory panda erau stressati de viviparii din dotare.:)

I-am cumparat fara sa stiu mare lucru in prima faza, apoi am citit una-alta, am tinut minte ideea ta ca cory si viviparii nu fac in mod necesar casa buna...si rezultatul e asta. Tin minte ca singurele intrebari pe care le puneam erau: credeti ca s-ar intelege bine cu...pestii mei de acasa?

Din pacate nu intotdeauna raspunsul era si competent. smile


E clar ca e in lucru, da?

Ce pot spune e ca la plante sunt inca in etapa in care studiez: cerinte, preferinte, nevoi.

Re: Noul meu acvariu

eliana A scris:

I-am cumparat fara sa stiu mare lucru in prima faza, apoi am citit una-alta, am tinut minte ideea ta ca cory si viviparii nu fac in mod necesar casa buna...si rezultatul e asta.

   Eu nu cred ca ti-a spus cineva ca viviparii si cory nu fac casa buna... poate ti-a spus ca nu sunt din aceeasi zona geografica, si ca au necesitati diferite referitor la chimismul apei... dar iti spun eu ca viviparii si cory nu au avut si nu vor avea vreodata ceva de impartit, se inteleg excelent wink

7

Re: Noul meu acvariu

Ancistrus, Dl. Radu a spus lucruri referitoare la nevoile lor in ceea ce priveste chimia apei, ai dreptate.

Nu ma refeream ca s-ar certa, vai de mine, nu.


Dar hai sa iti spun ce am observat eu personal:

Am luat cory panda (care dupa cum stii nu cresc foarte maricei) cand erau puiuti. Aveau aproximativ 2 cm lungime. Niste minunatii mici. Ei nu cresc repede, ci se multumesc sa avanseze incet si sigur spre lungimea lor maxima.


Am "capatat" la un moment dat 6 molly extrem de vioi. Si de mari, ca dimensiune fata de cory panda. Saracii puiuti, erau intimidati de voiosia si de avantul...cu care se tot foiau molly prin bazin.

Am dat molly, dar au ramas puii lor. Care au crescut si ei si care au continuat sa intimideze micul meu banc de 6 acum 7 cory panda. Cu zbenguiala, nu cu altceva.

Am reusit sa raresc treptat populatia de nebuni negri, si treptat, cory au inceput sa se comporte absolut uimitor pentru mine: zburda, se joaca, au curaj sa urce la suprafata si se perinda prin fata bazinului, pe promenada.

Ce sa mai...sunt veseli si veselia le e molipsitoare.

Deci, de la afirmatiile despre nevoile lor diferite, si de la experienta mea referitoare la diferenta de temperament si marime (molly astia sunt sensibil mai mari decat cory) am mesterit afirmatia pe care ai subliniat-o tu mai sus. smile

Re: Noul meu acvariu

Foarte misto acvariul, as fi vrut sa am si eu la inceput asa ceva. Ce le dai sa "pape" la plantele alea, ca arata foarte bine.

PS: Cory cu vivipari? Poate or fi avut ei la inceput cerinte diferite, dar de cand sunt inmultiti si rasinmultit prin acvarii ... nu cred ca mai au vre-o problema.

9 Editat de eliana (2011-08-18 02:34)

Re: Noul meu acvariu

eh, colegule...inceputul meu a fost o VAZA cu o planta acvatica de IKEA si doi neoni.  :stupid


Ce e acum reprezinta in mare mare mare parte doar ce am citit pe aici pe acvariidevis de la colegi, si informatiile colaterale furnizate de prietenul meu google.


Multumesc pentru apreciere.

Plantele mele papa: cand mai fac vreo reamenajare tablete pentru radacina de la Sera, fertilizant lichid de la Tetra (Plantamin), pus "la ochi" dupa schimburile de apa. Inca nu am un dozaj cumsecade, pt ca inca sunt "setata" pe acvariul vechi. Si easycarbo. IN sfarsit am cumparat din ala mare si am paharel de masurat: cam 10 ml pe zi. Si mai papa mancare de peste, asta daca le mai ramane de la melci. smile)

Re: Noul meu acvariu

Ei, atunci se explica tongue aspectul acvariului!  Bravo! Succes in continuare!

11

Re: Noul meu acvariu

Cam asa arata acvariul de 130 l la  luni dupa instalare. L-am cam tot aranjat si rasaranjat, si deocamdata imi place cum se prezinta.

ZIlele trecute am cumparat  zebre roz, si au inveselit fantastic partea de sus coloanei de apa, sunt vesele si amuzante. smile


Pareri, sugestii? Idei? smile


Ma tot gandesc de o vreme incoace la ideea de CO2, dar...pana vom strange banii necesari, mai asteptam. Nu imi surade ideea de "bomba", mi se pare periculoasa.

12

Re: Noul meu acvariu

Frumos, curat, imi place :apl

13

Re: Noul meu acvariu

Frumos! Planta aia rosie de se intinde pana la suprfata ce e?

Cum te impaci cu atatia melci Pomacea? Nu-ti rod plantele?

14 Editat de eliana (2012-02-26 01:07)

Re: Noul meu acvariu

Ancistrus, multumesc. Ma bucur ca toata lumea pare fericita la mine, mai putin o Hygrophila Rosae pe care nu o pot multumi, si care a crescut aiurea indiferent de locatie, lumina si fertilizarea pe care am putut eu sa i-o ofer.  roll

Sincera sa fiu nu stiu cum o cheama, danielt. (Stiu ca voi primi o papara de la alti colegi... :stupid )

A ajuns la mine intr-un pachet mai mare de plante, si cand am primit-o era mica si verde, intre timp a devenit ditamai tufisul, si a trebuit sa ii retez mugurii de crestere, ca sa dea mai multe ramuri, poate mai dau si altora.

Nu, pomaceea sunt foarte de folos in mentinerea curateniei. Nu stiu de ce unii au impresia ca pomaceea ar manca plante, nu papa decat frunsele bolnave, si resturi de plante. Prefera in mod cert mancarea pestilor, mai ales cea inghetata. big_smile

15 Editat de Ancistrus (2012-02-26 01:10)

Re: Noul meu acvariu

danielt A scris:

Planta aia rosie de se intinde pana la suprfata ce e?

   Planta este Ludwigia repens.

16

Re: Noul meu acvariu

Ai tai poate sunt mai cuminti. Eu am avut 2 si mi-au ajuns. Nu e mit cand zic ca mananca si plante. Din cauza gabaritului imi dezradacinau plantele. Zilnic trebuia sa replantez.

17

Re: Noul meu acvariu

E..se mai joaca uneori....la inceputul setupului replantam si eu zilnic. big_smile
Pomaceea + Cory Panda, iti dai seama. Dar...
M-am suparat si am mai bagat 4 sau 5 kg de substrat, am replantat serios, acolo unde era cazul am "securizat" radacinile pana s-au prins cu pietricele de rau mici, si a mers. smile

Apoi scoti pietricelele daca nu se potrivesc cu substratul tau, ca sa nu arate ciudat.


Multumesc pentru denumirea Ludwigiei, Ancistrus.