1 Editat de Adrian_ (2011-08-17 20:18)

Subiect: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

Incerc sa-mi calibrez trusa de teste, ca sa zic asa, verificand apa de la robinet. Mi-ar fi de mare ajutor daca alti acvaristi care locuiesc in zona ar posta rezultatele pe care le-au obtinut ei, precizand si testele pe care le-au folosit.

Mie mi-a iesit asa:

PH intre 7.5 si 8, as zice foarte aproape de 8, ceva gen 7.8 -7.9 (privit pe un fundal alb era foarte aproape de culoarea de la 8 de pe cartonas)

GH 8
KH 5
NO2 mai mic de 0.3mg/L

Am folosit teste Tetra, gradele de duritate masurate sunt grade germane.

2

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

Pentru exactitatea pH-ului, deci aflarea corecta a acestuia in apa din retea si din acvariu, trebuie sa masori cu un Ph controller, testele respective sint mai mult decit aproximative! Poti apela la un coleg, posesor de pH controller, iei o mostra de apa si te duci la el sa ti-o masoare.
   Retine ca un grad de pH in plus sau in minus, reflecta cresterea sau scaderea de 10 ori a aciditatii sau alcalinitatii!!!
   Exemple:
   1. Apa cu pH 5 este de zece ori mai acida decit cea cu pH 6.
   2. Apa cu pH 8 este de zece ori mai alcalina decit cea cu pH 7 (neutra).

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

Stiu smile scala de PH e logaritmica de fapt, dar sa nu despicam firul in patru cand vorbim de teste la care estimezi nuantele de albastru  lol .

Pe mine ma interesa mai mult sa verific GH si KH, la PH fac teste doar ca sa verific ca apa din acvariu are acelasi PH cu cea de la robinet. (bine, cata vreme culoarea obtinuta cu apa de la robinet nu devine alarmant de inchisa  big_smile )

4

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

Nu am detaliat chestiunea cu valorile pH neaparat pentru tine, este un forum si banuiesc ca altii care nu stiu, pot invata ceva.
   Ca sa nu mai fac o gafa, de data asta intreb: cunosti care este interactiunea dintre dGH si kH pe de o parte si pH pe de alta parte? Intreb, pentru ca afirmatia precum ca pH-ul este o preocupare secundara, mi se pare oarecum hazardata.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

Nu PH-ul e o preocupare secundara, ai interpretat gresit ce am spus. Determinarea lui exacta (cu niste teste inerent aproximative) e o preocupare secundara, importanta mi se pare verificarea mentinerii lui la acelasi nivel cu PH-ul apei de la robinet.
Cata vreme imi asum folosirea curenta a apei cu PH-ul furnizat de apa nova, singurul lucru care conteaza e ca PH-ul din acvariu sa nu aiba variatii.

KH-ul fiind capacitatea de "amortizare" a acizilor de catre apa (foarte simplificat spus) relatia sa cu PH-ul cred ca este evidenta, nu? Gh nu afecteaza direct PH-ul din ce stiu eu, doar indirect prin relatia cu KH-ul.

6

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

Adrian_ A scris:

Nu PH-ul e o preocupare secundara, ai interpretat gresit ce am spus. Determinarea lui exacta (cu niste teste inerent aproximative) e o preocupare secundara, importanta mi se pare verificarea mentinerii lui la acelasi nivel cu PH-ul apei de la robinet.
Cata vreme imi asum folosirea curenta a apei cu PH-ul furnizat de apa nova, singurul lucru care conteaza e ca PH-ul din acvariu sa nu aiba variatii.

KH-ul fiind capacitatea de "amortizare" a acizilor de catre apa (foarte simplificat spus) relatia sa cu PH-ul cred ca este evidenta, nu? Gh nu afecteaza direct PH-ul din ce stiu eu, doar indirect prin relatia cu KH-ul.

Da, ai dreptate!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

Mersi.

Oricum, poate pui si tu valorile inregistrate in Drumul Taberei, dupa cum spuneai poate mai citesc si altii (si unii poate stau in sectorul 6)

8

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

Adrian_ A scris:

Mersi.

Oricum, poate pui si tu valorile inregistrate in Drumul Taberei, dupa cum spuneai poate mai citesc si altii (si unii poate stau in sectorul 6)

   Valorile exista deja, in cadrul unui topic deschis anul trecut... si pe un site al APA NOVA. http://www.apanovabucuresti.ro/buletine … za-a-apei/

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

bitanu A scris:

KH = 5 in Bucuresti? Sunteti chiar norocosi fata de noi navodarenii (KH=14-15) si constantenii (KH=12-13). S-au cam saturat de noi cei de la centru de incarcare CO2, la cat de repede il consumam.  lol  lol

   Astea sint declaratiile, nu stiu cit de sincere sint! Oricum, in Bucuresti apa este acceptabila, cu putin efort o aduci la ce-ti trebuie in acvariu.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

bitanu A scris:

Daca la noi apa cu KH=14-15 are un pret de aprox. 7 ron/m3, la voi cat este? :stupid  lol

Off topic: Si cu toate acestea, asa putini acvaristi care au facut senzatie (ma refer la cele plantate), raportat la numarul de locuitori si la veniturile mult mai mari decat media pe tara?  :pp

   Bitane, cam asta este filozofia: banii, oricit de multi ar fi, nu reusesc sa suplineasca lipsurile din tartacutele bibicilor, care produc panseuri acvaristice pe banda rulanta!!! lol, in loc sa-si onoreze pasiunea prin posesia unui acvariu decent.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

bradraqua A scris:
Adrian_ A scris:

Mersi.

Oricum, poate pui si tu valorile inregistrate in Drumul Taberei, dupa cum spuneai poate mai citesc si altii (si unii poate stau in sectorul 6)

   Valorile exista deja, in cadrul unui topic deschis anul trecut... si pe un site al APA NOVA. http://www.apanovabucuresti.ro/buletine … za-a-apei/


Nu stiu in ce masura valorile de anul trecut sunt relevante. Mersi oricum pentru linkul la topicul cu pricina.  roll  (search-ul nu e intotdeauna asa usor, titlul topicului poate fi mai putin fericit ales etc)

Referitor la tabelele Apa Nova, ideea topicului era sa vedem cat are fiecare la robinet, valori masurate cu testele disponibile comercial. In fine, scuze de deranj, caterinca ieftina e probabil mult mai interesanta.

12

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

bradraqua A scris:

   Bitane, cam asta este filozofia: banii, oricit de multi ar fi, nu reusesc sa suplineasca lipsurile din tartacutele bibicilor, care produc panseuri acvaristice pe banda rulanta!!! lol, in loc sa-si onoreze pasiunea prin posesia unui acvariu decent.

sad  Mda , ma rog ! dar totusi nu toti pot amenajarea si nu doresc amenajarea unui acvariu " de top " . Este vorba de bani multi si timp . Cu toate acestea " panseurile " sint mina de aur pt acvaristii consacrati prin vinzarile facute catre " fraieri " .
In alta ordine de idei , nu cred ca putem judeca si masura cantitatea de materie cenusie dupa banii investiti  ( caci banul ramine cheia ).
...........
Acum ceva timp cind mi-am luat a doua masina , si tot una din gama F--- , am zis ca sint smecher , ca voi fi mai destept si mai frumos , mai apreciat . Scirt ! desi ma plimb cu limuzina  smile , desi le pot schimba , nu s-a intimplat transformarea sad am ramas acelasi .
Acelasi, si ma bucur .  smile
...si pe transalpina ajung si cei cu masini modeste si cei cu limuzine .  :apl

--- pe undeva in Rahova ---

13

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

e bine de stiut si valorile apei de la robinet,ca sa stii cand faci schimburi,cum se modifica valorile apei din acvariu

ignoranta doare cel mai tare:)

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

alynn A scris:

e bine de stiut si valorile apei de la robinet,ca sa stii cand faci schimburi,cum se modifica valorile apei din acvariu

Ideea e urmatoare: nu sustin lipsa importantei testarii apei de la robinet, si eu am fost curios, sustin doar inutilitatea prezentarii acestor date pe un forum de acvaristica, doar ca statistica generala.
Iar legat de modificarea valorilor, ia spune-mi si mie daca am KH 2 la robinet, in acvariu am KH6 in urma adaosului de KH+, si schimb 20% din apa, in acvariu de 120x60x50, plin cu plante, 35 de pesti si alte cele, cu cat se modifica aceasta valoare in acvariu?  lol  lol Sa fim seriosi, ca trebuie sa fi chiar bun sa stii sa calculezi cat schimbi din apa ca sa modifici cu un grad orice valoare. Si exemplele ar putea continua cu toate valorile ce le ai tu in acvariu.

15 Editat de alynn (2011-08-21 19:26)

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

1)sa nu exageram:)
2)sunt persoane care fac 50% schimb de apa..si deja apa din acvariu capata alte valori,chiar si la 30%; din moment ce stii valorile apei de la robinet,si ale celei din acvariu iti cam dai seama cum isi modifica apa valorile,fara calcule,totul e logic,doar trebuie sa gandesti :stupid
3)mai departe nu comentez te las sa-ti dai seama singur

ignoranta doare cel mai tare:)

16

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

Adrian_ si Mirceajifcu, pentru mine nu este extrem de important cine provoaca si cine da curs unei provocari, important este modul in care intelegeti sa fiti prezenti pe acest forum.
   Am facut curatenie dupa voi (a cita oara?), este ultima data, la primul semn de "inadaptare", va elimin. Deocamdata sinteti avertizati!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

Mirceajifcu a facut demersurile necesare pentru ridicarea sanctiunii, si-a cerut scuze (in cadrul unui alt topic dar este valabil), celalalt beligerant, inca nu...!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

Doamne ce frumos suna "mirceajifcu" diamant  lol  lol ! Multumesc!

19

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

mirceajifcu A scris:

Doamne ce frumos suna "mirceajifcu" diamant  lol  lol ! Multumesc!

   Pe piata de diamante se tranzactioneaza doua feluri de diamante: brute si slefuite! Ambele au valoare dar orice diamant brut se viseaza slefuit...! wink
   Asta nu a fost preluata de pe "ziare.ro"! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

bradraqua A scris:

Mirceajifcu a facut demersurile necesare pentru ridicarea sanctiunii, si-a cerut scuze (in cadrul unui alt topic dar este valabil), celalalt beligerant, inca nu...!

Scuze pentru ce, mai exact? M-am dus eu dupa mirceajifcu pe vreun topic sa provoc scandal acolo, cum a facut el aici?

Am citit ce ai scris apropo de faptul ca pentru tine nu este extrem de important cine provoaca si cine da curs unei provocari. N-are rost sa mai comentez, nici n-as mai fi scris nimic aici daca nu postai mesajul asta.
  Noroc ca nu merge treaba si in viata reala dupa principiul enuntat de tine, altfel ar fi puscariile pline de oameni care s-au aparat cand a incercat un infractor sa le dea in cap pe strada...