Subiect: Deces in nano :(

Cine a mai avut cory pigmaeus si poate sa imi spuna de ce stau ascunsi zi si noapte ca de cand i-am luat nu i-am vazut niciodata? Am un grup de 10, apa intruneste toate conditiile cerute de ei, unul l-am gasit decedat, mancare le dau tocata marunt, sunt pusi in acvariu cu creveti si rasbora mosquito, deci nu au motive sa fie speriati. DE CE NAIBA A CRAPAT CA fac cu nervii cand vad pesti morti.

PS: Am si cory habrosus si ei sunt scumpi la vedere, dar apar din cand in cand cat sa ma convinga ca inca sunt acolo.

2 Editat de Ancistrus (2011-08-18 03:42)

Re: Deces in nano :(

Toti cory dwarf sunt foarte speriosi si evident "scumpi la vedere"... ca sa se simta bine trebuie sa fie multi (macar 20-30 exemplare - strict parerea mea)... si acvariul plin de ascunzisuri, si foarte bine plantat.

Re: Deces in nano :(

Pai sunt 10 + 7, si cei 7 habrosus sunt activi, fapt ce ar trebui sa ii stimuleze si pe ceilalti, sau nu?! neutral. Mai multi nu bag sa nu fac iar ciorba de peste.

PS: Ala e baiul, ca e plantat si cu destule ascunzisuri pe sub radacini si prin iarba si etc. De aia cred ca inca nu i-am vazut, dar de cand l-am gasit pe cel mort, traiesc cu panica ca au murit toti sad.

Re: Deces in nano :(

Corydoras cred ca trebuie tinuti pe specii si nu amestecati, deoarece habrosus chiar daca sunt tot dwarfi, ii pot stresa pe pigmei printr-un comportament superior... eu am avut cory aeneus si sterbai in acelasi acvariu, sterbai erau foarte stresati pana nu am scapat de aeneusi (pe care ii bagasem cu un anumit scop).

Re: Deces in nano :(

Hmm la asta nu m-am gandit, credeam ca fiind tot cory, si tot pitici, se vor intelege. Am sa incerc sa separ habrosus, sa vad daca se modifica ceva. Daca nu, pigmei vor ajunge intr-un alt nano cu CRS.

PS: Aici se pot face bani cu crevetii astia, vand cu 1E bucata neutral de RCS si  2E perlele albe. Daca tin CRS de calitate superioara ...

6 Editat de qntt (2011-09-01 19:05)

Re: Deces in nano :(

Salut!
Eu am ceva experienta cu pigmaeus si raspunsul pentru inactivitatea lor este de cele mai multe ori hrana insuficienta. Au gura extrem de mica si nu reusesc sa se hraneasca suficient cu hrana standard fie ea si tocata marunt. Din lipsa de calorii suficiente tind sa zaca ascunsi ca sa faca "economie".
Daca poti sa-i hranesti cu artemia in 5 zile o sa incepi sa-i vezi cum revin la normal. Opreste 30 de min filtrul in timpul hranirii ca sa apuce sa culeaga de pe jos artemia cazuta.
Asta ar fi cea mai buna solutie. Daca nu te descurci cu artemia exista hrana uscata de la HIKARI care se numeste parca "First Bites" si care pare sa le placa. NU uita sa inchizi 30 de min filtrul in timpul hranirii.

P.S. Unde ai reusit sa-i gasesti de vanzare?! Caut exemplare noi de vreo 2 ani pentru varietate genetica si nu reusesc sa gasesc nicaieri!

A... Tocmai ti-am vazut profilul si am inteles de unde i-ai cumparat

Re: Deces in nano :(

qntt A scris:

Salut!
Eu am ceva experienta cu pigmaeus si raspunsul pentru inactivitatea lor este de cele mai multe ori hrana insuficienta. Au gura extrem de mica si nu reusesc sa se hraneasca suficient cu hrana standard fie ea si tocata marunt. Din lipsa de calorii suficiente tind sa zaca ascunsi ca sa faca "economie".
Daca poti sa-i hranesti cu artemia in 5 zile o sa incepi sa-i vezi cum revin la normal. Opreste 30 de min filtrul in timpul hranirii ca sa apuce sa culeaga de pe jos artemia cazuta.
Asta ar fi cea mai buna solutie. Daca nu te descurci cu artemia exista hrana uscata de la HIKARI care se numeste parca "First Bites" si care pare sa le placa. NU uita sa inchizi 30 de min filtrul in timpul hranirii.

P.S. Unde ai reusit sa-i gasesti de vanzare?! Caut exemplare noi de vreo 2 ani pentru varietate genetica si nu reusesc sa gasesc nicaieri!

A... Tocmai ti-am vazut profilul si am inteles de unde i-ai cumparat

Mersi pentru sfaturi! Din pacate nu stiu care e baiul, toti parametrii apei par sa fie ok pentru ei, DAR mai vad la plimbare doi habrosus si doi pygmaeus. Doi pigmei sunt sigur ca au murit ca i-am scos din acvariu, unul din ei avand o rana laterala care nu stiu ce ar fi putut sa o provoace. E groaznic cand ai plantat si nu stii ce se intampla printre plantele alea.

8

Re: Deces in nano :(

Mersi pentru sfaturi! Din pacate nu stiu care e baiul, toti parametrii apei par sa fie ok pentru ei, DAR mai vad la plimbare doi habrosus si doi pygmaeus. Doi pigmei sunt sigur ca au murit ca i-am scos din acvariu, unul din ei avand o rana laterala care nu stiu ce ar fi putut sa o provoace. E groaznic cand ai plantat si nu stii ce se intampla printre plantele alea.

Imi pare rau sa aud asta... Despre rana: Eu am avut mari probleme cu o pompa Eheim care are un grilaj de admisie prost conceput si care ii nenorocea. Mi-a luat destul de mult sa ma prind ce se intampla, am incercat sa o modific dar pana la urma am renuntat la ea si am luat JBL.

Inca ceva: Desi sunt pesti de talie mica si destul de timizi le place sa aiba si o zona de nisip fin libera, fara plante ca sa poata scormoni asa cum fac toti cory.
Ce sa-ti spun altceva decat multa bafta si rabdare! Toate cele bune!

Re: Deces in nano :(

Iti multumesc pentru ajutor, am in gand sa merg si sa cumpar inca o serie, poate reusesc de data asta cu ei. In spatele plantelor, langa geamul din spate au unde sa scormoneasca, din pacate, in pietrisul de 2-3 mm, ca nisip nu am.
La filtru am instalat un prefiltru eheim (din ala de ingropat ca o gura de canalizare), se poate aia sa ii fi ranit!? Desi nu prea vad cum...
Am inceput sa ii hranesc pe cei care au ramas cum ai zis tu, artemia si opresc filtrarea.

10 Editat de qntt (2011-09-03 23:35)

Re: Deces in nano :(

mirceajifcu A scris:

Iti multumesc pentru ajutor, am in gand sa merg si sa cumpar inca o serie, poate reusesc de data asta cu ei. In spatele plantelor, langa geamul din spate au unde sa scormoneasca, din pacate, in pietrisul de 2-3 mm, ca nisip nu am.
La filtru am instalat un prefiltru eheim (din ala de ingropat ca o gura de canalizare), se poate aia sa ii fi ranit!? Desi nu prea vad cum...
Am inceput sa ii hranesc pe cei care au ramas cum ai zis tu, artemia si opresc filtrarea.

Cu multa placere! Chestia cu pietrisul nu e buna pentru ca mancarea fina cade intre pietricele si nu ajung la ea. Incearca sa pui si ceva nisip foarte fin pe care resturile de mancare raman deasupra. Daca nu vrei sa se amestece cu pietrisul se gasesc niste tavi speciale care le mentin separate si care nu se vad pentru ca se ingroapa. Am vazut poze cu elementul respectiv de filtrare dar nu am avut asa ceva si nu pot sa te sfatuiesc in privinta asta.
Daca te preocupa faptul ca nisipul fin nu ar fi bun pentru radacinile plantelor (e un curent de opinie...) uite cum arata fostul meu acvariu care avea pe jos nisip cernut cu sita pentru faina (extrem de fin):
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zAGYOVrlskM[/youtube]

P.S. Nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme cu amestecul de specii din punctul de vedere al pigmeilor. Ai mei se descurca foarte bine alaturi de un "mancator de alge siamez" veteran de razboi care are vreo 11cm, vreo 30 de lemon tetra si vreo 60 de neoni negri. As spune chiar ca siamezul e deranjat de astia mici care tot timpus gasesc ceva de facut in preajma lui. Nu cred insa ca "ciorba de peste" este foarte aspectuasa.

Re: Deces in nano :(

Problema nu e cu plantele, ci nu vreau sa se amestece cu pietrisul. Am sa caut o tavita din aia cum ziceai si sa o plantez in pietris sa aiba "porcurosii" mei unde sa se desfete.
Legat de element, nu are cum sa ii raneasca ca nu e ascutit, m-am uitat acum la el si oricum lamelele sunt practic usor integrate in plasa aia cu care vine. Aia nu stiu ce o fi ca s-a ascuns intre plante si apoi l-am recoltat mort direct, alb si nu se mai vedea.

Re: Deces in nano :(

Se pare ca totusi dracu nu e asa negru! Azi am gasit un pui de habrosus  :apl  :apl, am crezut ca sunt iarasi larve de libelule si cand colo :X:X:X...

13 Editat de Ancistrus (2011-09-04 00:37)

Re: Deces in nano :(

mirceajifcu A scris:

Se pare ca totusi dracu nu e asa negru! Azi am gasit un pui de habrosus  :apl  :apl, am crezut ca sunt iarasi larve de libelule si cand colo :X:X:X...

   Tiiii ce baftos esti, sa-ti traiasca :apl

14 Editat de qntt (2011-09-04 00:46)

Re: Deces in nano :(

mirceajifcu A scris:

Se pare ca totusi dracu nu e asa negru! Azi am gasit un pui de habrosus  :apl  :apl, am crezut ca sunt iarasi larve de libelule si cand colo :X:X:X...

Bravo! Felicitari! Acum ca are si artemia o sa creasca repede.
Larvele de libelula daca sunt de libelula adevarata si nu chestiile alea rosii pe care le numesc acvaristii asa sunt carnivore si ataca pesti mici. (poate au avut vreo legatura cu rana misterioasa)
http://naturenet.net/blogs/media/blogs/eating/dragonfly-nymph-GDB-meal.jpg

Re: Deces in nano :(

Stiu ca le zice eintagsfliegelarve de la cursul de pescuit, cum arata adultii habar nu am. Daca dai un google search te vei lamuri. Stiu ca ataca pestii mici si tocmai ce am omorat doua saptamana trecuta. Sper sa nu imi papat puii de cory ca innebunesc!!! Oricum e cel mai mare succes al meu ca acvarist acel pui!

16

Re: Deces in nano :(

mirceajifcu A scris:

Stiu ca le zice eintagsfliegelarve de la cursul de pescuit, cum arata adultii habar nu am. Daca dai un google search te vei lamuri. Stiu ca ataca pestii mici si tocmai ce am omorat doua saptamana trecuta. Sper sa nu imi papat puii de cory ca innebunesc!!! Oricum e cel mai mare succes al meu ca acvarist acel pui!

Sigur rana respectiva e de la larvele alea! Purica acvariul cu mare atentie ca omoara nu numai puii ci si adulti. Ai introdus plante dintr-un rau sau lac? Cam asta e singura metoda de a te procopsi cu asa ceva.

Inca o data felicitari pentru pui! Si eu imi aduc aminte cu pacere de primii mei pui. Coincidenta face ca tot habrosus au fost!

Re: Deces in nano :(

Nici in cosmare nu ma gandesc sa aduc plante din lacuri. Din pacate am gasit adultii (2) decedati in mica mea "balta". Vin pe geam, ca pe aici sunt multe balti private de peste si se "usureaza" la mine in acvariu ca nano nu are capac.Crede-ma, caut la ele si cum le vad, nu apuca ziua pe care tre sa o traiasca.

18

Re: Deces in nano :(

mirceajifcu A scris:

Vin pe geam, ca pe aici sunt multe balti private de peste si se "usureaza" la mine in acvariu ca nano nu are capac.

Ambele specii pe care le ai sunt saritori. Cred ca un capac ti-ar rezolva si problema cu larvele si ar opri eventuale "evadari".

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RD5wsoycsqI[/youtube]

Re: Deces in nano :(

Deci nu cred! Deci individele astea probabil mi-au mancat o gramada de creveti juniori, ca puii par cam mici si nu prea am mai vazut nici una prin acvariu (daca le gasesc le mananc!). Cat despre evadari, nu am gasit nici un peste pe jos pana acum.

20 Editat de qntt (2011-09-07 20:48)

Re: Deces in nano :(

Salut! Cum evolueaza lucrurile? Pana una alta uite-i pe ai mei:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Qw8WHSYliec[/youtube]