1

Subiect: Nou in domeniu

Bun gasit.
Navigand pe internet am descoperit acest site. Cautam pestisori Garra Rufa. Doresc sa achizitionez astfel de pesti. Gasind acest site , din curiozitate m-am adancit in imaginile si filmele cu pesti. Mi-am adus aminte de vremea cand aveam si eu acvariu. Ei, am luat o hotarare si imi doresc sa am din nou un acvariu frumos cu pesti superbi. Si sunt dispus sa investesc in cearea unuia. Pentru aceasta m-am hotarat sa va contactez si poate pot primii si ceva sfaturi. Nu mai stiu care sunt pesti de apa dulce si care de apa sarata, dar aici gasesc instructiuni. Stiu ca unele specii nu pot fi tinute impreuna cu altele si aici am nevoie de ajutorul vostru. Deasemenea nu mai stiu care fac pui si care depun icre, si nu mai stiu eu multe dar sper sa invat repede.
O sa postez in fotografii cu modificarile si realizarile noului acvariu in etape de constructie si avansare a designului acestuia.
:crap

2

Re: Nou in domeniu

salut,si cam la ce volum te-ai gandit sa-ti faci,cumperi acvariu?

ignoranta doare cel mai tare:)

3 Editat de Ancistrus (2011-08-19 20:45)

Re: Nou in domeniu

Salut si bine ai venit :fok
   Iti recomand pentru inceput familia viviparilor (Guppy, Xipho, Molly, Platy), sunt pesti foarte frumosi, destul de energici si oarecum mai usor de intretinut. Daca avea acest site impartirea pestilor pe familii ti-as fi dat link, dar este bine de stiut, poate vor face acest lucru, cei care lucreaza la site, in sprijinul celor care inca nu cunosc familiile pestilor.

PS: Garra rufa (poza de mai sus) sunt pesti din familia Cyprinidae, pesti ce ofera tratament temporar pentru diferite boli ale pielii cum ar fi psoriazis si neurodermita, dar pana la ei trebuie sa te "inarmezi" cu ceva cunostinte in ceea ce priveste cresterea si intretinerea pestilor, deoarece nu sunt recomandati incepatorilor.

Re: Nou in domeniu

Salut si bine ai venit! Asteptam cu nerabdare pozele sa vedem cu ce te confrunti acolo. Inainte sa te pui sa arunci cu banii, citeste ce este pe aici scris despre ciclarea acvariului, despre punerea unuia in functiune etc. Sa nu ajung cu pestii acasa sa descoperi ca sub nisip/pistris ar fi trebuit sa pui un substrat pentru plante. Sau ca pestii cumparati nu sunt compatibili unii cu altii, sau ca plantele ce le-ai luat sunt mai pretentioase etc.
Succes! (citind, sigur il vei avea)