Subiect: Problema cu o buturuga

salut...ieri am achizionat o buturuga dintr-un pet-shop...acolo mi-au spus ca este gata tratata si ca o pot baga direct in acvariu..toate bune si frumoase..cand ajung acasa bag buturuga in avariu si degeaba...statea la suprafata si nu vroia de nici un fel sa se duca la fund...ca pot face in cazul asta?

Lume multa, oameni putini....

2

Re: Problema cu o buturuga

fierbe-o mai mult timp,las-o in apa sa stea...sau o poti prinde cu ceva in acvariu...pui o greutate pe ea,pana se umple de apa toata

ignoranta doare cel mai tare:)

3

Re: Problema cu o buturuga

daca nu vrea de buna voie ajungi la viol  :stupid
adica fie o legi cu ceva fie cel mai indicat o tii o saptamana intr-o galeata cu o piatra pusa pe ea sa se imbibe cu apa.... in felul asta observi si daca mai elimina tanin si coloreaza apa

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

Re: Problema cu o buturuga

valentinonik A scris:

statea la suprafata si nu vroia de nici un fel sa se duca la fund...

liloss A scris:

daca nu vrea de buna voie ajungi la viol

   Un pic cam perversa discutia asta lol
   Cum spune si colegul @alynn fierbe-o bine, in felul asta se imbiba de apa fortat, dupa care sunt sanse sa se scufunde direct.
   Daca inca mai elimina tanin las-o in pace, doar coloreaza apa frumos big_smile

Re: Problema cu o buturuga

deci dupa ce o fierb o las o saptamana tot in aceeasi apa??sau schimb apa si o mai fierb?

Lume multa, oameni putini....

Re: Problema cu o buturuga

Eu am lasat-o pe a mea o zi in apa fierbinte in vana si problem solved!

7

Re: Problema cu o buturuga

daca nu mai pluteste dupa ce o fierbi e ok daca nu, o mai tii cateva zile scufundata sa se imbibe cu apa

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

8

Re: Problema cu o buturuga

cel mai bine pui o greutate pe ea

Orice buturuga care sta afara din acvariu, se usuca si va pluti.

Daca ei spun ca e tratata, fii sigur ca e tratata.

Asa ca, nu inteleg de ce sa o mai fierbi ? Simplu o bagi in acvariu si pui ceva deasupra

9

Re: Problema cu o buturuga

si ce are daca o fierbe?nu face rau deloc;)

ignoranta doare cel mai tare:)

10

Re: Problema cu o buturuga

pai daca o fierbe pierde: timp ( buturuga nu e in acvariu ) , cauta oala in ce sa o fierbi, costul mare ca se consuma gaz .. etc.

11

Re: Problema cu o buturuga

iti zic eu ce sa faci nu trebuie sa o fierbi pt ca este tratata si ca sa stea la fund umple vana cu apa si puneo acolo si laso 2-3 zile sau depinde pana vezi ca sta pe fundul vanei.Merge foarte bine solutia asa am facut si eu si iti zic ca merita

Re: Problema cu o buturuga

Multam fain pentru toate informatiile...

Lume multa, oameni putini....

Re: Problema cu o buturuga

Pop Remus A scris:

iti zic eu ce sa faci nu trebuie sa o fierbi pt ca este tratata si ca sa stea la fund umple vana cu apa si puneo acolo si laso 2-3 zile sau depinde pana vezi ca sta pe fundul vanei.Merge foarte bine solutia asa am facut si eu si iti zic ca merita

Muuuult mai lejer si mai ieftin decat sa tot fierbi la ea pana ramane la fund.

14 Editat de sTTTk (2011-08-23 01:36)

Re: Problema cu o buturuga

Valentin sa iti dau un sfat din experienta proprie :
si eu am avut un mopan tratat care plutea insa avand cca 60-70cm nu am avut in ce sa-l  mai fierb, asa ca am prins cu guta o piatra de el, piatra pe care am ascuns-o in substrat si l-am bagat in bazin iar dupa cca 1 luna nu am mai avut probleme avand contra-greutate si fiind imbibat de apa wink

Multi vad, putini cunosc !

Re: Problema cu o buturuga

iti dau eu un sfat mai bun wink fa rost de 2 ventuze de se lipesc de geam si legi buturuga cu guta de 2 parti si nu mai ai treaba.