1

Subiect: Caras apatic

Am nevoie de ajutor urgent. Carasul meu sta tot timpul intr-un colt, nu se ridica la suprafata apei, asa cum o facea inainte si am observat ca la nivelul branhiilor are niste firicele albe pufoase. Ce tratament as putea sa folosesc? Tin sa mentionez ca am facut schimb de apa cu apa direct de la robinet. Stiu ca nu este bine lucrul acesta, totusi trebuia schimbata ca se murdarise. Am pus si Aquatan de la sera.

2 Editat de iuliana-24 (2011-08-22 01:44)

Re: Caras apatic

Buna!
Te rog sa pui niste poze si sa descri acvariul,restul pestilor tot,la cat timp faci schimbul de apa,ce mananca etc.
Daca ai pus Aquatan este mai bine,poti sa stai linistia.

3

Re: Caras apatic

iuliana-24 A scris:

Buna!
Te rog sa pui niste poze si sa descri acvariul,restul pestilor tot,la cat timp faci schimbul de apa,ce mananca etc.
Daca ai pus Aquatan este mai bine,poti sa stai linistia.

Acvariul are 35 L, pe langa caras am Corycoras paleatus si un Albino Cory. Am doar pietris natural, la 2 saptamani schimb apa. Ii am de trei ani si de fiecare data  le schimb apa complet la 2 saptamani. Nu pot face momentan poze ca nu am aparatul foto acasa. TetraMin granule. Ceilalti pesti nu am semne de boala, sunt activi.

Re: Caras apatic

Pai numai greseli dar!!!35L este fff putin,deabe ii ajung bietului carasel, iar apa nu se schimba toata si in cazul tau ,nu la doua saptamani si in fiecare saptamana
cate 15L.De mancat mai mananca?

5

Re: Caras apatic

iuliana-24 A scris:

Pai numai greseli dar!!!35L este fff putin,deabe ii ajung bietului carasel, iar apa nu se schimba toata si in cazul tau ,nu la doua saptamani si in fiecare saptamana
cate 15L.De mancat mai mananca?

Nu mananca

Re: Caras apatic

Daca nu mananca este destul de tarziu(de cat timp este asa?)
Fara poza imi este si mai greu ,din descrierea facuta de tine este o ciperca,dar imi este greu sa ma pronunt fara sa vad.

7

Re: Caras apatic

iuliana-24 A scris:

Daca nu mananca este destul de tarziu(de cat timp este asa?)
Fara poza imi este si mai greu ,din descrierea facuta de tine este o ciperca,dar imi este greu sa ma pronunt fara sa vad.

Am schimbat acum 4 ore apa si de atunci e asa.

8 Editat de iuliana-24 (2011-08-22 02:34)

Re: Caras apatic

Nu am sa ma pronunt,poate reusesti sa-i faci poza maine cu ceva sa vedem exact despre ce este vorba.Este cu atat mai greu ca nu mananca.
In aceasta seara nu pot decat sa-ti dau asta 

    http://www.jbl.de/de/online-hospital/pict_diag_groups

si sa incerci sa ajungi singura la o concluzie.
Astept totusi poza,asa imi este mai usor.

9

Re: Caras apatic

iuliana-24 A scris:

Nu am sa ma pronunt,poate reusesti sa-i faci poza maine cu ceva sa vedem exact despre ce este vorba.Este cu atat mai greu ca nu mananca.
In aceasta seara nu pot decat sa-ti dau asta 

    http://www.jbl.de/de/online-hospital/pict_diag_groups

si sa incerci sa ajungi singura la o concluzie.
Astept totusi poza,asa imi este mai usor.

Se plimba acum, pare sa-si fi revenit si sa manance dar firele alea par a fi suspecte.

Re: Caras apatic

Din pura curiozitate,este acelasi carasel cu care ai mai avut probleme si in Decembrie?
Daca a inceput sa manance este bine,dar eu tot vreau o poza cu el!

11

Re: Caras apatic

iuliana-24 A scris:

Din pura curiozitate,este acelasi carasel cu care ai mai avut probleme si in Decembrie?
Daca a inceput sa manance este bine,dar eu tot vreau o poza cu el!

Da este acela. A fost grav bolnav si veterinarii mi-au spus ca moare dar l-am tratat in 4 zile cu bai concentrate de sera baktopur tablete si albastru de metilen.