Subiect: Fotosinteza

in cat timp de la atingerea parametrilor optimi intr-un acvariu (lumina, fertilizanti, CO2) incep sa "perleze" plantele?

Pescar hoinar

2 Editat de Pop Remus (2011-08-22 21:32)

Re: Fotosinteza

sal am si eu o intrebare ce sa fac sa imi iasa bule din plante acvariu 60 l,lumina 1-24w,co2.fertilizant:JBL 7+13 kugelen,JBL ferropol24,JBL ferrotabs,sera florena,filtru intern,apa are 24-26C,ph-7.0,gh-8,kh-6-10.Deci ce sa fac sa imi apara bulele! :smoke  big_smile

3

Re: Fotosinteza

in primul rand mai adauga un neon

ignoranta doare cel mai tare:)

4

Re: Fotosinteza

asa si cam atat si cam de cati wati sa fie neonul

5 Editat de bogdivaio (2011-08-22 23:14)

Re: Fotosinteza

Mai adauga daca poti un T5 de 24W...tuburile de neon care ti le recomand eu sunt:
Aqua-Medic Aqualine T5 Plant Grow
Aqua-Medic Aqualine T5 Reef White

...pui cele doua tuburi si o sa ai un spectru foarte foarte bun si iti garantez ca o sa ai si aceea perlare a plantelor pe care ti-o doresti!

Bafta!

6

Re: Fotosinteza

da dar inafara de neoane ca nu prea am cum sa mai pun altele adica incap pe capac dar numai daca le pun langa asta care e acum si trebuie sa dau gauri in capac ca sa prind neonul si mno ii destul de complicat.Dar altceva nu pot sa fac inafara sa pun neoane sa pun alti fertilizanti sau mno nus stiu astept sfaturi.

Re: Fotosinteza

Remus, colegul @bogdivaio i-a raspuns lui @LupuMoralist... deci tu trebuie sa-ti deschizi propriul subiect, sa pui intrebari acolo si ti se va raspunde, aici te-ai bagat peste subiectul lui @LupuMoralist big_smile

8

Re: Fotosinteza

mda cei drept imi cer scuze  smile  :acv

Re: Fotosinteza

salut. remus, esti binevenit in topicul meu, mai ales ca este o problema destul de des intalnita printre acvaristii incepatori si cred ca ar fi bine sa impartasim aici din experienta fiecaruia.
in cazul meu, la un acvariu de 126 litri brut am 84 W, CO2 la butelie de cateva zile (o bula/secunda si CO2 Permanent Test de la JBL indica verde), zilnic 3 picaturi de JBL Ferropol 24, 3 ml Easy Carbo, 3 ml macro de la cristi ionescu si Ferropol la fiecare schimb de apa. temperatura e cam mare, 27-28 grade si azi am avut neplacuta surpriza sa gasesc 29 grade in acvariu. programul de iluminat este 09-14, 17-22. repet, toti acesti parametrii au fost atinsi de cateva zile. urmeaza ca in weekend sa efectuez si o serie de teste ale apei. 

@bogdivaio: recomandarea cu tubul t5 era pt mine?

multumesc si multe perle tuturor wink

Pescar hoinar

Re: Fotosinteza

@Bitanu: am cele doua reflectoare care au venit cu capacul. programul de iluminare a rezultat din informatiile de mai jos:

Thunderstorms regularly darken the skies in the tropical habitats which are home to most aquarium plants,  It is thus advisable to give plants a break and switch the lighting off for between two and four hours around midday. Your plants will get by on the daylight from the window during this time. As a positive side effect, this reduced level of lighting also makes life difficult for algae.

http://www.dennerle.eu/global/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=64&Itemid=99&lang=en

pe de alta parte, cred ca aceasta pauza ajuta si la scaderea temperaturii din acvariu.

Pescar hoinar

11

Re: Fotosinteza

Pop Remus A scris:

sal am si eu o intrebare ce sa fac sa imi iasa bule din plante acvariu 60 l,lumina 1-24w,co2.fertilizant:JBL 7+13 kugelen,JBL ferropol24,JBL ferrotabs,sera florena,filtru intern,apa are 24-26C,ph-7.0,gh-8,kh-6-10.Deci ce sa fac sa imi apara bulele! :smoke  big_smile

Eu acestui post i-am dat raspuns. wink
Deci, Dane stai tu linistit ca lumina ai suficienta.  :noroc

12

Re: Fotosinteza

ok ms mult de tot

13

Re: Fotosinteza

Pop Remus A scris:

da dar inafara de neoane ca nu prea am cum sa mai pun altele adica incap pe capac dar numai daca le pun langa asta care e acum si trebuie sa dau gauri in capac ca sa prind neonul si mno ii destul de complicat.Dar altceva nu pot sa fac inafara sa pun neoane sa pun alti fertilizanti sau mno nus stiu astept sfaturi.

Sper ca nu se supara Dan ca-ti raspund in topicul lui big_smile

Deci, ca sa ai asa numita "perlare"  trebuie sa ai:
- in primul rand o lumina de calitate cat si suficienta... tu ai prea putina lumina fiind oferita doar de un tub de 24W...deci it recomand sa faci cumva si sa-ti mai pui unul sau macar cumparati un reflector JBL tip M pentru cel care il ai deja
- fertilizarea trebuie sa fie si ea pusa bine la punct...atat fertlizare micro cat si macro ( se poate si fara macro, pentru ca eu am reusit si fara sa am perlare)
- Co2 presurizat, dar pentru acvariul tau cred ca ar merge si cu o bomba bine facuta daca respecti conditiile de mai sus

Cand ai pus toate astea la punct!, poti linistit sa te apuci de pescuit bulele smile)

14 Editat de Ancistrus (2011-08-23 12:10)

Re: Fotosinteza

bogdivaio A scris:
Pop Remus A scris:

sal am si eu o intrebare ce sa fac sa imi iasa bule din plante acvariu 60 l,lumina 1-24w,co2.fertilizant:JBL 7+13 kugelen,JBL ferropol24,JBL ferrotabs,sera florena,filtru intern,apa are 24-26C,ph-7.0,gh-8,kh-6-10.Deci ce sa fac sa imi apara bulele! :smoke  big_smile

Eu acestui post i-am dat raspuns. wink

   Atunci @bogdivaio te intreb eu: conform caror plante ai facut acele recomandari de lumina, ca sa perleze? Banuiesc ca nu Anubias; Si conform carei aditii de co2 (ppm)?

Re: Fotosinteza

un raspuns interesant gasit pe un forum din SUA:
This probably isn't an easy question to answer. If you have a lot of surface turbulence, excess O2 is probably lost to the atmosphere, reducing your chance at seeing pearling. If you have a high fish load consuming O2 you'll be less likely to see it too.

Some of it probably depends on the density of plants in the tank. Even fast-growers aren't likely to saturate the water if there aren't enough of them. I've seen java fern pearl plenty of times, but I doubt a whole tank of it could saturate the water with O2 even under perfect conditions. It just doesn't metabolize fast enough.

If the pace of photosynthesis (and O2 production) exceeds the O2 loss from consumption (fish respiration, decay, etc.) and O2 lost into the air then you should see pearling. I never saw it in my tank until I did the CO2 thing though.

I'm sure that if you had a high light tank full of quickly growing stem plants with adequate nutrients and enough excel to keep the plants from being carbon limited then you could get pearling easily enough.

Like was mentioned above, plants can be doing perfectly well without pearling. Not seeing it doesn't prove something is wrong. If you do see it then you know the plants are really buzzing along. You also know it will be time to trim soon.

http://www.aquaticplantcentral.com/beta/general-aquarium-plants-discussions/14790-pearling-requirements.html

Pescar hoinar

16

Re: Fotosinteza

Ancistrus A scris:
bogdivaio A scris:
Pop Remus A scris:

sal am si eu o intrebare ce sa fac sa imi iasa bule din plante acvariu 60 l,lumina 1-24w,co2.fertilizant:JBL 7+13 kugelen,JBL ferropol24,JBL ferrotabs,sera florena,filtru intern,apa are 24-26C,ph-7.0,gh-8,kh-6-10.Deci ce sa fac sa imi apara bulele! :smoke  big_smile

Eu acestui post i-am dat raspuns. wink

   Atunci @bogdivaio te intreb eu: conform caror plante ai facut acele recomandari de lumina, ca sa perleze? Banuiesc ca nu Anubias; Si conform carei aditii de co2 (ppm)?

Cu spectrul pe care aceste neone il ofera poti sa ti de la anubias pana la cea mai pretentioasa planta, desigur respecatandu-i conditiile optime fiecarei specii de planta in parte.
Aditia de Co2 variaza, depinde de necesitatile plantelor atat ca necesarul de lumina cat si cel de fertilizanti si de respectarea acestora de catre noi ca atare.
Dar tind sa cred ca in majoritatea cazurilor 1-2 bule pe secunda rezolva problema..desi daca ai lumina puternica 3-4 bule sunt bune si ele smile)

Sper ca am inteles bine la ce faceau referire intrebarile tale...daca nu mai incercam tongue

17

Re: Fotosinteza

bogdivaio A scris:

Sper ca am inteles bine la ce faceau referire intrebarile tale...daca nu mai incercam tongue

Voi astepta cu nerabdare sa vad pearling la anubiasii lui @Pop Remus (chiar daca nu are Anubias, macar ai inteles la ce faceam referire?)

bogdivaio A scris:

Aditia de Co2 variaza, depinde de necesitatile plantelor atat ca necesarul de lumina cat si cel de fertilizanti si de respectarea acestora de catre noi ca atare.

   Sa o spun un pic mai detaliat: @Pop Remus nu stie nici macar ce filtru ii trebuie... ce numar de pesti, si ce este aia ciclare, si tu ii vorbesti de aditii de co2, necesitati si fertilizanti?? Ultima chestie care il intereseaza acum este pearlingul plantelor, pentru ca ii mor pestii in acvariu :omfg

18 Editat de bogdivaio (2011-08-24 13:57)

Re: Fotosinteza

Am prins izul de sarcasm nu-ti fa probleme doar ca nu am ales sa raspund asemenea pentru ca nu foloseste nimanui wink...eu am raspuns la ce intreba omul, in rest e treaba lui "strict proprie si personala",ce si cum face si ce prioritati are el si cum stie sa le faca fata :smoke
Desigur raspunsul era unul mai scurt daca iti era adresat in totalitate tie dar m-am gandit ca mai citeste si el si se mai lamureste cu una,alta.   :smoke

19

Re: Fotosinteza

Pentru bogdivaio: felicitari pentru diplomatia dovedita! Dai si meditatii in legatura cu stiinta evitarea conflictelor? lol
   Pentru... oricine: acest misterios si obsedant perling este factorul determinant in starea plantelor? In lipsa lui nu putem spune ca plantele se dezvolta optim?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20 Editat de bogdivaio (2011-08-24 14:25)

Re: Fotosinteza

bradraqua A scris:

Pentru bogdivaio: felicitari pentru diplomatia dovedita! Dai si meditatii in legatura cu stiinta evitarea conflictelor? lol
   Pentru... oricine: acest misterios si obsedant perling este factorul determinant in starea plantelor? In lipsa lui nu putem spune ca plantele se dezvolta optim?

lol  lol ... sunt la birou inconjurat de cateva mii de acte de aderare care m-au calmat  :stupid ...sunt atat de aproape sa ating nirvana  lol
Desi, nu cred ca Ancistrus isi dorea o discutie mai apasatoare ci doar asta-i stiulul.  tongue

Da chiar ca nu are nici o relevanta perlarea asta,plantele se dezolta foarte armonios si fara, perlarea zic eu e doar una din multe alte confirmarile vizuale, cum ca totul ar merge ok.

P.S.pentru cursuri de autostapanire si armonie in viata cotidiana va astept cu un pm, detaliile sunt confidentiale  lol