21

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Declorinarea apei in cazul amenajarii unui set-up nou, se face in doua feluri:
   1. metoda mazochista (pe care unii o aplica si in cazul schimburilor saptaminale) apa pastrata in cit mai multe si volumioase recipiente, raspindite prin casa lol
   2. metoda logica, confortabila si datatoare de sperante ca nu ni se face lehamite de acvaristica, inca de la inceput lol : apa introdusa in acvariu se aereaza puternic, timp de 3-5 zile, dupa care putem sa continuam cu amenajarea.
   3. metoda sofisticata pe care o recomand mai ales in cazul schimburilor saptaminale: trecerea apei de la robinet printr-un fitru cu carbune activ, pastrind un debit redus, pe durata filtrarii.
   In acest ultim caz aveti de ales intre cele doua neajunsuri:
   a) intruducerea in acvariu a apei cu continut de clor (plantele si pestii au de suferit)
   b) saracirea partiala a apei de sarurile minerale utile dar care este compensata de fertilizare.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

22 Editat de Vladone (2011-08-26 19:15)

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Multumesc de raspuns bradraqua. Cand spui apa aerata puternic te referi la indreptarea furtunului de la filtru a.i. sa valureasca oglinda apei? In acest caz trebuie sa fac rost de un furtun sau ceva ca filtrul primit a venit fara teava.

Ma gandeam sa cumpar un filtru de la colegul de pe forum si ma refer la FP-18E gasit la linkul asta
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/9119/filtre-interne-nounoute/
Putere 75 W, 750 l/h. Ar fi ok pentru acvariul meu de 120?


Mai vroiam sa va intreb si ceva legat de pesti:
Ma sfatuiau baietii sa incerc scalari cu neoni si mi se pare si mie o combinatie destul de ok. Din cate am citit, as putea pune 2 scalari in acvariul meu. Tot pe situl respectiv recomanda un acvariu cu inaltimea de minim 50 pt cresterea scalarilor, motivand faptul ca sunt pesti inalti si o inaltime mai mica le-ar afecta dezvoltarea inotatoarelor. Pot sa tin 2 scalari fericiti in acvariul meu sau sa ma gandesc la altceva?

(acvariul "meu" are inaltimea de 40 cm)

23 Editat de mirceajifcu (2011-08-27 03:14)

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Vladone A scris:

3. Apa o pot declorina in acvariu sau e musai in afara lui? Chiar nu vad unde as putea face operatiunea asta.. .poate in vana?

Eu cand am facut setupul nou, am pus apa direct de la retea si nu s-a intamplat nimic rau cu plantele. Pestii testeri  lol  au sosit dupa 1 zi. Si la schimbul de apa, la fel, 20% direct de la retea, in ambele acvarii (nu am testat clorul, dar in rest apa corespunde perfect cu cerintele pestilor mei).

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Vladone A scris:

Ma gandeam sa cumpar un filtru de la colegul de pe forum si ma refer la FP-18E gasit la linkul asta
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/9119/filtre-interne-nounoute/
Putere 75 W, 750 l/h. Ar fi ok pentru acvariul meu de 120?

(acvariul "meu" are inaltimea de 40 cm)

Avand in vedere stadiul in care te aflii, nu cred ca vor ajunge scalarii la inaltimea la care sa ii deranjeze cei 40 de cm ai tai.
Legat de filtru, 75w? O sa ai ceva de plata la curent. Incearca ceva mai economic, parerea mea. JBLurile  e1500 care le am eu, consuma la 1500l/h 35w. Si sunt mai nou cele economice care nici nu le simti.

25

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

mirceajifcu A scris:

Avand in vedere stadiul in care te aflii, nu cred ca vor ajunge scalarii la inaltimea la care sa ii deranjeze cei 40 de cm ai tai.

    Adica nu te chinui prea tare... ca la pregatirea ta, mor scalarii inainte de maturitate lol
   Mircea, discutia se poarta si referitor la scalarii cu voal (preferatii zilelor noastre) :-  lol

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Pai si eu am avut 6 scalari la inceput ... si, sper sa nu ajnga la vorbele mele si sa fie nevoit sa cumpere un acvariu mai mare pentru scalari, dar stii si tu wink cum e cu inceputurile nu?!  Mai o boala, mai un NO2 sau io mai stiu ce si odata inoata aiurea si e mort. big_smile

27 Editat de Vladone (2011-08-27 18:23)

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Multumesc pentru incurajari big_smile
Anyway, filtrul e 7.5 W nu 75 W smile, iar filtrul tau am vazut ca e in jur de 350 lei, asa ca e cam scump momentan. Mai ales daca trebuie sa strang bani sa inlocuiesc scalarii o data la 2-3 luni.

28 Editat de mirceajifcu (2011-08-27 18:50)

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Vladone A scris:

Multumesc pentru incurajari big_smile
Anyway, filtrul e 7.5 W nu 75 W smile, iar filtrul tau am vazut ca e in jur de 350 lei, asa ca e cam scump momentan. Mai ales daca trebuie sa strang bani sa inlocuiesc scalarii o data la 2-3 luni.

E bun la 7.5w. Nu trebuie sa te superi, si daca ti-am subestimat nivelul la care te aflii, imi cer scuze, dar ultima ta grija deocamdata e sa iti inlocuiesti scalarii sau daca 40cm le ajung.
PS: 350ron? Unde l-ai gasit, ca un coleg vroia pe al lui vechi 5mil si apoi 4.5

29

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

mirceajifcu A scris:

JBLurile  e1500 care le am eu, consuma la 1500l/h 35w.

Vladone A scris:

filtrul tau am vazut ca e in jur de 350 lei, asa ca e cam scump momentan.

   Eu JBL e1500 nou stiu ca este 580 ron... cu 350 ron gasesti poate triple hand lol

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Aici la 145 de euro e cu tot cu filtru uv 11w.

31 Editat de Vladone (2011-08-27 19:30)

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Nivelul meu actual este 0 asa ca probabil vor da ortu popii cativa pesti pana sa vad cum merge treaba.

Pot sa va cer o recomandare referitoare la neoane? Ma refer la modelul exact care sa il iau. Momentan, in suportul meu se afla 1 neon de 590 mm, 18 w, philips, T8.

Vroiam sa va intreb care ar fi modelul recomandat pentru dimensiunea asta.

In al doilea rand, daca ar fi sa schimb suportul, cam ce ar trebui sa iau? (suport si neoane).

Multumesc anticipat. Scz daca sunt cam multe intrebari dar, dupa cum spuneam, nivelul in acvaristica este 0.

P.S.: am dat jos fundalul si am curatat acvariul de silicon. Am pus si ingrasamantul in modul in care apare in prima poza (am lasat niste spatiu langa geamul din fata acvariului ca sa nu creasca plante acolo - dupa cum zicea ceva expert intr-un video pe youtube) si am pus nisipul peste, dupa cum se vede bine in cea de a doua poza.

Uite filtru - probabil nu e nou.
http://www.okazii.ro/catalog/56196741/filtru-extern-jbl-e1500-acvariu-acvaristica.html

32

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Am fost repede pana la petshop si am luat 2 scalari
Vanzatoru zicea ca is ceva specie mai rara - scalari parosi. Voi ce ziceti?

33

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

poze cu scalarii parosi

34 Editat de Ancistrus (2011-08-27 20:33)

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Neoane sunt bune astea http://marbotrade.bizoo.ro/vanzare/2119 … ht---Osram. Mai tarziu cand vei mai citi despre necesitatile plantelor mai fitoase, si vrei sa ai si tu in acvariu, vei cumpara alte neoane sau sistem de iluminat. Deocamdata pentru un acvariu de 100 litri brut si inaltimea de 40cm, zic ca-ti sunt de ajuns tuburi 865 (ca in link) pentru niste plante easy.

Vladone A scris:

Am pus si ingrasamantul in modul in care apare in prima poza (am lasat niste spatiu langa geamul din fata acvariului ca sa nu creasca plante acolo - dupa cum zicea ceva expert intr-un video pe youtube) si am pus nisipul peste, dupa cum se vede bine in cea de a doua poza.

   Ce ai vazut tu pe youtube se refera la a nu pune ingrasamantul pentru plante pana la geamul din fata, din cauza ca se vede urat, nicidecum ca sa nu mai creasca plante acolo... vor creste plante si acolo cu siguranta wink

PS: Scalarii tai par mai degraba vivipari lol

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Vladone A scris:

Am fost repede pana la petshop si am luat 2 scalari
Vanzatoru zicea ca is ceva specie mai rara - scalari parosi. Voi ce ziceti?

Si astia pot sa moara, dar nu asa usor ca cei neparosi  lol . Cand te plictisesti de ei doneaza-i unui om cu suflet bun si acvariu cu piranha: eu. Si am sa iti trimit un filmulet in schimb.  lol

PS: Legat de JBL: Starea produsului:   / Fara factura / Fara garantie.

36

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Baieti, puteti va rog sa imi recomandati cateva plante easy care le gasesc pe la ceva petshopuri sau pe forum?
Pt background, middle si foreground.

Multumesc anticipat si sper sa fie printre ultimele intrebari dinaintea umplerii acvariului cu apa smile.

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Mai bine intrebi inainte de-a face vre-o greseala, ca sa nu pierzi si timp si bani mai apoi. Uite aici un site care te va ajuta cu pozitionarea si caracteristicile plantelor. Mergi in shop, uita-te ce plante au si care iti plac, noteaza si apoi vino si consulta-te cu pagina.
Cam peste tot exista valisneria, cabomba, echinodorus, rotala, moss s.a.

38

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Vladone A scris:

Multumesc de raspuns bradraqua. Cand spui apa aerata puternic te referi la indreptarea furtunului de la filtru a.i. sa valureasca oglinda apei? In acest caz trebuie sa fac rost de un furtun sau ceva ca filtrul primit a venit fara teava.

Ma gandeam sa cumpar un filtru de la colegul de pe forum si ma refer la FP-18E gasit la linkul asta
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/9119/filtre-interne-nounoute/
Putere 75 W, 750 l/h. Ar fi ok pentru acvariul meu de 120?


Mai vroiam sa va intreb si ceva legat de pesti:
Ma sfatuiau baietii sa incerc scalari cu neoni si mi se pare si mie o combinatie destul de ok. Din cate am citit, as putea pune 2 scalari in acvariul meu. Tot pe situl respectiv recomanda un acvariu cu inaltimea de minim 50 pt cresterea scalarilor, motivand faptul ca sunt pesti inalti si o inaltime mai mica le-ar afecta dezvoltarea inotatoarelor. Pot sa tin 2 scalari fericiti in acvariul meu sau sa ma gandesc la altceva?

(acvariul "meu" are inaltimea de 40 cm)

   Nu e suficienta aerarea cu ajutorul curentilor produsi de filtru, ma refer la aerare cu ajutorul unei pompe de aer! In rest te las pe mina colegilor, vad ca au inceput sa te "guste" cite un pic! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

39

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Salut baieti,
Vroiam sa va tin la curent cu ce se mai intampla si sa va mai pun cateva intrebari, bineinteles.

Am fost si am cumparat 2 neoane OSRAM 865 dar vad ca a cedat suportul ala pe care se pun neoanele si nu se mai aprind. Drept urmare, maine merg sa cumpar un suport pt neoane. (am schimbat si starterele dar degeaba)

Vroiam sa va intreb, referitor la substrat, (care spuneam ca e JBL Aqua + pietris hornbach), am auzit/citit 2 abordari in ceea ce priveste distributia solului fertil in substrat.

Nr. 1: Solul fertil se amesteca cu pietrisul si se aseaza pe fundul acvariului, ulterior acoperindu-se cu pietris.

Nr. 2: Solul fertil se aseaza pe fundul acvariului si se acopera cu pietris.

Eu am aplicat varianta 2... Trebuia cumva aplicata varianta 1? Daca da, in ce cantitate de pietris amestec pamantul fertil?


In al doilea rand, am comandat un filtru de la un coleg de pe forum si cred ca va dura o vreme pana sa ajunga. In acelasi timp, tocmai am luat niste moss si niste plante de la stelian (caruia ii multumesc cu aceasta ocazie). Intrebarea ar fi, pot sa dau drumu la acvariu FARA FILTRU, doar cu plantele, pana ajunge filtrul? Sau se impute treaba... la propriu?

Multumesc anticipat.

40

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Vladone A scris:

Am fost si am cumparat 2 neoane OSRAM 865 dar vad ca a cedat suportul ala pe care se pun neoanele si nu se mai aprind. Drept urmare, maine merg sa cumpar un suport pt neoane. (am schimbat si starterele dar degeaba)

   Tot raul spre bine lol, daca gasesti cumpara-ti o lampa cu balast electronic, asa nu mai ai nevoie de startere wink

Vladone A scris:

Vroiam sa va intreb, referitor la substrat, (care spuneam ca e JBL Aqua + pietris hornbach), am auzit/citit 2 abordari in ceea ce priveste distributia solului fertil in substrat.

Nr. 1: Solul fertil se amesteca cu pietrisul si se aseaza pe fundul acvariului, ulterior acoperindu-se cu pietris.

Nr. 2: Solul fertil se aseaza pe fundul acvariului si se acopera cu pietris.

Eu am aplicat varianta 2... Trebuia cumva aplicata varianta 1? Daca da, in ce cantitate de pietris amestec pamantul fertil?

   Cei de la JBL au 2 formule de fertilizant pentru substrat:
1. Florapol - Un pamant argilos care se amesteca cu o parte din substratul sau nisipul tau, urmand ca peste el sa asterni nisip/substrat curat
2. Aqua Basis - Un nisip gata amestecat cu fertilizant, care se asterne pe fundul acvariului urmand ca peste el sa asezi nisipul sau substratul tau
Deci inteleg ca tu ai pus varianta 2 deja, doar ca ai mancat unul din cuvintele produsului "JBL Aqua Basis" :sok