41

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Super, deci probabil l-am asezat ok. Si in problema cu filtrul? Pot sau nu sa dau drumu la acvariu fara filtru daca are doar plante in el?

42

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Vladone A scris:

Super, deci probabil l-am asezat ok. Si in problema cu filtrul? Pot sau nu sa dau drumu la acvariu fara filtru daca are doar plante in el?

   Da-i drumul fara grija, bacteriile utile se vor localiza pentru inceput in substrat. Numai sa nu treaca mult timp, pina la adaugarea filtrului, calitatea apei se va deprecia in lipsa filtrarii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Ancistrus A scris:

doar ca ai mancat unul din cuvintele produsului "JBL Aqua Basis" :sok

El a mancat unu si tu ai zis de ce sa se infrupte singur, ai mancat si tu unu (JBL Aqua Basis Pluslol  lol

44 Editat de Ancistrus (2011-08-31 13:19)

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Salut Mircea, acel plus de pe AquaBasis nu este o denumire, este o "incarcatura comerciala"... o "atractie" gen "pro" sau "extra" samd.
   Denumirile produselor sunt din ce in ce mai mult urmate de aceste terminatii atractive in scopul vanzarii (i se mai spune si marketing :-). Iti spun eu ca ochii sar mai repede pe acel plus (si colorat aprins wink) decat pe numele produsului. Cum este si cazul Florapol-ului (vezi poza) PROFLORA, adica fara subtitlul asta nu era bun produsul nu? lol...
   Concluzia: JBL AquaBasis este denumirea produsului, iar plus ala este doar reclama prin care se forteaza vizual vanzarea lui wink

PS: Oricum mersi de corectura... sa inteleg ca esti cu ochii pe mine? lol

45

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Ancistrus A scris:

Salut Mircea, acel plus de pe AquaBasis nu este o denumire, este o "incarcatura comerciala"... o "atractie" gen "pro" sau "extra" samd.
   Denumirile produselor sunt din ce in ce mai mult urmate de aceste terminatii atractive in scopul vanzarii (i se mai spune si marketing :-). Iti spun eu ca ochii sar mai repede pe acel plus (si colorat aprins wink) decat pe numele produsului. Cum este si cazul Florapol-ului (vezi poza) PROFLORA, adica fara subtitlul asta nu era bun produsul nu? lol...
   Concluzia: JBL AquaBasis este denumirea produsului, iar plus ala este doar reclama prin care se forteaza vizual vanzarea lui wink

PS: Oricum mersi de corectura... sa inteleg ca esti cu ochii pe mine? lol

E cu ochii pe tine dar ii tine intredeschisi! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Ancistrus A scris:

PS: Oricum mersi de corectura... sa inteleg ca esti cu ochii pe mine? lol

E in numele produsului? E. tongue Indiferent de semnificatia lui, l-ai ingurgitat fara sa dai la nimeni  lol  lol .

PS: Normal ca sunt cu ochii pe tine, cum sunt si pe Dl Radu! "Meseria se fura nu se invata" nu?!  :noroc  :noroc

47

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

In sfarsit am pus apa in acvariu. Am pus si plante de la colegi de pe forum si mai pe seara voi pune si niste cioate in mijlocul care momentan nu e ocupat de nimic.

Nu stiu daca e normal, dar plantele din spate 'Limnophila sessiflora", par cam blegi. E normala "atitudinea" pana se acomodeaza?

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Foarte misto acvariul, un inceput promitator, sa vedem cum evolueaza  :apl !
Raspunsul, din punctul meu de vedere, la intrebarea ta e: da, e normal, stresul de transport si pana se acomodeaza cu lumina / apa pe care le ai tu in acvariu.

49

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Tocmai am primit si niste flori de prim plan de la lupul moralist si am luat niste lemne de la visiniu. Lemnele le bag maine - poimaine in acvariu ca trebuie procesate. Voi pune poze dupa ce le introduc.

50 Editat de LupuMoralist (2011-09-05 00:25)

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

vlade, eu ti-am dat plante  smile  floraria de la coltul blocului era inchisa la ora aia
nu de alta, dar sa nu se interpreteze...    smile

Pescar hoinar

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Vladone A scris:

Tocmai am primit si niste flori de prim plan de la lupul moralist si am luat niste lemne de la visiniu. Lemnele le bag maine - poimaine in acvariu ca trebuie procesate. Voi pune poze dupa ce le introduc.

Hai ca asta cu florile e buna  lol  lol ! Lupule, imi dai si mie o lalea si un crin pentru partea din spate?

52 Editat de Ancistrus (2011-09-05 13:01)

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Vladone A scris:

Tocmai am primit si niste flori de prim plan de la lupul moralist

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CS9OO0S5w2k[/youtube]
^:)^  :noroc

53

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Salut,
Tocmai mi-a sosit filtrul chinezesc de 750l/H si l-am introdus in acvariu. Vreau sa va intreb urmatoarele:

1. Unde anume se pozitioneaza filtrul in acvariu pentru performante optime? (sus, jos, la mijloc, pe peretele din fata, din spate etc..)

2. Afecteaza cresterea plantelor faptul ca le "trage curentul" de la filtru?

3. Valurirea oglinzii apei cam cat trebuie sa fie de puternica pentru oxigenare ok (fara sa elimine prea mult din CO2/ul din apa) ?

Multumesc

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

1. spate (stanga sau dreapta), sus. eventual mascat de plante. ai grija cu chinezariile astea, trage-l din priza daca vrei sa umbli in acvariu
2. plantele au in natura o usoara miscare. ce iesire ai la filtru: spray bar, teava simpla?
3. atat timp cat nu ai aditie de CO2 din butelie, nu te gandi la eliminarea CO2 din cauza filtrului. directioneaza jetul de apa, daca poti, paralel cu un perete, astfel incat sa nu fie prea puternic pt pesti sau sa iti scoata plantele din substrat

Pescar hoinar

55

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Salut lupule,
Am spray bar cred ca ( o teava cu mai multe gauri pe ea)
Il pusesem in spate dar prea tragea de plante asa ca l-am mutat in fata ... se vede cam naspa. Spray barul e aproape paralel cu solul, dar usor inclinat in sus spre suprafata apei.

(pontul cu scosul din priza e chiar FOARTE BUN)

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Slaba ideea cu filtrul in fata! Se ascunde in saptele plantelor! Nu te uiti in acvariu sa iti vezi filtrul in prim plan, ci pestii si plantele.

57

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

L-am repozitionat smile.
Problema e ca plantele sunt cam triste si nu stiu exact ce sa le fac. Cele din spate si-au mai revenit dar valisneria da semne de tristete, la fel si plantele de prim plan nou plantate.

58 Editat de Vladone (2011-09-08 21:20)

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Salut.
Inevitabil a aparut o alta problema. Banuiesc ca e o alga dar vroiam sa va intreb si pe voi urmatoarele:
1. Ce este?
2. Ce sa fac ca sa dispara?

A aparut pe lemnul care l-am introdus in acvariu cu o zi in urma. Lemnul e de vita de vie, a fost fiert cam 5-6 ore in apa cu sare si "belit" de scoarta.

Daca nu e evident, ma refeream la mazga cea alba care a aparut pe lemn.

59 Editat de Ancistrus (2011-09-08 21:34)

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Mazga aia este un fel de cianobacterie, nu alga, care apare in acvariile in curs de ciclare, pe obiectele de decor, si care dispare de la sine. Melcilor Pomacea am inteles ca le-ar place sa manance asa ceva, dar iti dai seama ca nu te pot scapa de toata cantitatea smile

60

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Suuper, m-am mai linistit. Referitor la melcii pomaceea, am auzit ca le cam plac plantele si de aia ma gandeam sa ii evit. Ce parere ai?