Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

se vede clar in ultima poza ca are o problema cu suprafata apei.

Pescar hoinar

82

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

LupuMoralist A scris:

se vede clar in ultima poza ca are o problema cu suprafata apei.

Da... e nemiscata! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

83

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Referitor la prietena, e mai greu de schimbat smile.

Suprafata apei se misca usor dar in poza nu se vede deoarece zona care se misca nu e fotografiata.

Filtrul il am orientat a.i. valurirea sa nu fie prea mare, dar oglinda apei se misca pe toata suprafata ei.

Pentru cory am optat deoarece sunt pesti sanitari care nu cresc foarte mari, avand astfel loc in acvariul de 100 l. Daca nu voi gasi nici cum cory de alta culoare sau alti sanitari de dimensiuni accceptabile, voi apela la varianta "femeie, asta e acvariu meu !".

Totusi, prefer o varianta diplomatica, deoarece intentionez sa achizitionez un filtru extern si poate si o instalatie de CO2, iar acestea trebuie aprobate in consiliu smile

84

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Vladone A scris:

Referitor la prietena, e mai greu de schimbat smile.

Suprafata apei se misca usor dar in poza nu se vede deoarece zona care se misca nu e fotografiata.

Filtrul il am orientat a.i. valurirea sa nu fie prea mare, dar oglinda apei se misca pe toata suprafata ei.

Pentru cory am optat deoarece sunt pesti sanitari care nu cresc foarte mari, avand astfel loc in acvariul de 100 l. Daca nu voi gasi nici cum cory de alta culoare sau alti sanitari de dimensiuni accceptabile, voi apela la varianta "femeie, asta e acvariu meu !".

Totusi, prefer o varianta diplomatica, deoarece intentionez sa achizitionez un filtru extern si poate si o instalatie de CO2, iar acestea trebuie aprobate in consiliu smile

   - Divagam un pic dar sa vezi cind o vrea sa te schimbe ea, cit de usor ii va fi! lol
   - Suprafata apei trebuie valurita destul de bine, pentru aerarea apei si impiedicarea formarii biofilmului.
   - In magazine si la colegi se gasesc foarte multe varietati de Cory, vizualizeaza-le impreuna cu "regina" si poate ai cistig de cauza in consiliul de coroana wink
   - Chestiunea cu "femeie, asta e acvariu meu" trebuia facuta de mult, acum este prea tirziu! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

85

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Cred ca am rezolvat problema.
Am fost in petshopul din realul din vitan si am achizitionat 2 chinese algae eaters. Nu stiam foarte multe despre ei asa ca am luat doar 2. Acuma ii acomodez cu apa din acvariu.

86

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Nu lua deocamdata mai multi de 2. Sunt pesti deosebiti insa vor creste si impreuna cu altii in doar 126 litri nu vor fi in "largul" lor.

87

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Rahat (scuzati expresia) - cred ca asta e lectia pe care o am de invatat - sa nu cumpar bazat pe impuls si pe ce zic oamenii din petshop-uri.
Nu stiu de ce stiam eu ca nu cresc foarte mari, iar cand cea de la petshop mi-a zis acelasi lucru atunci i-am luat. Chiar nu vreau sanitari de 15-20 de cm...
Sun la petshop sa vad daca ii pot schimba. Daca nu, ii dau pe forum cumva.

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

vlade, nu ii mai chinui suplimentar daca i-ai adus acasa. sa stii ca pestii se adapteaza mediului in care ii introduci. daca i-ai pune intr-un acvariu de 500 l, e posibil sa creasca mai mult. in acvariul tau nu cred ca vor ajunge la asemenea dimensiuni. o sa ai nevoie de ei pana iti vei lua sistem co2 cu butelie si ph controller

Pescar hoinar

89

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Mda,
Si mie imi par simpatici cu ventuzele lor  :hug
Cand mai cresc ii voi dona. Asa patesc cand cumpar ceva care nu era planuit...

90

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

SAE cu ventuze?...esti sigur ca nu ai luat altceva?
asa ar trebui sa arate....
http://img801.imageshack.us/img801/5136/p1190748.jpg

91 Editat de Ancistrus (2011-09-23 22:56)

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

A spus ca si-a luat CAE (aymonieri) nu SAE

Vladone A scris:

Am fost in petshopul din realul din vitan si am achizitionat 2 chinese algae eaters.

... care de fapt cresc pana la 30cm, nu 15-20 lol

92

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Asta e unul dintre ei. Cred ca arata ca si al lui Ancistrus. In cat timp trec de 10 cm?

93

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Oooooo, scuze am procesat gresit, CAE este altceva! Cristi are dreptate!
Cresc repede in functie de cata mancare au.

94

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Vroiam sa va mai intreb daca dwarf gourami si beta pot fi fericiti in acelasi acvariu? Tabelul de pe situl asta zice ca da
http://www.ratemyfishtank.com/freshwater_compatibility_chart.php
Experienta voastra ce zice?

95

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Salut,

Vroiam sa va pun o intrebare referitoare la numarul de pesti din acvariu.

Momentan am achizitionat un nr de 17 neoni - negri, rosii si albastrii.

As mai vrea sa introduc un mascul betta si vroiam sa va intreb cat e de recomandat sa introduc 7-8 rasbora (peste arlechin)?

96

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Salut,
Am o problema cu care speram ca ma puteti ajuta.

Am achizitionat de cateva zile un Betta de la Coralis.
Problema e ca nu l-am vazut sa manance inca niciodata. In cea mai mare parte a timpului sta ascuns printre plante dar il mai vad si plimbandu-se prin acvariu.

In acvariu mai sunt 19 neoni de diferite culori si 2 SAE. Betta ii ignora si neonii il ignora pe el.

Cu NO2 sunt la 0 momentan.

Ce ma sfatuiti sa fac?

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

un test NO3 ar fi mai concludent. poate ai NO2 spre zero, dar daca la NO3 ai 50 ppm, e o problema

Pescar hoinar

98

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Buna seara,
Dupa o pauza destul de lunga, revin si pun si o poza cu acvariul in starea sa actuala.
Am achizitionat si o butelie de CO2 dar inca nu am cuplat-o din diverse motive.
Ma gandesc sa schimb si neoanele de pe t8 pe t5 odata cu activarea CO2-ului.
Momentan nu mai am SAE in acvariu, ambii au disparut in conditii misterioase si nu au mai fost gasiti niciodata. Probabil ar trebui sa fac un topic separat in sectiunea prezinta-ti acvariul, ceea ce voi si face.
Anyway, aici e o poza actuala a acvariului, apreciez orice sfaturi, critici, indrumari.
O seara buna!

99

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Foarte frumos acvariul :apl

100

Re: Cateva intrebari referitoare la organizarea unui acvariu

Salut . si eu am pierdut 2 sae , au sarit din acvariu (nu am capac) , unul de fata cu mine , celalalt noaptea , l-am gasit a doua zi . sad