Subiect: Ce trebuie pentru un acvariu de izolare?

Am cautat peste tot pe nenea goagal, dar am primit extrem de putine informatii legate de acest subiect. Ma intereseaza un acvariu mic de izolare pentru 1 pana la 3-4 pestisori (gen neoni, guppy, cory, betta, etc.), dar din lipsa de spatiu vreau sa fie de o dimensiune cat mai mica. Totusi, nu vreau sa duca lipsa de minimul necesar, asa ca ma inchin in fata cunostintelor voastre in domeniu si va intreb ce anume am nevoie pentru a amenaja asa ceva.
Ma intereseaza cat mai multe detalii: cu substrat sau fara, cu sau fara lumina suplimentara si mai ales cat, ce dimensiune e minim necesar, e nevoie de filtrare si/sau aerare (si daca buretele bolborositor e o idee buna), schimb de apa cat de des, cu sau fara incalzitor, cu sau fara decor, etc. In cazul in care va mai vin in minte recomandari, nu le tineti pentru voi.

2

Re: Ce trebuie pentru un acvariu de izolare?

Care ar fi motivul izolarii? Carantina, reproducere, aclimatizare, tratament medical, studiu, corectare comportament agresiv, etc.?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Ce trebuie pentru un acvariu de izolare?

Pai acvariul de izolare poti sa il lasi steril, fara plante, substrat, doar cu un filtru, un incalzitor si lumina nu este neaparat necesara. Acum mai ramane intrebarea pentru ce il vrei?!

Re: Ce trebuie pentru un acvariu de izolare?

In principal motivele ar fi carantina si tratament medical.

5

Re: Ce trebuie pentru un acvariu de izolare?

arthurarad A scris:

In principal motivele ar fi carantina si tratament medical.

   In cazul asta, acvariu steril (fara substrat si plante), lumina foarte slaba, aerator, incalzitor, termometru si filtru intern (de preferinta bolborositor, se curata mai usor).

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Ce trebuie pentru un acvariu de izolare?

Avand in vedere si lipsa acuta de spatiu de care dispun, care ar fi un volum minim recomandat pentru asa ceva?

7

Re: Ce trebuie pentru un acvariu de izolare?

arthurarad A scris:

Avand in vedere si lipsa acuta de spatiu de care dispun, care ar fi un volum minim recomandat pentru asa ceva?

   Volumul minim va fi volumul maxim pe care ti-l permite spatiul! In raport de volumul rezultat, poti izola in acvariul respectiv incepind de la neoni, pina la... Discusi.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Ce trebuie pentru un acvariu de izolare?

Pana la urma am cumparat ieri din piata un acvariu de 7 litri cu capac de sticla si un filtru bolborositor. Acum mai am o dilema: cum mentin eu acvariul asta ciclat? Sau mai bine zis, cum mentin eu buretele in stare buna cu bacteriile aferente? E ok daca il tin in acvariul mare si il adaug la acesta doar in caz de nevoie? Sau e mai bine sa mentin acvariul de izolare permanent cu apa, chiar daca nu are pesti, substrat sau plante?

Re: Ce trebuie pentru un acvariu de izolare?

Nu este ok.
Daca plimbi buretele dintr-un acvariu in altul plimbi si toti agentii patogeni.

La un acvcariu de carantina, mai ales la unul mic, nu ai nevoie de nicio ciclare.
Pur si simplu schimbi apa.
Mai mult decat atat, intr-un acvariu de carantina faci tratamente, deci...adio ciclare. Nici macar un filtru nu e recomandat. Doar o piatra de aer. Filtrul este un mediu ideal pt a se inmultii tot felul de chestii nocive.

Re: Ce trebuie pentru un acvariu de izolare?

Acvariul de carantina, dupa folosire se dezinfecteaza, impreuna cu toate instrumentele din el, exact ca in cazul unui spital. Nu lasi agentii patogeni care ti-au afectat un peste pentru urmatorul, si numai bine, daca nu sunt morti toti de la tratamentul pestelui anterior, ii ai mai puternici si rezistenti la primul tratament. Cat despre plimbarea acestor agenti dintr-un acvariu in altul, prin intermediul buretelui, ti-a explicat ciprian cum sta treaba.

Re: Ce trebuie pentru un acvariu de izolare?

Multumesc tuturor pentru sfaturi!