1

Subiect: Acvarii apa dulce

Salut ,sint Marian si am 2 acvarii de apa dulce la care lucrez.
- primul este de 60l,dimensiuni 40x40x40,cu iluminare:1x Osram 8w/25universal white
                                                                                     1x Osram8w/640 cool white
-hiltru eheim
-incalzitor cu termostat eheim
-pesti:-8x guppy puiet cca. 2-3 luni
          -9x xifo puiet cca. 5luni
          -3x guppy adulti;1 mascul ,2 femele.
Acest acvariu il am de ceva timp(aprox 1 an) ,dar, a avut de suferit datorita lipsei de timp si faptului ca nu am avut o ilumunare adecvata(capac home made cu bec economic de 7-9w),

   Al doilea acvariu este unul nou de 2 saptamini proaspat populat:
-54l,dimensiuni:60x30x30
-iluminare 1x Sylvania standard 15w/54-765 T8
daylight
-filtru intern tetra 300
-incalzitor cu termostat tetra.
pesti:-3x beta plendnes(1 mascul,2 femele)
          -2x honey gurami
          -1x ancytrus  (cca. 4cm.)


  Plantele nu stiu ce denumiri au(niciodata nu am retinut denumirea lor),am aprox 7 soiuri diferite pt. ca inca nu stiu care va merge mai bine .

  La primul acvariu as vrea sa schimb substratul si as avea nevoie de unele sugestii legate si de iluminat avind in vedere ca este un acvariu inalt.

La al doilea acvariu ,nou fiind inca nu stiu exact cum va arata ,dar sigur va suferi modificari.

  Mai am si un acvariu micut ,frumusel ,pregatit pt. urmatorii puieti de guppy:)

  Va rog sa nu fiti prea duri cu criticile si sa ma ajutati cu sfaturi,eu vreau doar sa am un (2-3) coltisor de natura in casa si sint foarte incintat atunci cind beta-nul vine si sta la mingiiat ca un pisoi,sau cind puietii guppy si xifo crescuti de mine se inghesuie tremurind la mincare:)
 
  pozele nu sint tocmai reusite ,mai ales ultimele (tocmai ce le-am dat galbenus de ou la micul dejun:)  )

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

Re: Acvarii apa dulce

Frumoase acvarii, iar cel din buturuga e foarte interesant, nu am mai vazut pana acum asa ceva! Succes cu ele in continuare si is curios de evolutia lor.
Legat de substrat, trebuie sa te hotarasti pe ce gama de fertilizare vrei sa mergi, si sa iei de la aceeasi firma.
Neoanele osram sunt ok ca si calitate pret, iar la inaltimea acvariului tau nu trebuie sa iti faci griji. La primul acvariu sunt cam slabute cele  2x8w. Daca il vrei plantat, ar trebui sa schimbi acele neoane cu unele mai puternice si nu am folosit, dar nu stiu daca acele cool white si universal white sunt pentru acvaristica / plante.
Stiu ca cine foloseste osram, are tuburi 840, 865, 945, dar mai bine sa isi dea cu parerea cineva care le are, eu folosesc JBL Solar Tropic si Dennerle trocal.

3

Re: Acvarii apa dulce

Da,mersi de informatii in privinta iluminatului; fertilizare nu voi folosi,desi nu am retinut denumirea plantelor(am eu aici o problema,cred ca nu acord destula atentie denumirii plantelor),am ales totusi plante care nu necesita fertilizare si care nu sint pretentioase adaptindu-se bine si la temperaturile care le am in acvarii: 26 grade la guppy si 28 grade la beta.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

Re: Acvarii apa dulce

2M A scris:

Da,mersi de informatii in privinta iluminatului; fertilizare nu voi folosi,desi nu am retinut denumirea plantelor(am eu aici o problema,cred ca nu acord destula atentie denumirii plantelor),am ales totusi plante care nu necesita fertilizare si care nu sint pretentioase adaptindu-se bine si la temperaturile care le am in acvarii: 26 grade la guppy si 28 grade la beta.

Nu exista plante care nu necesita fertilizare. Exista plante mai pretentioase si unele mai putin pretentioase: cabomba, valisneria, echinodorus etc. dar si ele au nevoie, daca le vrei verzi si frumoase, de nutrienti. Nu temperatura e primul lucru care dauneaza plantelor, deoarece, fiind vorba de un acvariu, e clar ca nu vei avea 10 grade in acvariu si nici 30+.

PS: Denumirea plantelor poti sa o notezi, eu tot timpul pastrez placutele cu care vin plantele cu poza.

5

Re: Acvarii apa dulce

smile ,ok,o sa ma pun la punct si cu plantele;
am in acvariul de 54l o pompa de aer dar, am vazut ca la gurami nu prea le plac curentii,cred ca o voi muta la gupy.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

Re: Acvarii apa dulce

Oxigenarea apei se poate face prin indrepatea filtrului catre suprafata sa valureasca apa. Nici la betta nu le plac curentii prea puternici ca nu sunt foarte buni inotatori. Ai mei stateau ascunsi dupa teava de la filtru.

7

Re: Acvarii apa dulce

Citeva poze:

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

Re: Acvarii apa dulce

Frumos  :apl

9

Re: Acvarii apa dulce

Multumesc.va fi tot mai frumos cu fiecare saptamina  smile

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

Re: Acvarii apa dulce

Frumos  :sok Răbdare și tutun prietene  :smoke