1

Subiect: tratament cu sare

Buna,

Am cumparat acum doua saptamani niste guppy. Saptamana trecuta am fost plecata (a avut altcineva grija de mancare pentru ei) si cand m-am intors, 2 femele erau moarte (una care era insarcinata era umflata rau), iar alti vreo 3 aveau ceva ca niste puf albicios pe la botic si la ochi. Am fost cu unul de mostra la magazinul de unde i-am luat, sa intreb de tratament. Mi-au dat Multicura de la EasyLife. azi e a treia zi de tratament, deci ultima. E drept ca nu a mai murit nici un peste, dar nici bine nu s-au facut. Cei trei cu simptome au ramas tot cu acel pufusor la ochi si gura, ba chiar si cu niste pete albicioase parca spre codita. Plus, la unul parca ii dispare luciul, sideful din yona corpului (e mai vizibil cand neonul este stins si se vede ca o pata neagra).
Ce sa fac? sa sacrific cei trei pesti bolnavi? Si dupa aceea, ce fac, schimb doar o parte din apa, trebuie sa dezinfectez totul?
Am citit ca tratamentul cu sare a dat rezultate in unele cazuri? Cum se face? Ce cantitate de sare se pune si cum se etapizeaza tratamentul?
Multumesc.
Raluca

Re: tratament cu sare

raluci77 A scris:

Am cumparat acum doua saptamani niste guppy. Saptamana trecuta am fost plecata (a avut altcineva grija de mancare pentru ei) si cand m-am intors, 2 femele erau moarte (una care era insarcinata era umflata rau), iar alti vreo 3 aveau ceva ca niste puf albicios pe la botic si la ochi. Am fost cu unul de mostra la magazinul de unde i-am luat, sa intreb de tratament. Mi-au dat Multicura de la EasyLife. azi e a treia zi de tratament, deci ultima. E drept ca nu a mai murit nici un peste, dar nici bine nu s-au facut. Cei trei cu simptome au ramas tot cu acel pufusor la ochi si gura, ba chiar si cu niste pete albicioase parca spre codita. Plus, la unul parca ii dispare luciul, sideful din yona corpului (e mai vizibil cand neonul este stins si se vede ca o pata neagra).
Ce sa fac? sa sacrific cei trei pesti bolnavi? Si dupa aceea, ce fac, schimb doar o parte din apa, trebuie sa dezinfectez totul?
Am citit ca tratamentul cu sare a dat rezultate in unele cazuri? Cum se face? Ce cantitate de sare se pune si cum se etapizeaza tratamentul?
Multumesc.
Raluca

   Buna Raluca, in primul rand cred ca ar mai fi nevoie de cateva detalii legate de acvariul tau: ce filtrare ai, cum cureti materialul fintrant (buretele), cum faci schimbul de apa si cat de des, ce inseamna ca a avut cineva grija de hranirea pestilor tai... adica ce mancare le-a dat si cat de des. Dupa spusele tale pare a fi un fungus (ciuperca) poate chiar Saprolegnia (apare in acvariile neigienizate corespunzator), impotriva careia poti folosi Sera Mycopur (conform indicatiilor producatorului) + o lingurita de sare grunjoasa (de muraturi) la 10 litri de apa, ca tratament, dar sa mai asteptam sa vedem si alte pareri.

3

Re: tratament cu sare

Buna din nou,

Am sa incerc sa raspund cat mai exact la intrebari.
Acvariul este unul Hailea, de 20L, cu sistem de filtrare tot Hailea (burete si carbune activ), plus o pompita care introduce aer.
Buretele l-am curatat prima data cand m-am intors din deplasare (adica aproape la doua saptamani de la instalare) si l-am curatat in apa din acvariu (asa mi s-a spus la magazin). Apa am schimbato 25% dupa prima saptamana si tot cam asa cand m-am intors, practic dupa alta saptamana. Acuma, zilele acestea, facand tratamentul, am mai schimbat cate 25% din apa (azi dupa-amiaza, dupa ce am scris pe forum, am mai inlocuit vreo 10-15% din apa, punand si niste sare neiodata). In intervalul cat am fost plecata (de duminica pana vineri) pestii au ramas in grija tatalui meu. Miercuri a plecat si el si le-a pus in acvariu o bulina din aceea de weekend, dar am vazut ca nu le prea place). Pana am plecat le-am dat fulgi, acuma am cumparat si niste granule pentru Discus (mi s-a spus in magazin ca sunt cele mai bune, mai pline de proteine).
Cam asta ar fi. Cum spuneam, am facut 3 zile (inclusiv azi) tratament cu Multicultura (am scos carbunele, am scos buretele, am stins lampa).  In plus, am constatat ca la alti 2 masculi de guppy coada este putin zdrentuita spre margini (si tot citind am vazut ca si acesta ar fi semn de boala). Azi dupa-amiaza am schimbat cam 3 L de apa (atata aveam statuta) in care am pus 3 linguri grunjoase de sare sa se dizolve, dupa care am turnat-o treptat, cam intr-o ora, in acvariu, in jetul de aer. In continuare pestii traiesc, dar nu imi dau seama daca se fac bine sau nu.
Mai am bataie de cap cu o molly care ba are burta mai umflata, ba nu si am pus-o separat sa vad daca face pui, plus 3 pui mici salvati din ce a facut una dintre pestioacele de guppy, care stau si ei separat. Nu mai stiu la care sa fac tratament, la care nu, de care etc.

Re: tratament cu sare

Urmele albe pe codite zdrentuite pot indica si fin-rot. Niste poze ar ajuta la identificarea bolii.
Toti pestii cumparati din magazin se tin in carantina.
Te-ai grabit cam tare sa bagi pestii in acvariu. Nu l-ai ciclat. Asta poate fi una din cauzele bolii.
Nu ne-ai spus cati pesti ai in total.
Nu toti pestii suporta sarea(ex:cory, ancistrus).

5

Re: tratament cu sare

buna.incearca asta ; http://www.petmart.ro/aquafuran-4-x-500mg.html   dar am impresia ca nu ai ciclat acvariu si asta ar fi problema.

asteptam vesti  :smoke

6 Editat de mirceajifcu (2011-08-29 18:28)

Re: tratament cu sare

Cel mai indicat ar fi, daca poti, sa pui niste poze sa vada poporul despre ce e vorba mai exact. La vivipari apare si boala numita Columnaris, ale carei simptome sunt niste "tufe albe" in zona gurii sau pe corp. Apare din cauza stresului de orice fel, de la excesul de no2 pana la suprapopulare si altele.
Tratamentul implica folosirea de antibiotice , nu antimicotice ca in cazul bolii mentionate de ancistrus.

7

Re: tratament cu sare

Buna din nou,

Am incercat sa fac poze cu aparatul meu foto, dar nu mi-a iesit nimic. Pestisorii astia se misca prea repede.
Incerc maine sa iau un aparat mai bun, de la servici sa vad daca pot pune niste poze pe care sa se vada ceva.
Ce pot spune ca noutati, intre timp e ca in continuare nu mi-a mai murit nici un pestisor, ba parca chiar le-a disparut si pufusorul acela de la ochi si botic.
M-ati intrebat ce si cati pesti am. Am asa: 2 molly, 1 xipho, 6 guppy si un sanitar.
Nu mai stiu daca v-am spus, dar pana la urma ieri dupa-amiaza le-am pus niste sare grunjoasa neiodata. Nu stiu daca asta a facut sa le dispara pufusorul sau daca tratamentul initial a dat rezultate cu intarziere, cert e ca par toti vioi.
Ii tin sub supraveghere si am sa va tin si pe voi la curent.

8

Re: tratament cu sare

Si am uitat sa va dau dreptate cu un lucru, si anume cu ciclatul acvariului.... de, graba strica treaba...

9

Re: tratament cu sare

Din punctul meu de vedere, acum daca tot s-a terminat tratamentul cu Multicura, ar trebui sa cumperi niste bacterii bune care sa de-a drumul ciclarii acvariului (sera Nitrivec sau produs similar). Apoi sa faci schimburi de apa mai mici si mai dese, si sa adaugi Sera Aquatan. Sau de la firma Easy life - Fluid Filter Medium.

Eu cred ca cu apa curata, si cu ciclarea "tinuta sub control" pot sa treaca cu bine peste acest hop.

Iti doresc succes!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.