1

Subiect: plante

Salut,ce fertilizanti sa folosesc pt. plante si cum ?,acvariile le am prezentate la rubrica "prezintate si prezinta-ti acvariul"

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

Re: plante

Nu ar fi fost rau sa pui linkul cu acvariile, ca nimeni nu se pune sa caute pentru tine si sa puna lucrurile cap la cap.
Avand in vedere ca nu prea are importanta acvariul despre care vorbim, eu iti spun ce folosesc eu: in substrat JBL Florapol, in apa JBL Feropol saptamanal si Feropol 24 zilnic (2 picaturi la 60 del litri), si daca nu ai CO2 imbuteliat, pune Easy Carbo 1ml / 50l. Evident, lumina aia ce o ai tu trebuie imbunatatita si calitativ si ca si putere.
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/9977/60l-plantat/
In celalalt acvariu folosesc gama easy life, si anume pro fito, easy carbo, nitro si fosfo si pe langa CO2 imbuteliat.
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/10016/360l-plantat-pt-piranha/

3 Editat de mirceajifcu (2011-08-28 23:34)

Re: plante

Evident, nu sunt singurele formule de fertilizare, alti colegi iti vor spune unele poate mai ieftine si mai bune, sau mai scumpe si mai bune, depinde de tine cat vrei sa investesti in acvariile pe care le ai (timp si $$).

4

Re: plante

voi vedea,timp momentan am suficient iar cit despre finante ,nu vreau sa exagerez,i-mi plac acvariile ,pestii,ma relaxeaza,dar nu vreau sa ma ridic la costuri prea mari.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

Re: plante

Pai atunci baga ce ti-am recomandat eu, florapol in substrat, feropol, feropol 24 si easy carbo in apa. Poti avea acvariu foarte misto, cu gazon cu un moss prins pe o radacina etc.
Mai e un tip, cristi ionescu, care prepara din cate am inteles fertilizanti, dar nu stiu daca mai e actual, cat costa etc. Poate te ajuta colegii cu informatia asta.

6

Re: plante

ai nevoie de fertilizanti atit macro cit si micro. documenteaza-te mai intai ce inseamna asta si abia apoi putem vorbi despre un studiu de piata referitor la raportul calitate/pret, sursa de provenienta.

PS: nu doar fertilizantii creeaza un acvariu frumos, ai nevoie si de lumina si filtrare de calitate.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"