Subiect: Fixare Anubias Barteri Nana de substrat

in ce mod as putea sa stabilizez aceast planta de substrat? la fiecare doua zile o gasesc plutind la suprafata. am incercat sa o leg cu un fir subtire de nylon de o piatra, dar pestii tot au reusit sa o dezgroape.

multumesc

Pescar hoinar

2

Re: Fixare Anubias Barteri Nana de substrat

anubiasul e o planta foarte rezistenta in apa dar nu si in substrat.
daca radacinile ajung in substrat o sa ti putrezeasca iar planta o sa moara,iti sugerez sa legi planta de o piatra buturuga sau orice alt ornament in asa fel incat radacinile sa nu se infiltreze in substrat.
daca vrei poti sa dai un ochi la mine la cartea de vizita am cateva poze acolo
cu anubias
daca ai grija de anubias iti poate oferi o priveliste minunata atunci cand infloreste(o spun din experienta proprie am avut ocazia asta de 2 ori iar acum astept pe a treia care va fi undeva peste vreo 7 zile)
ape limpezi!
numai bine

Re: Fixare Anubias Barteri Nana de substrat

adilupu A scris:

anubiasul e o planta foarte rezistenta in apa dar nu si in substrat.
daca radacinile ajung in substrat o sa ti putrezeasca iar planta o sa moara,iti sugerez sa legi planta de o piatra buturuga sau orice alt ornament in asa fel incat radacinile sa nu se infiltreze in substrat.

   Rizomul plantei nu este bine sa se introduca in substrat, nu radacinile.

Re: Fixare Anubias Barteri Nana de substrat

rizomul lor nu se ingroapa pentru ca putrezeste , radacinile pot fi ingropate ,asta doar daca vrei sa stea la nivelul substratului

Re: Fixare Anubias Barteri Nana de substrat

Ancistrus A scris:
adilupu A scris:

anubiasul e o planta foarte rezistenta in apa dar nu si in substrat.
daca radacinile ajung in substrat o sa ti putrezeasca iar planta o sa moara,iti sugerez sa legi planta de o piatra buturuga sau orice alt ornament in asa fel incat radacinile sa nu se infiltreze in substrat.

   Rizomul plantei nu este bine sa se introduca in substrat, nu radacinile.


scuze nu am vazut ca ai scris si tu  smile

Re: Fixare Anubias Barteri Nana de substrat

am incercat sa ingrop radacinile in substrat si intra-adevar, au putrezit. o sa ii leg diseara mai cu simt de raspundere de pietre mai mari. "afurisitii" de botia reusesc tot timpul sa ii scoata din substrat...

Pescar hoinar

7

Re: Fixare Anubias Barteri Nana de substrat

daca ai botia iti sugerez sa legi planta de o piatra zdravana pe care pestii sa nu o miste

Re: Fixare Anubias Barteri Nana de substrat

LupuMoralist A scris:

am incercat sa ingrop radacinile in substrat si intra-adevar, au putrezit

   Ai ingropat si rizomul plantei in nisip, mai mult ca sigur, altfel nu putrezea... ori ai probleme cu nisipul (o cianobacterie sau hidrogen sulfurat)

Re: Fixare Anubias Barteri Nana de substrat

m-am exprimat laconic, ancistrus, scuze. mi-au putrezit cateva varfuri de radacina, atata tot. am citit ca rizomul nu se ingroapa si am evitat acest lucru. cu nisipul (pietris hornbach) nu am probleme asa de mari, il aspir partial o data pe saptamana

Pescar hoinar

Re: Fixare Anubias Barteri Nana de substrat

Solutia cea mai eleganta pe care am descoperit-o recent este legarea cu nylon de 0,10 de pietre, mopani. Eleganta sta in subtirime si astfel e practic invizibil in apa. Si daca esti comod ca mine, poti sa lasi planta legata asa pentru totdeauna, ca nu se vede. Am destui anubiasi si-i leg de mopani si pietre plate luate de pe Arges. Astia legati de pietre ii mai mut de colo colo cand redecorez acvariul. S-au lipt de mult de ele iar radacinile mai intra si in pietris dar niciodata nu mi-au putrezit. Precizez ca n-am aspirat niciodata pietrisul.