1

Subiect: Buna seara tuturor!

Ovidiu ma numesc si va scriu din Galati. Am inceput sa fiu pasionat de acvaristica pe cand aveam vreo 10 ani si bineinteles ca atunci nu exista aparatura si informatiile pe internet care le gasim in prezent. Am reinceput sa ma ocup de acvarii de putin timp si sunt un "Ou" in ceea ce priveste domeniul. Momentan am un acvariu gol de 125 L ( cel mai mare de pana acum ) pentru ca astept un pachet cu plante. Hardware am un filtru intern bioflow de la juwel ( pentru filtrare mecanica  ) si un filtru extern JBL E901 greenline pentru filtrare bio (siporax si bureti) , partea de iluminare este compusa din 2 neoane Juwel T5 de 24 W ( day si nature) . Saptamana asta o sa pun si pozele imediat cum dau drumul la acvariu  :smoke  Toate cele bune !

2

Re: Buna seara tuturor!

Salut Ovidiu si bine ai venit !
Ai inceput cu dreptul... din spusele tale, inteleg ca deocamdata nu ai pesti si astepti plante. Ceea ce este foarte bine, pana nu se cicleaza acvariul. Filtrarea de care ai pomenit este mai mult decat suficienta pentru volumul acvariului tau, iar pestii pe care ii vei avea iti vor multumi pentru asta (a propos, la ce pesti te-ai gandit sa ai? ).
In ceea ce priveste iluminarea, cred ca pe viitor va trebui sa suplimentezi putin daca vei dori sa ai si plante macar cu cerinte medii. Ai ales foarte bine combinatia de neoane (day +nature - nature banuiesc ca il ai in spate).
Nu stiu dimensiunile acvariului, dar ma gandesc ca ar trebui sa fie undeva la 80 cm lungime. Aceeasi combinatie (nature + day), insa cu neoane de 35W (742mm), corelata cu fertilizare si, eventual, cu aditie de CO2, iti va da posibilitatea sa ai un acvariu in care plantele sa creasca ca Fat-Frumos din poveste.
Succes cu acvariul si asteptam pozele !

3

Re: Buna seara tuturor!

Salutari! Cred ca acvariul este umplut cu apa, nu? Daca il umpli atunci cand iti in plantele sar putea sa moara din cauza clorului. Si deabea astetept pozele, cred ca iti va iesi ceva frumos!

4

Re: Buna seara tuturor!

laur98 A scris:

Salutari! Cred ca acvariul este umplut cu apa, nu? Daca il umpli atunci cand iti in plantele sar putea sa moara din cauza clorului. Si deabea astetept pozele, cred ca iti va iesi ceva frumos!

@laur, ai facut vreodata schimbul de apa direct de la robinet? Ti-au murit plante?

5 Editat de laur98 (2011-08-31 23:07)

Re: Buna seara tuturor!

Nu, apa o tin intr-un bidon de 20l vreo 3 zile, dupa ce scot apadin acvariu cu furtunul, pun bidonul pe un suport (mai ajuta tata big_smile ) si cu ajutorul furtunului pun apa prospata in acvariu.
Prima data cand am umplut acvariul cu apa, l-am lasat 3 zile fara plante, fara nimic. Am citit undeva pe net ca si pestii si plantele sunt sensibile la clor (nu stiu cat de adevarat este)

6

Re: Buna seara tuturor!

laur98 A scris:

Nu, apa o tin intr-un bidon de 20l vreo 3 zile, dupa ce scot apadin acvariu cu furtunul, pun bidonul pe un suport (mai ajuta tata big_smile ) si cu ajutorul furtunului pun apa prospata in acvariu.
Prima data cand am umplut acvariul cu apa, l-am lasat 3 zile fara plante, fara nimic. Am citit undeva pe net ca si pestii si plantele sunt sensibile la clor (nu stiu cat de adevarat este)


Eu am facut schimburi si cu apa declorinata si direct de la robinet... crede-ma ca nu am observat nicio diferenta nici la plante, nici in comportamentul pestilor. Asa ca acum nu ma mai complic sa declorinez...
Deci, Ovidiu, poti pune linistit apa direct de la robinet.

7 Editat de ovidiugl (2011-08-31 23:31)

Re: Buna seara tuturor!

@visiniu - acvariu are 80 L 50 H 33 l
In legatura cu pestii , la final vreau sa combin aprox 10- 15 neoni cu o pereche de discusi .
La ciclare nu ma grabesc , iar de lumina nu stiu ce sa zic. Voi avea un acvariu plantat mediu si dupa cum evolueaza treaba ma voi conforma sfatului tau . Din cate am citi Silvyana au cel mai bun spectru de lumina pentru plante.
@laur98 acvariul este gol . Prefer sa plantez pe "uscat" si dupa sa pun apa cu Jbl Biotopol care elimina si clorul pe langa multe altele.

P.S . @visiniu - am in sertar un bidon mic ProFito si PPs Pro care este in drum spre mine apropo de fertilizanti. Iar Co 2 bag cu siguranta chiar daca incep cu bomba .  Daca am noroc o sa gasesc pe forum un sistem profi la vanzare  :smoke

8

Re: Buna seara tuturor!

Cel mai bun spectru...  citeste despre Dennerle, Geissman smile Atat ca sunt destul de scumpe... Eu ti-am expus o varianta cat de cat ieftina, dar nu foarte ieftina smile
In ceea ce priveste pestii la care te-ai gandit, nu stiu ce sa zic. Ai putea, cred, sa incerci o pereche confirmata de discusi (nu va costa putin) alaturi de 10 neoni rosii... sau sa te gandesti la alti pesti, alaturi de neoni smile . De exemplu, o pereche de ramirezi.

9 Editat de Ancistrus (2011-09-01 00:03)

Re: Buna seara tuturor!

ovidiugl A scris:

In legatura cu pestii , la final vreau sa combin aprox 10- 15 neoni cu o pereche de discusi .
La ciclare nu ma grabesc , iar de lumina nu stiu ce sa zic. Voi avea un acvariu plantat mediu si dupa cum evolueaza treaba ma voi conforma sfatului tau . Din cate am citi Silvyana au cel mai bun spectru de lumina pentru plante.
@laur98 acvariul este gol . Prefer sa plantez pe "uscat" si dupa sa pun apa cu Jbl Biotopol care elimina si clorul pe langa multe altele.

   Pai plantat cu discus poti avea, dar sa stii bine cum... nu de alta dar discusii pana la macar 13-14 cm trebuiesc hraniti de pana la 8-9 ori pe zi, si minim 1 schimb de 35-40% de apa zilnic... daca vrei sa mai si arate cum trebuie :sok

visiniu A scris:

citeste despre Dennerle, Geissman

   Eu am citit despre Geissman si sa stii ca nu lumineaza deloc... sunt o firma de hartie si ambalaje din hartie... in schimb Giessemann lumineaza bine de tot lol

10

Re: Buna seara tuturor!

Ramirezi nu pot sa iau pentru ca vor fi si un grup de creveti in acvariu , posibil red cherry. E vina mea ca nu am specificat toti locatarii   big_smile  Sa nu te sperii cu privire la discusi in cazul in care crezi ca nu le va fi bine aici . Am studiat tot ce tine de alimentatie si conditii pentru pestii astia "foarte pretentiosi" de care se fereste lumea. Oricum ei vor intra ultimii in acvariu pentru ca vreau sa ridic treptat temperatura acvariului pana la 28- 29 C in decurs de o luna pana se cicleaza complet. Promit sa pun si niste poze incepand de maine cu acvariul  :acv

11

Re: Buna seara tuturor!

Ancistrus A scris:

  Eu am citit despre Geissman si sa stii ca nu lumineaza deloc... sunt o firma de hartie si ambalaje din hartie... in schimb Giessemann lumineaza bine de tot lol

Ok... ufff, ce iluminare buna poate da o litera pusa aiurea din graba. smile
Giesemann  hmm  se pare ca au cel mai bun spectru pentru plante (Giesemann POWERCHROME aquaflora folosit in combinatie cu Giesemann POWERCHROME midday). Eu inca nu am incercat, dar asa vorbeste gura targului...  smile

12 Editat de visiniu (2011-09-01 00:20)

Re: Buna seara tuturor!

ovidiugl A scris:

Ramirezi nu pot sa iau pentru ca vor fi si un grup de creveti in acvariu , posibil red cherry. E vina mea ca nu am specificat toti locatarii   big_smile

Apoi nici cu discusii crevetii nu vor avea o viata prea buna smile Doar daca in acest fel vrei sa le asiguri hrana vie.
Iar discusii nu sunt deloc pesti pretentiosi, atata timp cat le asiguri minim 3 conditii esentiale: apa curata, hrana de calitate, temperatura smile

13 Editat de ovidiugl (2011-09-01 00:38)

Re: Buna seara tuturor!

@Ancistrus Intradevar discusii mai tineri trebuie hraniti de mai multe ori pe zi dar , de 8-9 ori ar fi recomandat nu si obligatoriu. Daca le ofer hrana de calitate de 3-4 ori pe zi nu le fac rau. Vorbesc din experienta pe care am avut-o dupa ce am vazut un acvariu de 300 L cu 12 discusi foarte frumosi si sanatosi cu schimburi de apa la saptamana hraniti de 2-3 ori pe zi . Fara osmoza sau alte artificii . Existau 2 filtre interne si un eheim extern si o perdea fina de bule in spate. Atat.

14 Editat de Ancistrus (2011-09-01 00:31)

Re: Buna seara tuturor!

ovidiugl A scris:

@Ancistrus Intradevar discusii mai tineri trebuie hraniti de mai multe ori pe zi dar , de 8-9 ori ar fi recomandat nu si obligatoriu. Daca le ofer hrana de calitate de 3-4 ori pe zi nu le fac rau. Vorbesc din experianta pe care am avut-o dupa ce am vazut un acvariu de 300 L cu 12 discusi foarte frumosi si sanatosi cu schimburi de apa la saptamana hraniti de 2-3 ori pe zi . Fara osmoza sau alte artificii . Existau 2 filtre interne si un eheim extern si o perdea fina de bule in spate. Atat.

   Ok am inteles, fiecare face cum stie, bafta :sok

visiniu A scris:

Ok... ufff, ce iluminare buna poate da o litera pusa aiurea din graba. smile
Giesemann  hmm  se pare ca au cel mai bun spectru pentru plante (Giesemann POWERCHROME aquaflora folosit in combinatie cu Giesemann POWERCHROME midday). Eu inca nu am incercat, dar asa vorbeste gura targului...  smile

   Te cred dar... daca mai bagi inca un S la numele producatorului asta de neoane

Ancistrus A scris:

Giessemann

o sa iasa si mai bine ^:)^

15 Editat de ovidiugl (2011-09-01 00:36)

Re: Buna seara tuturor!

@visiniu
M-am gandit si eu la asta mai ales ca discusii sunt pesti carnivori dar... o sa amenajez un loc foarte frumos cu java moss special pentru creveti sa vedem daca supravietuiesc. Am luat in caz ca se adevereste vorba matale si o ascunzatoare speciala pentru creveti  formata din niste tuburi din ceramica  :sok

P.S . Stiu ca subiectul cu iluminarea este unul foarte lung , dar daca am prea multa lumina nu risc sa fac alge ? intreb din pura curiozitate in necunostinta de cauza. Va rog sa nu sariti pe mine  ^:)^

16

Re: Buna seara tuturor!

Ancistrus A scris:

   Te cred dar... daca mai bagi inca un S la numele producatorului asta de neoane

Ancistrus A scris:

Giessemann

o sa iasa si mai bine ^:)^

Eu as mai pune, dar nu ma lasa ei. Se supara ca le pocesc numele smile

17

Re: Buna seara tuturor!

ovidiugl A scris:

@visiniu
M-am gandit si eu la asta mai ales ca discusii sunt pesti carnivori dar... o sa amenajez un loc foarte frumos cu java moss special pentru creveti sa vedem daca supravietuiesc. Am luat in caz ca se adevereste vorba matale si o ascunzatoare speciala pentru creveti  formata din niste tuburi din ceramica  :sok

Cum vrei tu... dar, crede-ma, in scurt timp vei ramane fara creveti. Poate daca vei alege alta specie, gen bamboo shrimp, care sunt mai mari, ar fi sanse... dar cu RCS  :-

18

Re: Buna seara tuturor!

visiniu A scris:
Ancistrus A scris:

   Te cred dar... daca mai bagi inca un S la numele producatorului asta de neoane

Ancistrus A scris:

Giessemann

o sa iasa si mai bine ^:)^

Eu as mai pune, dar nu ma lasa ei. Se supara ca le pocesc numele smile

Egalitate 1-1 lol

19

Re: Buna seara tuturor!

Ancistrus A scris:

Egalitate 1-1 lol

Cand ne vedem....  :noroc

20

Re: Buna seara tuturor!

visiniu A scris:

Cand ne vedem....  :noroc

   Oricand cu placere