1 Editat de FrankTheFish (2011-09-06 13:19)

Subiect: Acvariul Meu!

EDIT:

Am taiat plantele acelea luuuungi de tot de ceva saptamani pt. ca pur si simplu imi ocupau tot acvariul si de fiecare data cand dadeam mancare pestilor, jumatate din ea ramanea prin frunzele alea neutral (deja au mai crescut putin de cand le'am taiat smile)

Molly s-au imperecheat tongue Scalarii au mai crescut putin, doar o problema aici http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … -bolnav/
Nu stiu ce s-a intamplat, va rog, ajutor!

---

Buna! Ma numesc Claudia si am un acvariu de 100L plantat (plantele le am de la @Aryna). Este echipat cu 2 filtre, 2 pompe de aer, incalzitor, capac cu lumina si un termometru. Momentan am decat 2 Scalari marmorati pe care i'am primit ieri de la @Quasimodo, 3 Clown Loach, 2 Molly Dalmatieni si 2 Corydoras Julii.

Cory stateau ascunsi dupa niste frunze si nu am reusit sa ii prind bine, dar ii puteti vedea in ultima poza, insa este mai veche...

2 Editat de clau_74 (2011-09-03 15:21)

Re: Acvariul Meu!

Frumos acvariu , succes .

M-am saturat de-atata lasitate in poporul asta !

3

Re: Acvariul Meu!

Da,frumos,bafta in continuare cu el.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

Re: Acvariul Meu!

Multumesc :hug

Re: Acvariul Meu!

Salutare Claudia! Laudele nu te vor ajuta cu nimic, de aceea vreau sa iti ofer cateva informatii si sa ne informezi si tu la randul tau:
1. Moli si Cory nu au aceleasi preferinte din punct de vedere al apei, sau cel putin asa zic gurile rele. Parerea mea e ca Moli si Cory sunt pesti foarte adaptabili si pot ajunge la un numitor comun. Despre acesti moli dalmatian, tot gurile rele  lol spun ca se tin in minim de 115 litri (30 de galoane). 
2. Cory sunt pesti care stau cu sutele in natura, indicat ar fi sa le mai iei niste prieteni (minim 5-6).
3. Ce filtre?! Ce lumina?
  In rest acvariul arata ok, mult succes!

6

Re: Acvariul Meu!

Mai ,da voi nu stiti decit sa fiti neincrezatori si sa criticati ori de cite ori aveti ocazia,nu sunt eu expert dar, acvariul ei chiar arata bine pt. un setup relativ comun,eu cred ca ,chiar au un ambient placut pestisorii,totul e sa se mentina asa.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

7

Re: Acvariul Meu!

2M A scris:

Mai ,da voi nu stiti decit sa fiti neincrezatori si sa criticati ori de cite ori aveti ocazia,nu sunt eu expert dar, acvariul ei chiar arata bine pt. un setup relativ comun,eu cred ca ,chiar au un ambient placut pestisorii,totul e sa se mentina asa.


Pentru tine cateva sfaturi bine intentionate inseamna critica ? smile
Sunt convins ca Mircea nu a incercat altceva decat sa o ajute, oferindu-i cateva informatii. Cel putin eu asa am apreciat comentariul lui.

8 Editat de Ancistrus (2011-09-04 17:02)

Re: Acvariul Meu!

2M A scris:

Mai ,da voi nu stiti decit sa fiti neincrezatori si sa criticati ori de cite ori aveti ocazia,nu sunt eu expert dar, acvariul ei chiar arata bine pt. un setup relativ comun,eu cred ca ,chiar au un ambient placut pestisorii,totul e sa se mentina asa.

   Eu nu cred ca a criticat nimeni

mirceajifcu A scris:

In rest acvariul arata ok, mult succes!

chiar a venit si cu niste indicatii foarte bune colegul Mircea wink

LE: Am postat fara sa stiu ca explicasei deja fenomenul "mirceajifcu" lol

9

Re: Acvariul Meu!

Ok,scuze,dar tot timpul apare cite un post care ne spune ca aia nu prea e bine asa,ca aialalta ar fi asa,etc.,daca ar fi sa ne luam strict doar dupa anumite date tehnice oare citi am mai merge mai departe cu aceasta pasiune?
De ce daca acvariul este de 100 litri,musai trebuie sa fie de minim 115 litri pt. acei pesti? daca vedem ca merge bine ,hai sa ne bucuram de ce vedem.
Fiecare facem cum putem mai bine ca pestisorii nostri sa se simta bine.
Comentati si criticati-l si voi pe pustiulica de 14 ani care si-a facut o ciorba minunata in acvariu ,suprapopulare dusa la extrem,apa murdara,etc;dar si la el daca apar doar critici acide s-ar putea sa nu mai dea pe aici si sa invete ceva si iar vor avea pestii de suferit.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

10

Re: Acvariul Meu!

2M A scris:

Ok,scuze,dar tot timpul apare cite un post care ne spune ca aia nu prea e bine asa,ca aialalta ar fi asa,etc.,daca ar fi sa ne luam strict doar dupa anumite date tehnice oare citi am mai merge mai departe cu aceasta pasiune?

   Atata timp cat sunt constructive aceste atentionari sau critici, eu zic ca este in regula, toti au cate ceva de invatat. De ce sa-i spui unui incepator cu "ciorba" in acvariu, si apa galbena "vaai ce acvariu frumos"... doar ca sa nu se sperie si sa fuga? Si unde mai este ajutorul? Oricum, chiar daca nu intelege si se sperie, are destule de citit pe acest forum, deci nu va ramane incepator daca citeste tot ce-i trebuie, fara sa mai si dezbata wink

11

Re: Acvariul Meu!

ok.
Am si eu o mica problema:in acvariul de 54 l,care are 4 saptamini,plantele au inceput sa se acopere cu ceva maroniu(nu se ingalbenesc,vestejesc,etc.) asta de vre-o 4 zile decind le-am pus in substrat ceva pastile de la tetra"planto start" o pastila la 50 l apa dupa indicatii;sa fie de la pastile sau de la iluminarea facuta cu un osram 15w daylight dar care este vechi de un an si din cite am citit in timp i-si pierde din proprietati?

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

12

Re: Acvariul Meu!

Welcome in our world Claudia.
1.cam mult 2 filtre si 2 pompe de aer in 100l dar acvariu tau arata
bine
2.corry sunt pesti de card deci minim 6-7 buc /specie
3.in locul tau as da scalarii si m-as baga numai pe corry si vivipari (xipho moly guppy )

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: Acvariul Meu!

TweeTy A scris:

Welcome in our world Claudia.
1.cam mult 2 filtre si 2 pompe de aer in 100l dar acvariu tau arata
bine
2.corry sunt pesti de card deci minim 6-7 buc /specie
3.in locul tau as da scalarii si m-as baga numai pe corry si vivipari (xipho moly guppy )

Tweety, de unde stii ca sunt cam mult doua pompe si doua filtre? Ca fata nu a specificat ce filtre si nici daca merg la 100% din putere. De exemplu eu am doua Eheim 2233 si 2234 la 60 de litri, unul plin cu siporax si altul cu bureti si merg la 50% din putere. E prea mult?

14

Re: Acvariul Meu!

Acum, fie vorba intre noi... exceptand situatia in care ai tornada in acvariu, niciodata nu poti spune despre filtrare ca e prea mult.  wink

15

Re: Acvariul Meu!

mda .......si eu am cate  2 filtre interne la fiecacare din acvarii (aquapro 80 de 125L si un HM de 200L)...eu m-am referit la faptul ca este prea mare stress....

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: Acvariul Meu!

2M A scris:

Mai ,da voi nu stiti decit sa fiti neincrezatori si sa criticati ori de cite ori aveti ocazia,nu sunt eu expert dar, acvariul ei chiar arata bine pt. un setup relativ comun,eu cred ca ,chiar au un ambient placut pestisorii,totul e sa se mentina asa.

Prietene, in primul rand nu te-a numit nimeni avocatul poporului si in al doilea rand, daca ai intrebari, creeaza-ti un topic separat la alge si vei fi, mai mult ca sigur, ajutat, nu polua topicul de prezentare al acvariului colegei Claudia cu problemele din acvariul tau!
Daca am depasit vre-o limita, exista moderatori care sa ia masuri, nu esti tu in masura, nici ca acvarist, nici ca om sa imi spui ce trebuie si ce nu trebuie sa spun! Mersi pentru intelegere!

Re: Acvariul Meu!

TweeTy A scris:

mda .......si eu am cate  2 filtre interne la fiecacare din acvarii (aquapro 80 de 125L si un HM de 200L)...eu m-am referit la faptul ca este prea mare stress....

Exista si posibilitatea asta, de aia am intrebat fata ce filtre are! E normal daca are doua jbl e1500 pe un acvariu de 100 de litri sa fie mult prea mult.

Re: Acvariul Meu!

visiniu A scris:

Acum, fie vorba intre noi... exceptand situatia in care ai tornada in acvariu, niciodata nu poti spune despre filtrare ca e prea mult.  wink

Sunt total de acord, pestii mei (rasbora brigittae) inoata impotriva curentului si stau numai unde sunt curentii de la filtru  lol  lol , iar pe cory si creveti nu pare sa ii deranjeze "tornada" asa ca (oricum nu prea e tornada ca am indreptat jetul filtrului spre suprafata / geam sa nu mi arunce afara din acvariu  lol )...

Re: Acvariul Meu!

2M A scris:

ok.
Am si eu o mica problema:in acvariul de 54 l,care are 4 saptamini,plantele au inceput sa se acopere cu ceva maroniu(nu se ingalbenesc,vestejesc,etc.) asta de vre-o 4 zile decind le-am pus in substrat ceva pastile de la tetra"planto start" o pastila la 50 l apa dupa indicatii;sa fie de la pastile sau de la iluminarea facuta cu un osram 15w daylight dar care este vechi de un an si din cite am citit in timp i-si pierde din proprietati?


Lumina pe care o ai e slaba si calitativ si cantitativ! Incearca sa plusezi cu inca un neon si schimba-l pe cel actual!

20

Re: Acvariul Meu!

Ok,mersi,o sa vad in scurt timp daca voi putea suplimenta cu in ca un neon de 15w ,sau gasesc altceva.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.