1

Subiect: Acvariul unic al unui amator :)

Salut sunt Robert din Bucuresti si sunt alcoolic :noroc ....scuze am incurcat forumul big_smile   Reluam: Salut sunt Robert din Bucuresti si printe multe alte pasiuni se afla si cea acvaristica.Am un mic acvariu cumparat din hornbach(nu fac reclama)si pe care vreau sa il remodelez si sa il repopulez.As vrea sa ii pun nisip negru o perdea de bule (repet BULE) niste plante si bineinteles ceva pesti....Gandesc ca un amator?Aveti alte ideei?
P.S: Accept si donatii
P.S:Nu va inghesuiti

2

Re: Acvariul unic al unui amator :)

in primul rand ar fi bine sa tragi un ochi pe forum la acvariile colegilor si sa faci o comparatie sa vezi ce ai in plus sau ce iti lipseste...sa iti faci o idee...pentru inceput

3

Re: Acvariul unic al unui amator :)

promit sa ma documentez

4

Re: Acvariul unic al unui amator :)

apoi, dupa ce indepartezi obiectele din acvariu, trebuie sa te documentezi in privinta compatibilitatii speciilor de pesti, pentru ca tu i-ai amestecat si nu sunt compatibili...

5

Re: Acvariul unic al unui amator :)

deocamdata nu am avut probleme cu ei....sunt pasnici

6 Editat de TweeTy (2011-09-04 23:43)

Re: Acvariul unic al unui amator :)

oby88 A scris:

Salut sunt Robert din Bucuresti si sunt alcoolic :noroc ....scuze am incurcat forumul big_smile   Reluam: Salut sunt Robert din Bucuresti si printe multe alte pasiuni se afla si cea acvaristica.Am un mic acvariu cumparat din hornbach(nu fac reclama)si pe care vreau sa il remodelez si sa il repopulez.As vrea sa ii pun nisip negru o perdea de bule (repet BULE) niste plante si bineinteles ceva pesti....Gandesc ca un amator?Aveti alte ideei?
P.S: Accept si donatii
P.S:Nu va inghesuiti

1.Si eu accept donatii (dar nu mai mici de 100euroi)
2. nu ne inghesuim prea tare ( nu de alta dar  ai deja prea multe specii unele chiar INCOMPATIBILE si nu vrem sa  suprapopulam acvariu tau )

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

7 Editat de Ancistrus (2011-09-05 03:22)

Re: Acvariul unic al unui amator :)

oby88 A scris:

Salut sunt Robert din Bucuresti si sunt alcoolic

   Sper sa te simti bine aici, te salut si te invit la dezalcoolizare grabnica... macar de dragul pestilor lol

8 Editat de mirceajifcu (2011-09-05 03:29)

Re: Acvariul unic al unui amator :)

lol Partea cu viciul e tare, acvariu in schimb e dezastru!
Un pont de la mine: cand faci schimburile de apa, da-le si putina vodka poate beti nu isi dau seama pestii ca nu au ce cauta unul cu altul in acvariu! Cand ai decis ca pestii sunt ok? Sper ca nu dupa o betie  lol !
Succes cu acvariul si cu beutura  :noroc  :noroc

Re: Acvariul unic al unui amator :)

mirceajifcu A scris:

Succes cu acvariul si cu beutura

   Stii vorba aia: Ce bine ar fi sa poti imbina utilul cu placutu' lol  lol

10

Re: Acvariul unic al unui amator :)

Lasati-ma sa ma documentez pentru modificarea lui

11

Re: Acvariul unic al unui amator :)

te DOCUMENTAM noi.....
1.renunta la statuie si la decorurile false ...
2.baga-te pe vivipari (moly+guppy sunt mai usor de intretinut )
3.cati litrii are acvariu 1?si cati supravietuitori ai in el ?

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

12

Re: Acvariul unic al unui amator :)

oby88 A scris:

Salut sunt Robert din Bucuresti si sunt alcoolic :noroc ....scuze am incurcat forumul big_smile   Reluam: Salut sunt Robert din Bucuresti si printe multe alte pasiuni se afla si cea acvaristica.Am un mic acvariu cumparat din hornbach(nu fac reclama)si pe care vreau sa il remodelez si sa il repopulez.As vrea sa ii pun nisip negru o perdea de bule (repet BULE) niste plante si bineinteles ceva pesti....Gandesc ca un amator?Aveti alte ideei?
P.S: Accept si donatii
P.S:Nu va inghesuiti

Bine ai venit!

Sper ca introducerea ta, s-a dorit o gluma si nu altceva.
Glumim aici pe forum  si cat timp se pastreaza o linie a decentei si a bunului simt, esti liber sa glumesti in aceste limite.

Acvariul tau se pare ca are intr-adevar nevoie de o schimbare, fiindca chestiile alea mici care se misca sunt fiinte. Noi oamenii, avem obligatia morala sa le respectam si sa le tratam cum se cuvine.
In cazul pestilor, e necesar sa le oferim volumul de apa necesar fiecarei specii, compatibilitate in privinta parametrilor chimici ai apei, compatibilitate intre specii precum si crearea unui mediu cat mai apropiat de cel natural. Cel putin acestea sunt principiile de baza pe care ar trebui sa le aiba cineva care se considera acvarist.

Iti doresc sedere placuta, si sa reusesti sa ajungi sa ai si tu un acvariu de vis!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

13

Re: Acvariul unic al unui amator :)

eu cred ca pentru incepatorul nostru e prea complicata acvaristica...

14

Re: Acvariul unic al unui amator :)

Cred ca a baut prea mult :noroc

Linkuri utile:
http://www.acvariu.ro/generalitati/-/asset_publisher/uA9v/content/15819?redirect=%2Fgeneralitati
cam asta-r fingurul care l-am gasit acum, iti mai dau eu niste linkuri bune dar sa le gasesc.

15

Re: Acvariul unic al unui amator :)

laur98 A scris:

www.ro
cam asta-r fingurul care l-am gasit acum, iti mai dau eu niste linkuri bune dar sa le gasesc.

   Tu dai link-uri de pe site-urile concurente? lol, exista si aici pe site tot ce vrei sa citesti si despre ciclare, pesti, plante etc.
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … apa-dulce/

Re: Acvariul unic al unui amator :)

laur98 A scris:

Cred ca a baut prea mult :noroc

Linkuri utile:
http://www.acvariu.ro/generalitati/-/asset_publisher/uA9v/content/15819?redirect=%2Fgeneralitati
cam asta-r fingurul care l-am gasit acum, iti mai dau eu niste linkuri bune dar sa le gasesc.

Da repede edit sa nu te ia de urechi nenea Radu  lol !!

17

Re: Acvariul unic al unui amator :)

mirceajifcu A scris:

Da repede edit sa nu te ia de urechi nenea Radu  lol !!

   In cazul asta ar trebui sa dai si tu edit ^:)^

18 Editat de costi8 (2011-09-05 21:38)

Re: Acvariul unic al unui amator :)

mirceajifcu A scris:

Un pont de la mine: cand faci schimburile de apa, da-le si putina vodka

sa nu credeti ca in acvaristica nu se foloseste vodka.ei bine, da ,chiar cu rezultate foarte bune se fac aditii de vodka in acvariile de apa sarata , cei drept trebuie sa ai o experienta de invidiat sa aplici aceasta metoda, dar se practica.

toate cele bune.

19

Re: Acvariul unic al unui amator :)

TweeTy A scris:

te DOCUMENTAM noi.....
1.renunta la statuie si la decorurile false ...
2.baga-te pe vivipari (moly+guppy sunt mai usor de intretinut )
3.cati litrii are acvariu 1?si cati supravietuitori ai in el ?

57l si am 7pesti

20

Re: Acvariul unic al unui amator :)

costi8 A scris:
mirceajifcu A scris:

Un pont de la mine: cand faci schimburile de apa, da-le si putina vodka

sa nu credeti ca in acvaristica nu se foloseste vodka.ei bine, da ,chiar cu rezultate foarte bune se fac aditii de vodka in acvariile de apa sarata , cei drept trebuie sa ai o experienta de invidiat sa aplici aceasta metoda, dar se practica.

toate cele bune.

Acum vreo 4 ani cand am dat un bairam prietenii mei au pun vodka in acvariu rezultand moartea a 3 pesti....nu stiu ce alcoolemie au avut la deces dar banuiesc k au murit fericity big_smile