1

Subiect: acvariul lui raul

salutare la toata lumea  sunt raul si sunt din timisoara.de curand mi-am facut un acvariu nou de 100litri pe care lam lasat 2 saptamani  cu apa , filtru , incalzitor si tot ce trebuie. acum am un beta si doi cory.nu stiu cum sa compun un substrat OK  am uitat inca nu am neoane nu stiu de cati wati.

Re: acvariul lui raul

Salut Raul, bine ai venit!
   Ce dimensiuni are acvariul? Si cum adica "nu stiu cum sa compun un substrat " adica nu ai substrat? Sau vrei sa faci alt acvariu?

3

Re: acvariul lui raul

salut pai am ceva nisip cuartos cu o granulatie de 2-4 dar foarte putin. 50,40,60 cred nu mai stiu inaltimea.

4

Re: acvariul lui raul

nu am de gand sa fac acvariu deocamdata.

5

Re: acvariul lui raul

salut am reusit sa te lamuresc ieri,in legatura cu ce am?

6

Re: acvariul lui raul

si daca as putea sa pun lumina albastra sau rosie?

Re: acvariul lui raul

rebyt A scris:

salut am reusit sa te lamuresc ieri,in legatura cu ce am?

   Nu

rebyt A scris:

si daca as putea sa pun lumina albastra sau rosie?

   Pai de putut poti, intrebarea este daca vrei wink. Ai fi primul care-si pune lumina rosie sau albastra la acvariu... iti dai seama ce disco-club faci acolo?

8 Editat de d4nu7z (2011-09-08 05:07)

Re: acvariul lui raul

Eu zic sa-ti pui un neon rosu si unu albastru,iar in loc de fundal sa pui emblema echipei Steaua ! Iar ca plante sa incerci sa decorezi gazonul in asa fel incat  sa arate ca pe National Arena !   :hug
Acum revenind cu picioarele pe pamant , ti-as recomanda un neon albastru doar daca ai dorii sa cresti ciclide africane, insa la volumul acvariului tau nu ti-as recomanda sa o faci (sa cresti ciclide africane)

@rebyt foloseste functia edit , nu e nevoie de dublu post  :fok

Doua culori ce le ador

9

Re: acvariul lui raul

salutare la cat ami place fotbalul asa am sa fac.Deci trebuie lumina alba ca nu stiu ce sunt ciclidele :omfg

10

Re: acvariul lui raul

Ce ma doare cel mai tare este ca nu stiu cum sa compun un substrat bun pentru pesti dar si pentru plante. Si ce putere sa aiba neoanele? ce plante trebuie sa pun sa nu fie foarte pretentioase , dar sa fie si frumoase!

11

Re: acvariul lui raul

Sunt super tari ciclidele africane! Ce speci de pesti pot sa pun pe langa ce am :(cory 2 si beta 1)

12 Editat de Ancistrus (2011-09-13 15:46)

Re: acvariul lui raul

rebyt A scris:

50,40,60 cred nu mai stiu inaltimea.

   Nu ai o ruleta prin casa, sa dai detaliile corecte? Nu te-am intrebat dimensiunile acvariului aiurea, ci ca sa-mi dau seama ce tip de neoane ar merge la tine. Care din dimensiunile date de tine este lungimea acvariului?

rebyt A scris:

Ce ma doare cel mai tare este ca nu stiu cum sa compun un substrat bun pentru pesti dar si pentru plante.

   In cazul tau nisip quartz 2-3mm, necalcaros, asezat in panta, adica strat de 7-8 cm in spate si 3-4 cm in fata.

rebyt A scris:

Sunt super tari ciclidele africane! Ce speci de pesti pot sa pun pe langa ce am :(cory 2 si beta 1)

   In nici un caz ciclide africane, vivipari deocamdata ca sa te obisnuiesti cu pestii, si sunt si foarte frumosi si usor de intretinut - Molly, Platy, Guppy, Xipho.

rebyt A scris:

ce plante trebuie sa pun sa nu fie foarte pretentioase , dar sa fie si frumoase!

   Egeria densa, Myriophyllum, Vallisneria, Sagittaria, Cabomba aquatica, Najas guadalupensis, Ceratophyllum demersum, Pistia stratiotes, Ceratopteris cornuta, Lemna minor s.a.

13

Re: acvariul lui raul

bun dar am auzit discuti cum ca ar trebui si ceva pentru plante stimulente,ingrasaminte.

14

Re: acvariul lui raul

rebyt A scris:

bun dar am auzit discuti cum ca ar trebui si ceva pentru plante stimulente,ingrasaminte.

   Ai putea sa cumperi micro si macronutrienti pentru fertilizarea in coloana de apa, dar deocamdata tu nici plante nu ai... prima data faci rost de plante, le plantezi, dupa care incepi ciclarea acvariului... si dupa ce te vei obisnui cat de cat cu cerintele plantelor, iti vei procura plante cu cerinte mai mari (filtrare+fertilizare+iluminare+incalzitor substrat+sistem CO2), chestii care usor pot sari de 4-5000 lei, dar prima data sa stii ce poti face cu ele wink

15

Re: acvariul lui raul

Dimensiunile acvariului sunt: 50-40-50. "ciclare"  ce inseamna asta?

16

Re: acvariul lui raul

rebyt A scris:

Dimensiunile acvariului sunt: 50-40-50.

   La dimensiunile astea trebuie sa-ti cumperi 2 neoane Osram

rebyt A scris:

"ciclare"  ce inseamna asta?

   Citeste cu atentie articolul asta si vei afla ce este ciclarea

17

Re: acvariul lui raul

Ancistrus A scris:
rebyt A scris:

Dimensiunile acvariului sunt: 50-40-50.

   La dimensiunile astea trebuie sa-ti cumperi 2 neoane Osram

rebyt A scris:

"ciclare"  ce inseamna asta?

   Citeste cu atentie articolul asta si vei afla ce este ciclarea

Ai vazut de ce zic eu ca ai multa rabdare?   ^:)^   :noroc

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: acvariul lui raul

d4nu7z A scris:

Eu zic sa-ti pui un neon rosu si unu albastru,iar in loc de fundal sa pui emblema echipei Steaua ! Iar ca plante sa incerci sa decorezi gazonul in asa fel incat  sa arate ca pe National Arena !   :hug

  lol  lol Hai ca asta e buna! Cum sa recomanzi unui Polist sa isi decoreze acvariul in stil ... "stelist"  lol ! Vrei sa vina precenii la o bere si sa ii dea in cap?!

Re: acvariul lui raul

rebyt A scris:

salutare la toata lumea  sunt raul si sunt din timisoara.de curand mi-am facut un acvariu nou de 100litri pe care lam lasat 2 saptamani  cu apa , filtru , incalzitor si tot ce trebuie. acum am un beta si doi cory.nu stiu cum sa compun un substrat OK  am uitat inca nu am neoane nu stiu de cati wati.

Salut Raul si bine ai venit! Ma bucur sa vad un coleg de "suferinta" pe forum si din satul meu natal, Timisoara  lol ! In ce stadiu ai ajuns cu acvariul?! Plante si pesti iti recomand sa mergi la shopul din fata Iosefinului, langa spital, la subsol nu prin shopurile de prin Realuri. Succes!
PS: Pune mana si citeste sa nu ne faci satul de ras si sa impresionezi lumea cu un acvariu "fain"!

20

Re: acvariul lui raul

salutare am fost acolo langa iosefin.De acolo iau mancare. inca putin si am sa afisez si pozele. cool