Subiect: alge maro sau alt tip de alge?

va salut! am un acvariu Eheim Aqua Pro 80 plus, 126 L, filtru intern Eheim, lumina 2X 18W Silvania Daylight, momentan nu am strans suficienti bani pt o inst de co2 (si nici sa imi fac o bomba de co2 nu sunt priceput smile ) dar folosesc nicro si macro nutrienti pps pro cam de 9 luni. in timpul caniculei din aceasta vara  temp in acvariu a crescut pana la aprox 31 de grade, pana sa iau anumite masuri de a reduce temp din acv multe plante au fost devastate si in acelasi timp mi-a aparut si o alga care se formeaza pe tulpina plantelor si pe frunze. problema este ca nu imi dau seama ce alga este, sau daca chiar este o alga. din ce m-am uitat si pe forum, pare sa fie o alga maro...este ca un puf care se formeaza pe frunze si tulpina dar si pe guta cu care am legat moss-ul de buturuga. va rog sa va uitati la pozele postate si sa va dati cu parerea, va multumesc!

Re: alge maro sau alt tip de alge?

nu ma poate ajuta nimeni? sad  :fcool

3 Editat de LupuMoralist (2011-09-14 16:02)

Re: alge maro sau alt tip de alge?

ar putea fi si o problema de filtrare. oricum, filtrul tau intern este subdimensionat. iti recomand sa treci cat mai repede la un filtru extern si sa incerci sa iti bricolezi capacul sa iti mai adaugi doua neoane T5 de 24W. daca ai nevoie de ajutor, iti pot trimite poze cu capacul meu, am acelasi acvariu.
eu am folosit pt alge JBL Algol, dar eram intr-o situatie extrema. m-am intors din concediu si aveam alge cu plante...
cat de des speli filtrul si cum il speli?

Pescar hoinar

Re: alge maro sau alt tip de alge?

il spal cand vad ca nu mai bag oxigen la nivelul la care l-am setat eu, aprox la 2 sapt si de fiecare data cand schimb apa la acv (cam la 2-3 sapt) buretii din filtru ii clatesc cu apa scoasa din acvariu, iar ce este din plastic curat cu o periuta de dinti cu apa de la robinet. din filtru am scos cel mai mic burete care era in partea superioara intr-o cutiuta si am bagat niste bilute care se numesc aquaball eheim substrat pro din ce scrie pe cutie este un material filtrant biologic. te-as ruga sa imi trimiti so pozele cu capacul tau la adresa lisandra.mihai@gmail.com. multumesc!