1 Editat de danutzu2004 (2011-09-07 23:17)

Subiect: Un nou inceput

In primul rand salut toti utilizatorii forumului !
Am reusit sa imi iau un nou acvariu de la un cunoscut al acestui forum (Bitanul) cu dimensiunile : 80x42x55 care are 4 neoane t5 24w (2x jbl solar tripic, 1x 865, 1x 965) fiecare neon avand reflector de la jbl.Am luat si un filtru tetratec ex 1200 cu mediile de filtrare originale. Ca substrat am folosit 5l aquabasis peste care am pus manado.Tot de la Bitanu am si o butelie co2 de 2l, un  reactor jbl taifun pe care il folosesc momentan cu o bomba si un reactor extern pe care il voi folosii atunci cand imi iau si un reductor ptr butelie.Acvariul a fost pus in functiune sambata, iar astazi am luat si 2 cory pentru a incepe ciclarea.Cateva plante de inceput am, dar cu siguranta mai imi trebuiesc.Teste am reusit sa iau 6 in 1 .... stiu ca nu unt asa bune dar bugetul m-a limitat.Cu poze am sa revin pentru ca momentan am doar un telefon care scoate poze oribile.Precizez ca sunt incepator si astept sfaturi si pareri din partea voastra...

Re: Un nou inceput

Salutare si bine ai venit printre noi.
Dupa cate am inteles ai acvariul de la "bitanu" grija mare ca ti-ai turnat gaz in cap de la inceput, daca ai acvariul de la el esti obligat sa faci acvaristica la inalt nivel. Ce sa iti facem tu ne-ai zis de unde ai acvariul, acum sa te vedem pe unde scoti camasa. Saracul am pus presiune pe el de la inceput, glumesc insa asteptam pozele sa vedem cu ce te lauzi, iar daca totul este ok vezi ca avem si un concurs de acvarii.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Un nou inceput

Pfff eu sper ca macar pe jumatatea lui bitanu sa ajung...Maine promit sa pun cateva poze, dar nah inca nu e mare lucru de vazut pentru ca astept salariu sa imi mai pot procura cateva plante, un reductor, fertilizanti ... sper si niste teste mai bune decat cele 6 in 1 de la jbl. Fertilizarea din cate am citit o incep dupa ciclare nu? Filtrul este ok daca are mediile filtrante originale? sau trebuie neaparat sa cumpar siporax ?
Reziltatul testelor facute astazi (easy test jbl):
no3 10
no2 0
gh 14
kh 12
ph 7.3-7.4
Odata cu achizitionarea unui reductor.. si trecerea pe butelie co2 si reactor extern sper sa obtin alte rezultate la teste

4 Editat de danutzu2004 (2011-09-11 20:59)

Re: Un nou inceput

Am reusit sa scot pozele din telefon... nu sunt prea reusite, si stiu ca mai este mult de lucru la acvariu
Pozele sunt din prima zii de startare pana azi.
Am fost azi sa mai iau plante din obor si nu mi-a placut absolut nimic ... asa ca voi comanda de la colegii nostrii de pe forum(asezarea din poze este provizorie ).Am luat insa ferropol si ferropol 24 si am inceput sa fertilizez cu jumatate din doza recomandata.Maine astept sa imi aduca cineva si o radacina de vita de vie... iar dupa ce o voi trata ma apuc de amenajare. Am si o intrebare: Pe periada ciclarii se fac schimburile de apa saptamanal ?

Re: Un nou inceput

Salut! Acvariul pe care l-ai achizitionat ne-a minunat privirile la momentul dat, asa ca ne esti dator cu o imagine  lol la fel de splendida! Succes!
Raspunsul la intrebare ar fi da!

6 Editat de Pop Remus (2011-09-11 23:13)

Re: Un nou inceput

salut ai un acvariu frumos dar o sa fie si mai frumos zic eu tineo tot asa  :apl

Re: Un nou inceput

bitanu A scris:
mirceajifcu A scris:

Salut! Acvariul pe care l-ai achizitionat ne-a minunat privirile la momentul dat, ...

Doar la un moment dat  :scry ?   lol

Ma refeream in "trecut", cand era in posesia ta, ca acum ... sunt sigur ca si colegul va face ceva frumos cu el cu un maestru langa el care sa il indrume   :sok !

Re: Un nou inceput

Imi doresc sa iasa ceva frumos, dar momentan ma alearga astia la munca de la 6 dimineatza pana la 7-8 seara prin deplasari.Sper ca in weekend sa am timp sa reamenajez un pic si sa mai pun ceva plante.Sambata se fac 2 saptamani de la inceputul ciclarii, NO2 (am facut test azi si e 0).Oare sa fie incheiata ciclarea? Stiu ca este devreme dar filtrul il am de la cineva care l-a folosit 6 luni si a avut o pauza doar de 2 zile, iar in acest timp a stat plin cu apa.E posibil sa fii ramas ciclat? Ca pesti m-am gadit sa pun un card de neoni, sau/si rasbora... iar pe langa multi creveti.Revin cu poze dupa reamenajare

Re: Un nou inceput

Si eu zic ca ciclarea s-a incheiat si poti incet sa populezi, dar ai grija la un aspect: sa nu suprapopulezi din exces de zel, mai ales ca nu ai timp pentru acvariu. Asteptam poze!

10 Editat de danutzu2004 (2011-09-17 01:04)

Re: Un nou inceput

Poze noi cu acvariul.
Urmeaza plante de fundal, un card de neoni sau rasbora si ma mai gandesc .... smile
Apa era inca tulbure cand am facut inca poze ... m-am chinuit sa plantez pentru ca nu am mai gasit penseta

11 Editat de mirceajifcu (2011-09-17 13:57)

Re: Un nou inceput

Foarte misto inceputul, sa il vedem peste ceva vreme, sa ne tii la curent! Bagi CO2 de e asa verde japonica aia? Ca ale mele in nano fara co2 sunt cam ... rosiatice sad!

Re: Un nou inceput

Pai ieri am luat japonica de la cineva si da baga co2 de la butelie.Eu momentan folosesc o bomba cu un reactor jbl taifun, asta pana cand o sa imi cumpar reductor (butelia o am deja.) Am luat azi si 30 de RCS smile

13 Editat de mirceajifcu (2011-09-19 22:28)

Re: Un nou inceput

Se vede si la mine diferenta intre acvariul cu co2 si cel fara. Japonicele sunt verzi si tot fac pui si in astalalt rosii si ... nu prea fac nimic. Dar am sa repar situatia cu inca un sistem co2. Mi-e frica de bomba ca ... nu prea se poate doza exact si arunci prefer sa ma lipsesc decat sa omor pesti si creveti de peste 150 de euro.

Re: Un nou inceput

Bomba (reteta cu gelatina) nu cred ca e periculoasa, cel putin la un acvariu peste 100 litrii, reteta de pe forum e pentru o bula / sec ... la mine functioneaza bine ... la o saptamana in schimb trebuie sa mai pun putina drojdie pentru ca scade debitul smile ... sper ca in maxim o saptamana sa iau un reductor si sa pun butelia ... bomba din cate stiam eu e periculoasa ptr fluctuatii .... si dai in alge ... sper sa nu fie cazul la mine tongue
Intrebare: pot folosii butelia si reductorul fara ph controler? ce se poate intampla?

15 Editat de mirceajifcu (2011-09-21 01:22)

Re: Un nou inceput

Tocmai de acel pericol vorbeam , fluctuatiile date de bomba, nu de altul, iar legat de intrebarea ta, da poti, si eu am sistem co2 fara ph controler. Am test permanent de la dennerle si masor PH-ul din cand in cand. A, foarte important fara nu ai ph controler e sa ai oprire pe timp de noapte, ca altfel dimineata ai sansa sa gasesti pestii ... pe sus. Primul semn ca ai prea mult co2 e ca pestii folosesc respiratia de urgenta si sunt toti la suprafata cu gurile "pe afara".

Re: Un nou inceput

Am mai pus ceva plante mai inalte si iata cateva poze:
Nu ma prea pricep la asezarea plantelor dar  mai rasfoiesc pe aici si poate reusesc un aranjament mai ok smile
Noi locatari pe langa cei 30 RCS sunt 4 neoni si 1 sae.
Am pus si un spraybar (teava din aia cu gaurele) pentru ca debitul era foarte mare si plantele dansau smile)
Acum dupa 3 saptamani pot marii fertilizarea cu ferropol si ferropol 24? Pana acum am pus jumatate de doza.Pe langa pun si easy carbo (doza recomandata).
Pareri ? Idei? Trageri de urechi ? tongue

17

Re: Un nou inceput

Ti-ai achizitionat un acvariu care tine neaparat sa arate bine, indiferent la cine se afla big_smile, foarte frumos, felicitari :fok

Re: Un nou inceput

incepe sa prinda forma, felicitari

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Un nou inceput

Multumesc frumos !
Maine trag o fuga pe la piata sa vad daca gasesc plante frumoase, desi pana acum am fost dezamagit de ceea ce se gaseste prin constanta(probabil tot de pe forum o sa comand).Macar 10 neoni sa mai pun langa cei 4 pe care ii am de la un coleg forumist.Am gasit o trusa (teste) de la JBL care se numeste JBL Test Combi Set la un pret bun 60 ron ... ma ajuta cu ceva? Nu am folosit pana acum decat betisoare 6 in 1 si de aceea cer parerea voastra.

Re: Un nou inceput

Am mai adaugat si pestisori, si anume 3 perechi de endleri, si 10 neoni (in total sunt 14 acum), probabil saptamana viitoare voi mai adauga 10-15 rasbora , 1 sae si 2-3 cory.Acum va intreb daca nu sunt prea multi pesti si anume:
14 neoni, 5 cory, 15 rasbora, 2 sae, si cam 30 de creveti.Plantele merg bine, dar japonica s-a inrosit ... e normal? Revin si cu ceva poze, dar asta atunci cand prind telefonul prietenei smile) al meu e jalnic la capitolul poze