Subiect: Paradise fish - Macropodus opercularis

Mai are cineva Paradise fish - Macropodus opercularis?!...vreau sa-mi achizitionez un mascul si nu stiu pana la ce limita merge agresivitatea lui...  :smoke
In acvariul in care vreau sa-l introduc mai am o pereche de ramirezi, neoni rosii si creveti amano.
Imi este teama sa nu se dea la neoni si la amano, am de ce sa-mi fac griji?!  :smoke

2

Re: Paradise fish - Macropodus opercularis

salut,

eu am 3 Macropodus (2F + 1M)...Comunitatea actuala este formata din :
-Molly
-Neoni
-Pui ancistrusi
-Cory
-Melci de substrat si pomanaceea
-RCS (puiuti)
-Creveti amano (marisori)

Singurii care au avut de suferit din cauza lor au fost RCS-ii si puii de Molly.

Cand erau pereche (1M + 1F), masculul alerga femela non-stop, dupa ce am mai adus o femela, lucrurile s-au calmat.

Din ceea ce am citit nu sunt foarte toleranti cu alti pesti, insa nu pot spune ca am avut probleme cu ei, cel putin pana acum nu au dat bataie altor pesti (din ceea ce stiu eu).

Pe de alta parte nici nu sunt foarte experimentat in acest hobby, asa ca parerea unui coleg mai experimentat ar fi mai avizata.

FalKen

Re: Paradise fish - Macropodus opercularis

Mie nu-mi trebuie neaparat pareri ale "savantilor"    :frogp  , ci a celor ca tine care au asa ceva in acvariu si pot sa-mi spuna efectiv cum se comporta la ei fata de restul pestilor de talie mai mica si fata de crevetii amano.
Am si 2-3 red cherry dar mai mult ca sigur ca o sa mascape de ei  lol , dar nu-i stres big_smile

4

Re: Paradise fish - Macropodus opercularis

am avut si doi betta, iar la un moment dat, unul din ei a fost destul de "ciufulit", insa nu pot spune ca a fost de vina un macropodus sau celalalt betta. cert este ca era extrem de reluctant (betta-ul batut) de a lua "masa" impreuna cu cei 2 macropodus.

cum am spus si mai sus, dupa ce am achizitionat si a 2-a femela de macropodus nu au mai existat conflicte.

5

Re: Paradise fish - Macropodus opercularis

stie cineva de unde pot achizitiona pesti raradis in Bucuresti? Am gasit doar itr-un singur loc pe okazii dar stapanul e din Dragasani, Olt, asa ca e cam greu... oare se vor da la endleri sau guppy ?