1

Subiect: Pesti disparuti ....

Ieri am facut putina curatenie in acvariu . Am scos citiva xifo maturi si o "mina " de pui , am mai tuns plantele , aspirat substrat si schimbat din apa . Putina curatenie pe care o fac aproape saptaminal , rar la doua saptamini .
Dupa eliberarea de puietul numeros am trecut la inventarierea pestilor si surpriza : lipseste o zebra si un rasbora  yikes .
In acvariu se afla neoni , zebre , rasbora si xifo / doi pomaceea si citiva helisoma nigricans ( pe care iti tin numeric sub control ) .
In ultima perioada acvariul a stat cu capacul de hranire scos , din cauza caldurii , dar n-am gasit nimic sarit din el . Am cautat studiat , nimic . Cind a mai sarit unul l-am gasit ! acum nimic .
Unde au disparut ? Sa fi murit ? dar unde este " cadavrul " ??? Este posibil sa se fi ocupat careva de cadavre ? asa rapid sa nu observ nimic ?
Nu i-am gasit nici intepeniti pe undeva nici pe sub cei citiva boscheti ...
Au disparut si nu inteleg cum !

--- pe undeva in Rahova ---

2

Re: Pesti disparuti ....

de obicei melcii pomaceea halesc resturi dar  sunt si buni necrofagi ....mie in 24 ore ,mi-au halit 1 corry batran ( banuiesc ca a decedat din cauze naturale )

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

3

Re: Pesti disparuti ....

Daca nu s-au teleportat ar fi posibil . Este singura explicatie logica .
Numai sa fi murit si nu sa fi fost un atac al lor asupra pestilor ! lol

--- pe undeva in Rahova ---

Re: Pesti disparuti ....

Mie un melc pomaceea mi-a halit un discus de vreo 3 cm . S-a urcat pe el si nu i-a dat drumul pana a doua zi cand deja era prea tarziu .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

5

Re: Pesti disparuti ....

Un melc doar daca e var cu Speedy Gonzales poate sa atace un peste sanatos
Cei bolnavi sau cadavrele le rezolva repede

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

6

Re: Pesti disparuti ....

Pesti bolnavi nu am sau nimic vizibil . Comportament normal , totul ok . Ca sufereau ei de inima sau ficat ...asta nu se vedea !
.................
Noaptea trecuta am facut un test sa vad ce pot face niste pomaceea . Am pus o bucata de carne sa vad ce fac. Unul a fost mai curios si s-a apucat de mincat , sau ma rog , statea calare pe bucata . De dimineata nimic deosebit . carnea era parasita , nici macar niste melci maidanezi n-am cules ....
Concluzia este ca melcii nu sint asa interesati de cadavre cum se spune , chiar daca sint descrisi drept mari necrofagi .
Concluzia 2 , capcana cu carne pentru prins maidanezii , este un mare FIS ! Nu functioneaza .
Concluzia 3 ....tot nu pricep unde sint pestii !

--- pe undeva in Rahova ---

7

Re: Pesti disparuti ....

Melcii pomacea sunt ciudati :fconf la mine mai sunt 2 si fac niste puiuti adoala ca vreo 3-4 zile, mi sa umplut acvariul de chestii mici miscatoare. Am vazut eu cum un melc a depus pe geam in timp ce mergea, dar scalarita i-a ciugulit icrele si le si mai scuipat lol  lol  lol

8

Re: Pesti disparuti ....

Ultima ora ! A aparut zebra . Tot mare si dolofana , dar uscata !!!  sad . Acolo unde am gasit-o , dupa priza calculatorului , nu-mi imaginez cum a ajuns ...destul de departe de acvariu ...Pacat !

--- pe undeva in Rahova ---